HOME &
Probate List
Nyborg-Tranekaer, Svendborg skifteprotokol
Nyborg-Tranekaer, Svendborg skifteprotokol
Book 1 1703-1709 FHL film 52612
Book 2 1736-1749 FHL film 52612
Book 13 1799-1811 FHL film 52617
Book 14 1797-1802 FHL film 52617
Book 15 1703-9 & 1736-1811 index only I-XIV FHL film 52617
Book 16 1713 Svendborg Amt (Nyborg-Tranekaer) FHL film 52617
by Aurelia Clemons Jan 2009
Ane Marie Andersdtr i Urtehuset, Rorbaek pg myrdet
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 1 1703-1709 FHL film 52612; Book 15; FHL film 52617]
Sivert Urne i Julskov 1713 pg 1 bind
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 1 1703-1709 FHL film 52612; Book 15; FHL film 52617]
Hans Frederich Pultz oberst i Rygaard 1718 pg 1 bind
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 1 1703-1709 FHL film 52612; Book 15; FHL film 52617]
Christian Corfits Rosenkrantz capitain i Damsbo 1720 pg 1 bind
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 1 1703-1709 FHL film 52612; Book 15; FHL film 52617]
Hans Christopher von Offenberg commandeur i Vestergaard 1722 pg 1 bind
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 1 1703-1709 FHL film 52612; Book 15; FHL film 52617]
Schack Brockdorff baron generallieutenant til Scheelenborg 1731 1 bind pg
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 1 1703-1709 FHL film 52612; Book 15; FHL film 52617]
Magdalene Scheel enke i Holmelund 1733 pg 1 Bind
HUSB: Hans Rasmussen cancelliforvalter (dod)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 1 1703-1709 FHL film 52612; Book 15; FHL film 52617]
Gregers Leopold i Lojtved pg 17 Feb - F8 1b
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 1 1703-1709 FHL film 52612; Book 15; FHL film 52617]
Ingeborg Fich jomfru i Tassing (ved Slottet?) d.30 Jul 1800/1801-2 pg 1 P.
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 1 1703-1709 FHL film 52612; Book 15; FHL film 52617]
Jytte Kirstine Hansdtr i Svenborg 1801 pg 1 bind
HUSB: Ernst Nielsen kjobmand &
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 1 1703-1709 FHL film 52612; Book 15; FHL film 52617]
Jorgen Hansen forvalter inspecteur i Valdemars Slot d.22 Sep 1807 pg 1o 1b 1p
1WIFE: Margrethe Fich
2WIFE: Frederikke Sophie Christiane Sonnemann
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 1 1703-1709 FHL film 52612; Book 15; FHL film 52617]
Peder Andersen Rosenvind kjobmand i Nyborg 1815 pg 1 bind 1 pakke
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 1 1703-1709 FHL film 52612; Book 15; FHL film 52617]
Frederich Juel generallieutenant i Taasinge 1816 pg 1 bind
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 1 1703-1709 FHL film 52612; Book 15; FHL film 52617]
Soren Tilleman Hempel fhv inspecteru ved Kongl Frederiks Hospit i Khvn, cancelliraad i Faaborg
1822 pg 1b 1p
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 1 1703-1709 FHL film 52612; Book 15; FHL film 52617]
Carl Frederich Steensen Leth = Constance Henriette Fabritius Tengnagle major i Steensgaard-Egelokke
1827 pg 1 bind 1 pakke
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 1 1703-1709 FHL film 52612; Book 15; FHL film 52617]
Peder Kryssing Riissing major i Faaborg Vejrmolle 1829 pg 1 bind 1 pakke
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 1 1703-1709 FHL film 52612; Book 15; FHL film 52617]
Nicolai Johan Kanneworff cancelliraad landvaesenscommissair i Faaborg 1833 pg 1 bind 1 pakke
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 1 1703-1709 FHL film 52612; Book 15; FHL film 52617]
Jens Peter Gersdorff i Boltinggaard 1836 pg 1 bind 1 pakke
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 1 1703-1709 FHL film 52612; Book 15; FHL film 52617]
Christiane Rise Margrethe Wind enke i Fjellebro 1838 pg 1 bind 1 pakke
HUSB: Frederich Christian Holck Winterfeldt greve kammerherre & oberstlieutenant (dod)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 1 1703-1709 FHL film 52612; Book 15; FHL film 52617]
Frederich Christian Holck Winterfeldt greve, kmhr oberst til Fjellebro 1838 pg 1 bind 1 pakke
WIFE: Christiane Rise Margrethe Wind
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 1 1703-1709 FHL film 52612; Book 15; FHL film 52617]
================================
Cathrine von Bergen i Svenborg 1807 pg I 1
HUSB: Johannes Uldall landsdommer
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 1 1703-1709 FHL film 52612; Book 15; FHL film 52617]
Christine Kruse enke frue i Klingstrup, dod i Schaarup Hougaard 2 Apr 1703 pg I 1 #1
HUSB: Henning Walchendorph (dod - ? 16 May 1682)
CH: Jorgen Henning Valkendorph til Klingstrup
... = Anders Trolle obrist lieutenant til Troldholm, Saedlane
Anna Beate Walchendorph ?= Knud Urne Sigvartson til Jungter kongl majt etats
SIS: Ane Margrethe Kruse jomfrue
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 1 1703-1709 FHL film 52612; Book 15; FHL film 52617]
Ane Elisabeth von Muhlheim enke i Holmdrupgaard, Skaarup 27 Feb 1705 pg I 29 #2
HUSB: Claus von Ronne capitain (dod)
CH: Otto von Ronne major (dod) = Ane Margrethe Radkirch i Norge?, sis of Schulse amptmand (or morbro? of Ane
Mgt)
CH: Otthana Armgaard Elisabeth Ronne jomfrue (or Aremgaard Anthonette Ronne)
Anna Sophie Ronne fru = afg Gotfrid Below ritmester i Saedland
Marie von Ronne (dod)
Magdalene Helvig von Ronne (dod)
HER.CH: Sophie Amalia Baenner
guard: Martinus Arlot byefogit i Svenborg
wgd: Cort Heldevad/Heldraad af Svenborg
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 1 1703-1709 FHL film 52612; Book 15; FHL film 52617]
Rasmus Cortsen i Bovense pg I 61 **
WIFE: Kirsten Pedersdtr (XI 207)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 1 1703-1709 FHL film 52612; Book 15; FHL film 52617]
Anders Pedersen moller i Nyborg Molle 30 Nov 1705 pg I 80 #3
WIFE: Dorthe Hansdtr (?= Frands Andersen Moller i Nyborg Molle (dod))
FADER: Peder Andersen baagar i Tommerup sogn
BRO: Hans Pedersen Holmer raadmand i Nyborg Molle
wgd: Peder Danielsen i Nyborg
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 1 1703-1709 FHL film 52612; Book 15; FHL film 52617]
Karen Wind enke dod i Boltinggaard, Fyhn 31 May 1706 pg I 89 #4
HUSB: Preben von Ahnen amptmand til Kopanger/Copamger (dod)
CH: Ifver von Ahnen skift amptmand udi Norge, Trundheim stift
Else Cathrine von Ahnen = Steen Schinchel obriste lieutenant i Sialand
CH:? Preben Schinchel
Helvig von Ahnen (Hedvig) = Georg Wilhelm von Pogrel capitain lieutenant til Cammehauge
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 1 1703-1709 FHL film 52612; Book 15; FHL film 52617]
Tim Banner or Thin or Tiin Banner til Toystrup, Roslinge (?dod 19 Apr 1703)/31 May 1709 pg I 96 #5
WIFE: Helvig Lisbeth Uhrne
CH: Ane Cathrine Banner 14 jomfrue
Achatta Rodstern Banner 12 jomfrue
Lisbeth Sophie Banner 9 jomfrue
Christiana Frederice Banner 6 jomfrue
WIFE.BRO: Zigvant Uhrne til Juelskov
?WIFE.FADER: Sigvert Uhrne til Billishauge/Bildeshauge (signed: Sivet Uhrne)
wgd: Erik Flemming Uhlfelt capitain til Kaskenberg
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 1 1703-1709 FHL film 52612; Book 15; FHL film 52617]
Else Madsdtr i Ullerslev 23 Nov 1707 pg I 114 #6
(fodt 10 Jun 1631 i Slagelse)
HUSB: Peder Andersen (II 2) (testament 31 Jul 1697)
FORAELD: Mads Hansen = Kirsten Nielsdtr borger indvaaner i Slagelse
MORBRO: Hans Nielsen borger i Slagelse
HUSB.SIS: Else Andersdtr pige
HUSB.BRO: Soren Andersen skipper i Kiobenhavn
1HUSB: Niels Pedersen i Ullerslev (dod)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 1 1703-1709 FHL film 52612; Book 15; FHL film 52617]
Frederich Christian Holck baron til Holchenhavn 16 Aug 1708 pg I 125 #7
(testament)
CH: Eyller Holch baron 14
Erik Rosenkrantz Holch
Ifver Holch
BRO: Mougens Holch baron major til Schougaarde
SIS: Elisabeth Friis Fryherinde af Holch/Holchenhafn
FADER: Eiller Holch baron (dod)
WIFE.BRO: Iver Rosenkrantz etatsraad til Rostenholm
Jesper Friis cammerjunchar til Starupgaard
WIFE.MOD: Margrethe Krabbe frue = Erik Rosenkrantz til Rosenholm
? Ane Krabbe frue til Soebye Soegaard
? Philipp, Jacobi & Martini Vest
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 1 1703-1709 FHL film 52612; Book 15; FHL film 52617]
Henrich Steensen i Steensgaard Langeland 17 Dec 1709 pg I 205 #8
WIFE: Mette Steensen frue
CH: Hans Gotfred Steenson 21 lieutnant
Jochum Erik Steenson 14
Christian Frederich Steenson 7
Lisbeth Steensen frue = Christopher Radtlou/Retlou capitain i Eggeloke (Xp Radeleff)
Margrethe Steensen 19 jomfrue
BRO: Erik Steensen lieutenant i Kioge, Sialand
? Vincentzens Steensen & Anna Holch
wgd: Niels Wang sogneprovst til Tranekier-Tullebolle
SNODE BYE: pg 242
Rasmus Pedersen et stuehuus
--- Gadehuus
Rasmus Christensen Skroder enke huus uden jord
Jens Jacobsen skroder huus
Oluf Jorgensen 1/2 grd stuehuuset
Lauritz Mickelsen 1/2 grd stuehuuset
Jacob Zachariusen 1/2 grd et stuehuus
Hans Ibsens grd under Niels Lauritzens grd som Jacob achariesen i faeste haver
Jochum Madsen 1/2 grd vet stuehuus
Mads Findsen hmd
Jens Jensen 1/2 grd
Christen Andersen Smed et stue huus
--- Lille Snode
Soren Andersen snedker 1/2 grd
--- et Jordlos huus
Frederich Johansen vefver et stue huus
--- Ennebolle bye
Marcus Hansen gmd
--- et gade huus uden jord
Andreas Nielsen hmd
Rasmus Laursen 1/2 grd
Jorgen Nielsen gmd
Mads Nielsen 1/2 grd
--- Traassebolle
Christen Bund 1/2 grd
Niels Jensen huus med jord
Poul Olsen 1/2 grd
--- et huus
Rasmus Rasmussen hmd
Christian Uldrich Jensen 1/2 grd
Jorgen Madsen i stuehuus
Jorgen Christophersen jordlos huus
Hans Hansen smed i jordlos hus
Peder Hansen smed gmd
BOESTRUP, Pollegaard pg 245
Hans Henningsen 1/2 grd
--- Emmerbolle Schouf huuse
Knud Christensen i huus uden jord
Rasmus Michelsen huus med jord
Christopher Nielsen huus med lidet jord
--- Lyche gaard
Ratlef capitain
--- Borre gaarden
--- Vinte bolle
Niels Nielsen hmd
Hans Mortensen hmd
Mogens Andersen hmd
Rasmus Spinder hmd
Poul Michelsen hmd
Peder Rasmussen hmd
--- Faebech
Rasmus Pedersen 1/2 gmd
Willads Skoemager hmd
Mads Jorgensen Svin 1/2 gmd
STAAENSE: pg 247
Hans Jorgensen 1/2 grd
Peder Rasmussen 1 grd
Jochum Bodker huus med jord
Dominicus Hansen et huus
Anders Rasmussen 1/2 grd
Peder Hansen huus med lidet jord
Hans Lauritsen hmd
Hans Hansen 1/2 grd
Karen Bohre et jordlos huus
Hans Andersen huus med lidet jord
Hans Nielsen 1/2 grd
Lauritz Diderichsen grd
Niels Christensen huus med lidet jord
Henrich Nielsen 1/2 grd
Hans Jorgensen hmd
Peder Hansen hmd
Niels Madsen lidet bolig stuehuuset
-- STOENSE BYE
Peder Hansen skroder hmd
Hans Pedersen hmd
Jorgen Andersen hmd
Laurs Jorgensen hmd
--- HOV
Anders Ibsen
--- Hou Schouhuuse pg 252
Poul Pedersen
Niels Clemmensen
Lyder Jacobsen
Peder Nielsen skroder
Oluf Pedersen skroder
store Hans Rasmussen
Jens Turscher
Rasmus Hansen i Loddenborg
Gregers Rasmussen
Jens Hansen udj Peder Nielsen Krogs sted
Hans Poulsen
Henrich Iversen i Uglebierger
Christen Pedersen i Korsor
Anders Hansen loehalfis eke
Michel Mouritson
Jens Mathiasen
Anders Hansen
Rasmus Nielsen
Niels Rasmussen
Peder Clemmendsen
Clemmend Pedersen
Peder Nielsen
Mads Jensen kremmer
Stoense sogn & bye
Peder Rasmussen, Lauritz Diderichsen, Henrich Nielsen, Hans Hansen vraamand, Hans Jorgensen, Niels Madsen
Jochum Bodker hmd, Hans Jorgensen hmd
Peder Pedersen, Hans Lauritzen, Dominicus Jensen
--- Ennebolle
Rasmus Lauritzen, Mads Nielsen Agers, Jorgen Nielsen
Snode
Oluf Jorgensen, Jacob Zachariesen, Jochum Madsen, Mads Findtzen, Hans Jensen, Rasmus Pedersen, Jens Jacobsen
Skroder hmd
--- Lille Snode
Soren Andersen snedker, Frederich Vever hmd
--- Tressebolle
Christen Bundesen, Poul Olufsen, Christen Uldrich Jensen, Peder Hansen smed, Niels Jensen hmd, Hans Hansen smed
hmd, Jorgen Christophersen hmd
Bostrup
--- Emmerbolle Schouhuus
Christen Knudsen
--- Nestebolle
Rasmus Rasmussen Spinder, Poul Michelsen, Peder Rasmussen hmd, Hans Mortensen hmd
--- Fabech
Rasmus Pedersen , Mads Jorgensen Sviin
--- Bostrup bye
Hans Henningsen
1. Mads Jensen i Hou pg 259
2. Rasmus Pedersen i Vester huuse
3. Christopher Pedersen i Hou
4. Rasmus Bnude i Hou
5. Hans Madsen i Hou, Vesterhuuse
6. Lauritz Hansen Sodlands i Houg
7. Michel Nielsen bodker i Hou
8. Peder Hansen smed i Svelthauge
9. Hans Nielsen Snoede
10. Claus Skiotte i Snode
11. u. Hans Jensen i Snode
12. Peder Mathiasen Krog i Snode
13. Lauritz Ollufsen i Snode
14. Rasmus Rasmussen smed i Snode
15. Jacob Jensen skraeder i Snode
16. Hans Findtzen i Snode
17. Dines Rasmussen i Snode
18. Niels Pedersen i Snode
19. Jorgen Nielsen Bold i Snode
20. Peder Rasmussen i Snode
21. Stephen Simonsen i Snode
22. Peder Christensen i Lille Snode
23. Hans Jensen i Lille Snode
24 Lauritz Pedersen i Store Snode
25. Hans Nielsen taarre mand i Trasebolle
26. Anders Jorgensen i Trassebolle
27. Mads Hansen alsing i Fabech
28. Axsel Knudsen i Fabech
29. Willatz Skoemager
30. Oluf Rasmussen i Ennebolle
31. Hans Rasmussen i Emmerbolle
32. Anders Christensen skoemager i Steengade
33. Christopher Hansen i Boedtofte
34. Jorgen Gregersen i Boedtofte
35. Hans Jorgensen torsten i Boestrup
36. Stephen Nielsen murmester i Leibolle
37. Rasmus Rasmussen i Skattebolle
38. Christen Jorgensen i Skattebolle
39. Jochum Michelsen i Stoense
40. Lauritz Michelsen bodker i Stoense
41. Anders Pedersen skoemager i Stoense
42. Anders Jensen i Stoense
43. Niels Hansen i Stoense
44. Biorn Nielsen i Stoense
45. Jorgen Hansen smed i Stoense
46. Hans Oldermand i Stoense
47. Jens Nielsen bodker i Stoense
48. Jorgen Nielsen kremmer i Stoense
49. Lauritz Jorgensen i Stoense
50. Hans Pedersen i Stoense
51. Frantz Jacobsen i Stoense
52. Claus Jorgensen harre i Trannekier
53. sergeant Allexander i Snode
54. Anders Christophersen i Lille Snode
55. Rasmus Buch i Snode Molle
56. Peder Pedersen i Ullebierg paa Hou
57. Mads Hansen ved Aarstrodet nu fra Rudkiobing
58. Christen Jensen i Houf
59. Mads Hansen i Houf
60. Hans Rasmussen ungkarl snyler paa Rasmus Pedersen galioter
61. Erik Nielsen i Kroghuuset, Houf
62. Peder Rasmussen Mittebye paa Hauf
63. Brede Matz paa Hauf
64. Hans Moller i Aarstradet paa Hauf
65. Jorgen Lauritzen i Snode
66. Rasmus Olufsen paa Houf
67. Mads Rasmussen havendovich i Stoense
68. Christen Henrich i Hov
69. Claus Jacobsen i Trannekier
71. Thomas Mathiesen i Boetofte
72. Christen Jorgensen hare i Boetofte
73. Apelone sl. Anders Sorensen i Boetofte
74. Johannes Hexen i Leibolle
75. Hans Pedersen i Leibolle
76. Soren Michelsen bodker i Leibolle
77. Rasmus Skroder i Borstrup
78. Hans Rasmussen i Bossegaard, Boustrup
79. Niels Lauritzen i Lvallebolle
80. Hans Rasmussen tarscher i Eggeloche
81. Hans Hansen i Schattebolle
82. Peder Pedersen i Lodze Moese
83. Hans Nielsen i Henninge
84. Mads Christensen i Henninge
85. Anders Christensen i Noeschov
91. Niels Lauritzens i Khvn, his son Jochum Nielsen i Svalebolle
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 1 1703-1709 FHL film 52612; Book 15; FHL film 52617]
============================
Peder Andersen i Ullerslev 18 Oct 1736 pg II 2 #1
3WIFE: Kirsten Nielsdtr
4 CH: Soren Pedersen 10
Else Pedersdtr 14
Ane Pedersdtr 6
Alhed Pedersdtr 3
1WIFE: Else Madsdtr (I 114)
2WIFE: Maren Jensdtr (dod 24 Feb 1721)
CH: Jens Pedersen fodt 21 Jul 1711
1/2BRO: Peder Andersen Tausen ridefogden paa Grulbesholm, Jydland
guard: Hans Frederich Plesner ridefogden i Juulskou / Jorgen Hansen Smed i Ullerslov
wgd: Anders Hansen Herschou
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Margrethe Juel/Juul froken i Valdemar Slot, Thorsingland 10 Mar 1736 pg II 7 #2
MODER: ... frue Mosting = Jude? Moesting hofmester
SODSK: Niels Juell oberst lieutnant til Thorsing, Waldemes Slot
Carl Juell cammerjunkerkarl
Jens Juell lieutnant i Holland
Lovice Juell or Lovise Juell froken
Kirstine Juell froken (or Christine Juell)
Sophie Hedevig Juell
Wibeke Juell froken
1/2BRO: Page Frederich Christian Mosting cammer (Cammer Page)
1/2SIS: Cathrine Sophie Mostings = Schutin ober-secretair
1/2SODSK.FARAR: Frederich Christian von Moesting monseur
wgd: herr Johan Lehn
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Christian Wilhelm Munck/Munk i Biskopstaarup 10 Mar 1738 pg II 48 #3
MODER: madame Munk i Schellerup sogn, Winding herred, Nyborg amt (?31 Dec 1729/24 Oct 1736)
SODSK: Rebekke Salome Munck = Peder Jensen ligements quarteermesteri Christians Dahl
Andreas Munk premier lieutnant ved gevorbene Fyndske regmt
Hedevig Munck = Pfuek capitain i Uterslef gaard paa Sletten
Mette Sophie Munk jomfrue ugift hos Mama sinegen vierge
1/2SODSK: Pollegaard Cathrine Munck (dod) = Peter Wiel egursrege mester i Khvn
2CH: Abel Cathrine Wiel
Elisabeth Hedevig Wiel
Dorthe Munk enke = Pflug luet i Havreberg ved Slagelse
Barbara Sophie Munck = Rosberg monsr jomrde i Skove, Jydland
Fanne Munck = Niels Herrestad monsr i Rafnes ved Scheser i Norge
Marie Elisabeth Munck = Anders Hansen procurator i Odense
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Maren Pedersdtr madame Erreboe enke i Toistrup 1 Apr 1738 pg II 53 #4
HUSB: Jens Erreboe af Faaborg (dod)
CH: Henrich Jacobsen kjobmand i Faaborg
Peder Busch i Faaborg (dod)
6CH: Karen Busch/Busck 18
Anna Maria Busch/Busck 16-17
Jensine Erreboe Busk 11-12
Jens Erreboe Busk 11
Claus Busk/Busch 6
Peter Busck/Busch 3
Elisabeth Cathrine Erreboe = Niels Hansen Wiborg monsr
CH: Maren Wiborg (aldste datter) (? Henrich Ziraksen monsr)
HER.CH: Henrich Ziraksen monsr
guard: Hans Jacobsen herr af Soebye & Knud Sorensen Ballov raadstue skriver i Faaborg
Hans Christian Anker monsr i Wormarks gaard & svoger Uldrick Mogensen monsr til Oyre-hoved gaard ved Corsoer
Jorgen Jacobsen borgemester i Faaborg
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Maren Jacobsdtr i Ullerslev 31 Aug 1739 pg II 84 #5
HUSB: Rasmus Hindsesen
2 CH: Hindse Rasmussen 2 aar & 9mo
Jacob Rasmussen 2 & 9mo - twins
BRO: Rasmus Jacobsen bonde i Ullerslev
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Hans Olsen Bonde i Taarup, Frorup sogn 26 Apr 1740 pg II 89 #6
WIFE: Christiana Margrethe
2 CH: Corfitz Hansen 6
Chirsten Hansdtr 10 1/2 ( Kirsten Hansdtr )
BRO: Christian Olsen Bonde skovrider
WIFE.SIS: Barbara Cathrine
wgd: Lars Schurmand sognepraest til Frorup
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Christopher Drevitz strandvisiteur i Vester Aaby 21 May 1738 pg II 97 #7
WIFE: Ester Nissen
SODSK.CH: Michel Steenhuus i Slagelse ???
wgd: Thomas Hoeg forpagter i Nachebolle
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Inger Margrethe Gronvold enke i Hesselagergaard 16 Jun 1739 pg II 117 #8
HUSB: Niels Buchholt cancelliraad (dod)
6 CH: Ollegaard Buchholt = Lauritz Baggesen commerceraad i Hesselagergaard
Cathrine Marie Buchholt = Ganderup ridefoged i Haderslev
Margrethe Buchholt = Henrich Merchmester sognepraest i Ryens sogn
Hans Buckholt tolder i Aalborg Stift (dod)
CH: Henrich Buckholt 11-12 woederen i Khvn
Baltzer Buchholt soecadet udreist af landet for 11-12 aar siden
Frederich Christian Buchholt sognepraest i Wester Villerslev i Loland
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Eleonore Christine enke i Roedkilde 21 Jan 1740 pg II 126 381 #9 #27
HUSB: Johan Lange (dod)
CH: Ole Lange sr boende i Khvn
Niels Lange sr i Svenborg
Peder Lange student i Universitetet i Khvn
Jens Lange monsr i Roedkilde
Eleonora Kirstine = Anders Reigelsen sogenpraest i Oster Schierning, Fyen
Ane Lange madame = Svider herr praest til Qvaesthuuset i Khvn
Maren Lange madame = Seerup/Searup sognepraest i Sanct Jorgensgaard, Svendborg
Margrethe Lange madame = Hans Faber/Taber i Aaebye/Aubye, Fyen
Cathrine Lange jomfrue ugift i Khvn
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Helle Trolle enke frue fra Brudager, siden i Klingstrup 10 Apr 1741 pg II 133 #10
HUSB: Jorgen Henning Walckendorff amtmand (dod Dec 1724)
HEIRS: Walkendorff frue til Klingstrop
Walkendorph major
Agatha Radsten Uhrne frue paa Billeshauge
Ana Beata Walkendorff = Marquart leutnant i Eliflit i Oldenbourg under Wangklins regmt
Elisabeth Margrethe Walkendorff = afg Styrup capitain/major
Kirstine Walkendorff = afg Scharffenberg capit ( Christine Walkendorff)
guard: Casper Flint seigr & Jorgen Sorensen
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Birgethe Rasmusdtr Fugl frue Fogh enke i Brobygaard 5 Dec 1741 pg II 151 #11
HUSB: Christian Fogh kammerraad (dod)
CH: Niels Fogh seigr eier af Brobyegaard og goeds
Marcus Fogh sr i Khavn
Knud Fogh monsr til Jerstrup ved Ottense
Anna Fogh jomfru
Anna Helvig Fogh = sal Himmelstrop capt i Olbedgaard (? Ane Sophie Helvig Fogh)
Sophie Fogh ?(dod) = Lund cancellieraad i Damsboe
CH: Christian Fogh Lund umyndig
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Wulf Sivert von Holsten major i Gjelskov 5 Mar 1742 pg II 162 #12
WIFE: Ide Scheel sal frue von Holsten II 831
7 CH: Erik Scheel von Holsten landsdommer
Christian Adolph von Holsten
Elisabeth von Holsten (dod) = Mogens Rosenkrantz paa Spotterup i Jydland
4CH: Wulf Sivert Rosenkrantz ( Wolff Sigvart Rosenkrandtz)
Axel Rosenkrantz
Ide Rosenkrantz
Karen Rosenkrantz
Ide Scheel von Holsten = Jens Juell etatzraad (Holm landfiscal af Odense)
Sophie von Holsten = Erik Christian Sehested capt ved Grenader Coprs
Birte Scheel von Holsten = Knud Bille justizraad landsdommer (? H. Bille)
Ane Margrethe von Holsten froken i Preetz Closter
wgd: Mareschal von Holsten til Soebyesoegaard
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Marcus Jorgensen i Strandtved, Ullerslev sogn 21 Sep 1742 pg II 233 #13
2WIFE: Jytte Rubekke Hansdtr Krog
CH: Niels Hans Marchusen 21 urtekrammer i Kiobenhavn
Maria Kirstine Marchusdr 29 ugift
Sara Marie Marchusdr 11 begge hiemme
1WIFE:
CH: Jorgen Marchusen 36 borger skraeder i Kierteminde (? Simon Jorgen Markusen )
Peder Marcusen 32 i Ovre Molle, Vinderoe sogn, Saedland ( Peter Markusen)
wgd: Laurids Jensen forpagter i Werninge
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Johan Otto Hansen i Skovsbo, Langeland d.22 Jun/18 Nov 1743 pg II 247 #14
WIFE: Birgethe Sophie sal Hansen (=2. (forlov) Poul Henrich Schalk faestemand i Schousboe gaard & goeds)
3 CH: Mathias Hansen foed 6 Oct 1735
Anna Margrethe Hansen jomfrue foed Apr 1731
Birgitte Sophie Hansen jomfrue foed Feb 1733
?BRO: Augustinus Tack sognepraest i Langaae og Oxendrup
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Karen Brahe froken i Ostrupgaard Oct 1736 pg II 271 #15 (copie #44/1731)
(testament 5 Apr 1720)
BRO.CH:
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Louise Charlotte Krabbe nu de Schlaberndorf enke af Hvorringe, dod i Khvn 13 Arp 1737 pg II 274
#16
HUSB: Niels Krabbe generalmajor (dod)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Soren Lund cancelliraad til Damsboe-Bottigersholm i uskift boe 25 Oct 1737 pg II 274 868 III
243 #17 - bilag 2 bind
WIFE: Sophie Fogh (dod)
CH: Christian Fogh Lund - umyndige son
FADER?: Henrich Larsen Lund i Damsboe (?dod 1736)
WIFE.BRO: Marcus Fogh cancellieraad til Brobyegaard
Knud Fogh sr. til Jerstrup
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Niels Krogstrup herredskriver i Salling Herred 15 Mar 1739 pg II 275 #18 (copie 1716)
WIFE: Giertrud Rasmusdtr
CH: umyndige
myndige arvinger
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
... enke frue i Heeden bye, Salling herred 10 Jan 1740 pg II 277 #19
HUSB: Nabock oberstlieutenant (dod)
4 CH: Juliana Helena Nabock 40 froken i Dantzig eller Polen, Westphalen og Hasellynen
Christian Nabok 38 i Dantzig eller Polen, Westphalen og Hasellynen
Max Anthon Nabok 30 i Dantzig eller Polen, Westphalen og Hasellynen
Mette Sophie Nabok 29
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Christian Sehestedt gehejmeraad & stiftsbefalingsmand tydske obersecreterer i Nislevgaard og Ravnholt
19 Jul 1740 pg II 278 #20
WIFE: Charlotte Amalie Gersdorf III 612 (testament #21 13 Feb 1731)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Henning Christopher Walkendorf oberstlieutenant i Klingstrup 24 Jul 1740 pg II 281 #21
2WIFE: Ane Margrethe von Halem 376 (testament 6 Feb 1728/13 Feb 1731)
MODER: Helle Trolle frue
2WIFE.SIS: Gerhardina Augusta von Halem froken
Charlotta Marie von Halem froken
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Johanne Tommerup i Soeboe 18 Aug 1740 pg II 287 #22
HUSB: Johan Eskild Falsen commerceraad
CH: umyndige
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Niels Juel ( Niels Juul ) major i Hvorringe, dod i Odense d.7 Mar/19 Aug 1740 pg II 287
#23
SODSK: Peder Juel kammerherre & ceremoniemester i Huerringe (fra testament 30 Jun 1704 of Niels Krabbe = Lovise
Schalbrendorf to his sister's children)
Margrethe Helvig Juell = Haxthuusen/Haktzhuusen grev i Oldenborg
Christiana Juel froken nu i Odense (=? Bille justitzraad )
guard: Soren borring procurator i Odense / Lars Petersen / ?C.Belliger
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Eijler/Eyler/Eiler Holck baron skiftamtmand i Aarhus, paa Holkenhavn 26 Aug 1740 pg II 379 #24
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Niels Krag etatsraad i Egeskov, Kiobenhavn 1 Nov 1740 pg II 379 #25
WIFE: Sophie Juul/Juel VIII 126 (testament copie 1730)
?signed: Axel Juels enke
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Sophie Amalie Parsberg enke frue i Stramelse pa Taasing 18 Dec 1740 pg II 381 #26
HUSB: Axel Juel (dod)
huus i faeste paa Juul obrist lieutnant's gods (?protest)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Ane Cathrine Lorentsdr/Lorentzdr i Vester Aaby 20 Dec 1741 pg II 389 #28
HUSB: Soren Nielsen skibstommermand
3 CH: Christian Sorensen 8
Frederich Sorensen 5
Marie Sorensdtr 14
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Dorthe Hansdtr enke i Sandholt 25 Sep 1742 pg II 392 #29
HUSB: Hans Nobel etatsraad (dod)
CH: Hans Nobel justitzraad i Sandholt
Margrethe Marie Wiibe Nobel = Giedde oberste (dod) i Store Birkemgaard, Trundhiems stift, Norge
Martha Margrethe Nobel frue = Mustes/Mostes amtmand (dod) til Moldegaard, Trundhiems Stift, Rumsdalen,
Norge
? Ane Sophie Nobel og M. Hansen 1723
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Sophie Amalie Wind/Vind enke frue Scheel i Mullerup 4 Feb 1743 pg II 500 #30
HUSB: Anders Skeel (dod) ( Anders Scheel)
CH: H. Scheel conferentzraad
... = O.L.Schested
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Ane Nielsdtr i Vester Aaby 13 Jul 1743 pg II 501 #32
HUSB: Rasmus Nielsen Kiong hmd (=2. Hilleborg Rasmusdtr III 1028)
CH: Maria Anna Rasmusdtr 3
BRO: Anders Hansen i Aabye
Niels Nielsen
Rasmus Jespersen boende i Kallskov, Direnest sogn
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Jesper Piil herredsskriver paa Langeland 1743 pg II 501 #31
2 CH: ... = Johan Otto Hansen seigr i Schousboe
... = Augustinus Taek praesten i Langaae
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Ane Wind Kuhla i Boltinggaard 26 Mar 1744 pg II 506 #33
HUSB: Henrich Bielke Kaas generalmajor (testament 13 Sep 1713/10 Aug 1731)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Mette Marie Jacobsdtr i Wormarksgaard 11 Sep 1744 pg II 509 #34
HUSB: Hans Christensen Ancher (=1. Inger Hansdtr Skrarup (dod) )
HUSB.BRO: Jorgen Anker boende i Hesselagger & hans born
HUSB.STEPCH: ...
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Charlotte Hedevig Rosenkrantz enke i Holmelund 1 Nov 1742 pg II 512 #35
HUSB: Jorgen Wind oberstlieutenant (dod)
CH: Christopher Wind capitain
Jochum Frederich Wind lieutnant
Jorgen Wind lieutnant
Dorthe Friis Wind froken i Aarhuus
Helle Wind froken i Aarhuus
Marie Christine Wind = Ulrich Detleu Schaffenberg lieutnant i Qviberg ved Frederichsslot?, Norge
Rise Margrethe Wind froken ( Regicia Margrethe Wind )
Else Wind froken
guard: Rosenkrantz justitz raad & Werner Rosenkrantz major
curator: Peder Haagerup
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Mette Brokdorff til Lykkesholm, Langeland 19 Nov 1743 pg II 522 #36
HUSB: Hans Ditlev Kaas oberstlieutenant
CH: Sophie Dorthe Kaas ugift froken (= Offenberg lieut )
Hilleborg Kaas frue = Carl Frederich Steensen lieutenant under Ahlefelts regmt
HUSB.SODSK.CH:
HUSB.SIS: ... = Hans Gotfrid Steensen til Steensgaard og Agelykke
? Christ. Banner Kaas obrist lieutnant,
SIS: ... = Reimer
guard: Niels Hiortlund monsr / J.C.Nogel monsr
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Erica Christine Holck paa Schousgaarde, Fyhn, dod i Nakkebolle d.16 Mar 1744/24 May 1745 pg
II 573 #37
HUSB: Johan Frederich von Cicignon/Cicignan obertlieutn major af Infanteriet
CH: Erica Christina Cicignon
?FADER: Iver Holck baron ved Holkenhavn
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Ide Dorthe GyldenCrone i Lamehave 11 Jun 1745 pg II 577 #38
HUSB: Herman Frederich Beenfeldt oberste af Cavalleriet og generalieutnant ved 5 Jydske regmt til Tyvst IV
107
CH: umyndige
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Johan Christensen selv i Lorup 7 Oct 1745 pg II 579 #39
WIFE: Birthe Andersdtr (dod - 1 Aug 1732)
CH: Sidsel Johansdtr = Claus Smed i Hoybye
CH: Niels Clausen Smed (for his moder)
Maren Johansdtr = Hans Jespersen skoemagersvend i Odense
Ane Johansdtr hos forbemt soster i Odense
Birthe Johansdtr (dod) = Henrich ... =2. Apellone Hansdtr (laugvaerge: H. Steenstrup)
2CH: Birthe Cathrine Henrichsdtr 24 tiene i Hindsholm
Johan Christian Henrichsen 16 tiene i Beltinge, Saelland
WIFE.SIS: ... i Boltinggaard
guard: Lars Larsen
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Karen Nielsdtr i Rorbeck 11 Jan 1746 pg II 584 #40
HUSB: Otto Jacobsen Engelsted commerceraad
CH: Maltha Engelsted i Engelsted
Jacob Engelsted - begge myndige
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
... i Vester Skjerning 15 Mar 1747 pg II 586 #41
HUSB: Christopher Caspersen
CH: Peder Christophersen (fod 1714 i Synderbroebye)
Casper Christophersen (fod 2 Dec 1716 i Westerschierninge)
Niels Christophersen (fod 3 Dec 1718 i Westerschierninge)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Niels Sehested oberst lieutenant i Broholm 1 Jun 1745/10 Feb 1747 pg II 587
WIFE: Elisabeth Scheel fruen
CH: Anders Sehested 25 lieut
Sophie Amalia Sehested frocken i Odense Jomefrue Closter (= Cicignon capitain i Nachebolle)
Anna Beathe Sehested frocken
Elisabeth Sehested frocken (or Elisabeth Birgethe Sehested)
Jens Sehested 17 Page ved hans kongelig magestet/ juncher
Holger Sehested 10 monsr juncher
SIS: Birgethe Sophie Sehested fruen enke af Wistrup, Jylland
WIFE.BRO: Scheel conference raad amtmand
? Erik Scheel etats raad
Mogens Scheel major
? Sehested ritmester af Capitalen for Karsholm gaard og gods
? Jacob Ditlevsen i Gudbierg Molle & bro. Jens Detlevsens moller i Lindevads Molle
guard: Hierre Juel sognepraest for Oure-Veistrup
wgd: P.Pultz ritmester til Ryegaard
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Hans Hansen Faber hmd i Vester Aaby 12 May 1747 pg II 768
2WIFE: Margrethe Lange sal madam Faber
CH: Nicolai Johan Faber 10 or 11
1WIFE:
CH: Hans Henrich Faber sognepraest i Christrup-Hornbeck, Randers, Jydland
2WIFE.BRO: Jens Lange i Rodkilde
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
... i Auenslev d.22 May 1747 pg II 778
HUSB: Rasmus Madsen selv
SON: Morten Rasmussen 19 (fod 1728, dobt 25 Mar 1728 i Auenslev)
Mads Mortensen (dod)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Niels Fogh i Brobygaard 4 Dec 1747 pg II 779
(testament 9 apr 1740/9 Jun 1747)
SIS: Anne Fogh jomfrue
BRO: Marcus Fogh cancellierraad i Odense
Knud Fogh siegr i Jerstrup
SIS: Ane Helvig Sophie Fogh = Bahlmand capitain i Olstedgaard
... (?dod) = Lund cancillieraad
CH: Christian Fogh Lund monsr
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Jorgen Dinesen Floche i Kiersendrup 7 Dec 1747 pg II 782
2WIFE: Karen Andersdtr (VI 204)
CH: Birgethe Marie Jorgensdtr umyndig
1WIFE: Birgethe Henrichsdtr (dod)
CH: Dines Jorgensen i Aunslev
Peder Jorgensen i Schousboe (signed: P.J.Floche)
Charlotte Jorgensdtr = Poul Andersen i Agedrup
Ane Jorgensdtr = Hans Rasmussen i Ullerslev
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Axel Hvid forpagter i Glorup 18 Aug 1748 pg II 784
WIFE: Marie Kirstine
CH: umyndige
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Jens Christiansen Skraeder i Veistrup 4 Mar 1748 pg II 785
WIFE: Johanne Pedersdtr
2 CH: Maren Jensdtr 10
Karen Jensdtr 5 1/2
BRO: Peder Christiansen Skraeder i Holmdrup
wgd: Niels Rasmussen i Holmdrup
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Maren Jensdtr 10 i Vejstrup 7 Sep 1748 pg II 791
FADER: Jens Christiansen skraeder (dod 4 Mar 1748) i Veistrup
MODER: Johanne Pedersdtr = 2. Knud Knudsen
SIS: Karen Jensdtr
FARBRO: Peder Christiansen Skraeder i Holmdrup
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Knud Mortensen i Alemosegaard 17 Jul 1748 pg II 788
WIFE: Else Madsdtr (=1. Peder As - skifte 4 Oct 1729)
BRO: Hans Mortensen hmd i Schierningballe
WIFE.CH: Karen Pedersdtr = Christen Vinding i Faaborg
Mette Pedersdtr = Johan Georg Metzgen gartner ved Hvedkilde
wgd: Reegelsen i Osterschierninge / Peder Larsen i Kogtvedgaard
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Mette Pedersdtr i Ulbolle Strandhuus 6 Feb 1749 pg II 794
HUSB: Hans Rasmussen selv. VI 168
2 CH: Ane Hansdtr / Lena Hansdtr 6
Johanne Hansdtr 3
BRO: Niels Pedersen gmd i Aabye
? Margrethe Pedersdtr i Erroskiobing
Agnette Pedersdtr i Vester Schiersoring
guard: Rasmus Poulsen i Ulbolle Strandhuus
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Jorgen Ernst von Hoben til Nielstrup 12 Feb 1749 pg II 799
WIFE: Edel Margrethe von Lovenhielm frue (testament 12 Apr 1725)
BRO.CH: Philip Conrad Frederich von Hoben
wgd: Mathias Leth oberst lieutnant
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Thomas Knotter i Raundrup 24 Jan 1749 pg II 804
WIFE: Anna Kirstina Petersdtr (testament 24 Jan 1749 #20 married 12 aars)
SIS: Leonora Marie Knotter = Ernst Hvid skoleholder ved Ellested Kircke
WIFE.CH:
executor: Niels Madsen Lerche
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Peder Pedersen Graa selv.gmd i Vester Skierninge 1 Apr 1749 pg II 808
2 CH: Peder Graae (fod 4 p.Trin 1723) klocher til Hospitals
Ane Pedersdtr (fod Dom 3 post Epiph 1715) = Anders Rasmussen i hiemme
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Hans Mortensen i Skjerningballe 22 Oct 1748 pg II 809
WIFE: Apelone Ibsdr (=2. Rasmus Ditlevson )
BRO: Knud Mortensen (dod) = Else Madsdtr enke i Ulemosegaard
STEPCH: Karen Pedersdtr = 1. Peder Sorensen i Faaborg (dod) =2. Christian Vinding i Faaborg (wgd: Niels
Juul i Faaborg)
SIS: ... = ? Peder Bech byeskriver af Svendborg
FARBRO.CH: Jorgen Hansen i Sodinge/Soende, Ringe sogn, tommer til Toestrup (SODSK.BRN?)
CH: Hans Jorgensen i Soende (for his father)
Birthe Hansdtr ( Birgethe Hansdtr ) = Niels Hansen i Flacheberg, Saelland (SODSK.BRN:?)
CH: Rasmus Nielsen i Eggeslefmagel, Flacheberg herred, Saelland
Hans Nielsen af Callundborg/Corsoer
WIFE.FAD: Jeppe Nielsen af Slaebech
WIFE.BRO: Peder Bech byeskriver af Svendborg
? Axel Hansen i Schierningballe
Christopher Hansen ( ? Christopher Bek) i stervboe
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Ide Scheel von Holsten frue majorinde enke i Bjornemose 26 Mar 1749 pg II 831
HUSB: Wulf Siegfred von Holsten major til Gjelskov (dod II 162)
CH: Erik Scheel von Holsten justitz raad og landsdommer i Arreschou
Ide von Holstein = Jens Juul etatsraad til Lundsgaard
Sophie von Holstein = Erik Christian Sehested oberst leiut til Biornemose
Berthe Scheel von Holstein = Knud Bille estatsraad i Steenholt, Jylland (bro of: Henrich Bille conference
raad & landsdommer)
Ane Margrethe von Holsten froken i Pretz Kloster
Christian Adolph von Holstein lieutnant (by: Jochum Drevitz regmt qvarter mester)
?SIS: ... (dod) = Mogens Rosencrantz til Spotterup, Jylland
CH: Volf Rosenkrantz
Axel Rosenkrantz
Ida Rosencrantz froken
Karen Rosencrantz froken
? Erik Scheel etatz raad (dod)
?BRO: Marschal von Holsten til Sobyesoegaard
guard: Fischal Holm (signed: Wolrat Holm?)
(NOTE: in places surname is Holst )
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Christian von Ahlefeldt ritmester til Norskov 5 Sep 1749 pg II 866
WIFE: Regitze Sophie Gyldencrone frue
CH: umyndige son
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Ollegaard Buchholt = N. Lauritz Baggesen commerceraad i Hesselagergaard i uskiftboe 24 Nov 1741 pg
II 891
MODER/FADER: (dod)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Ane Marie Buchwalt i Brolykke i uskift boe 17 Dec 1728 pg II 892 IV 223
HUSB: Lorents Petersen cancelliraad & birkedommer til Taasing Birk
CH: umyndige
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Soren Andersen i Ullerslev 14 Feb 1750 pg II 893
WIFE: Kirsten Nielsdtr III 185
BRO: Hans Andersen i Groste Molle
Jeppe Andersdtr i Kullerup
WIFE.CH: umyndige
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Johanne Pedersdtr i Vejstrup 22 Dec 1749 pg II 894 III 1
2HUSB: Knud Knudsen
1HUSB: Jens ...
CH: Karen Jensdtr 7
1HUSB.BRO: Peder Christiansen Skraeder af Holmdrup
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
=======================
Giertrud Hansdtr i Hjortholm pg III 3 21
HUSB: Niels Rasmussen
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Dines Christian Krag consistorialraad i Hjortholm pg III 4 VI 200
WIFE: Christine Zumbildt VI 200
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Maren Poulsdtr i Skaarupor pg III 5
HUSB: Peder Rasmussen Lange
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Hans Pedersen herredsfoged til Hindema pg III 7
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Frederich Hein etatsraad i Stensgaard pg III 12
WIFE: Susanne Brahe III 889
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Jens Thomasen Wiiger fh borger i Kjerteminde, i Brolykke pg III 14
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Henrich Schalck chirurgus i Khvn pg III 16
WIFE: Maren Christine Martners? i Skovsbo, Langeland III 904
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Hans Jensen i Aaskov, Aunslev sogn pg III 17
HUSB: Maren Hansdtr (III 224)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Hans Gotfred Steensen oberstlieutn i Steensgaard pg III 21
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Seneca von Hagedorn admiral til Hindema-Krumstrup pg III 22
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Hans Nobel justitsraad i Sandholt pg III 103
WIFE: Ane Marie Bockmann IV 387
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Hans Jacobsen i Helletofte pg III 104
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Ane Margrethe Wolf enke i Orbaeklunde pg III 110
HUSB: Mathias Henrichsen Rosenvinge justitsraad (dod)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
... i Holmegaard pg III 133
HUSB: Peder Vrede
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Jorgen Berntsen Kiaer forpagter i Egelokke pg III 134 193
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Anke Petersen enke i Vejlegaard-Lundegaard pg III 135
HUSB: Adolph Neuberg generallieutenant (dod)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Ane Margrethe Wolf enke i Orbaeklunde pg III 140
HUSB: Mathias Henrichsen Rosenvinge justitsraad (dod)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Margrethe Thomasdtr i AEroskjobing, senere i Lindvads Molle pg III 152
HUSB: Christian Christensen moller III 1002
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Elisabeth Hansdtr Thorup i Vester Skjerninge pg III 160
HUSB: Peder Christophersen
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Peder Christophersen i Vester Skjerninge pg III 172
WIFE: Elisabeth Hansdtr Thorup III 160
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Lovisa Hedevig Ocksen i Norskov pg III 173 203
HUSB: Peter Berhard von Wolff/Wolffrad major
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Sophie von Holsten i Bjornemose pg III 174
HUSB: Erik Christian Sehested obertstlieutenant III 670
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Jens Dreyer cancelliraad i Raschenberg pg III 176
WIFE: Ane Elisabeth Haman (V 73)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Ane Pedersdtr Graae i Vester Skjerninge pg III 177
HUSB: Anders Rasmussen
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Kirsten Nielsdtr enke i Ullerslev pg III 185
HUSB: Soren Andersen (dod)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Ane Pedersdtr i Mullerup pg III 199
HUSB: Anders Marcusen smed &
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Maren Hansdtr enke i Aaskov, Aunslev sogn pg III 224
HUSB: Hans Jensen (dod)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Niels Bang Himmelstrup etatsraad krigs & landcommissair pg III 227
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Soren Pedersen ungkarl i Ullerslev pg III 230
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Peder Berrig forpagter i Brudagergaard pg III 234
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Johan Kallager = Dorthe Egloff cancelliassessor pg III 242
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Charlotte Friderica Scharffenberg pg III 243
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Christian Banner Kaas generalmajor i Nedergaard pg III 377 494
WIFE: Sophie Charlotte Brockdorf IV 356
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Maren Tonder i Rodkilde pg III 382 IX 1
HUSB: Jens Lange
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Ane Margrethe Bernhardsdr enke i Espe pg III 383
HUSB: Thomas Sorensen Lind (dod)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Niels Rasmussen i Hjortholm pg III 384
WIFE: Giertrud Hansdtr III 3 21
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Peder Larsen i Kogtvedgaard pg III 432
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Niels Brinck cancelliassessor til Tiselholt pg III 458
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Peder Rasmussen Langeland i Skaarupor pg III 486
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Hans Nobel i Sandholt pg III 502
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Peder Lange i Krumstrup pg III 568
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Ane Christine Trochmann enke i Brudager pg III 582
HUSB: Daniel Kellinghuusen (dod)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Rasmus Hindesesen i Ullerslev pg III 597
WIFE: Maren Jacobsdtr II 84
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Christen Winding i Ulemosegaard pg III 608
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Charlotte Amalie Gersdorff enke i Ravnholt pg III 612
HUSB: Christian Sehestedt gehejmeraad (dod II 278)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Hugo Praem i Risinge pg III 615
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Frederich Jorgen Grewe forvalter i Hvidkilde pg III 616
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Frederich von Epping lieutenant i HOlmdrup pg III 619
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Karen Frederichsdtr i Faarevejle pg III 626
HUSB: Peter Anton Funch hollaender
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Rasmus Andersen Langhoff i Hindema pg III 640
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Nicolai Thomsen i Kirkeby pg III 643
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Helene Hansdtr i Hesselager pg III 655
HUSB: Jorgen Andersen hjulmand
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Erik Christian Sehested oberstlieutenant i Bjornemose pg III 670
WIFE: Sophie von Holsten III 174
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Laurs Rasmussen Borre i Hennetved pg III 767
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Salomon Lindegaard justitsraad i Hellerup pg III 836 IV 379
WIFE: Frederikke Christiane Scharwing IV 379
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Magdalene Petersen enke i Norskov pg III 837
HUSB: Lorents Abro landstingshorer skriver i Sjaelland (dod)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Jorgen Christensen fra Hindsgavl, nu paa Holstenshus pg III 842
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Pernille Praem enke i Risinge pg III 843
HUSB: Eskild Ebbesen (dod)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Susanne Brahe enke i Stensgaard pg III 889
HUSB: Frederich Hein etatsraad (dod)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Susanne Brahe enke i Stensgaard pg III 889
HUSB: Frederich Hein etatsraad (dod III 12)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Christine Krag i Tiselholt pg III 890
HUSB: Claus Plum krigsraad
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Johan Lehn i Hvidkilde pg III 892
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Maren Christine Martners? enke i Skovsbo, Langeland pg III 904
HUSB: Henrich Schalch chirurg (dod III 16)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Elisabeth Skeel i Broholm pg III 907
HUSB: Casper von Wessel vice-admiral
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Hans Bachmann forvalter ved Brakhetrolleborg, paa Hojrupgaard pg III 1001
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Christian Christensen moller i AEroskjobing, senere i Lindsvads Molle pg III 1002
WIFE: Margrethe Thomasdtr III 152
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Niels Christophersen i Vester Skjerninge pg III 1018
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Hilleborg Rasmusdtr i Vester Aaby pg III 1028
HUSB: Rasmus Nielsen Kiong/Kjong (=1. Ane Nielsdtr II 501)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Hilleborg Rasmusdtr i Vester Aaby pg III 1038
HUSB: Rasmus Nielsen Kjong
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Charlotte Amalie Rasch enke i Flintholm pg III 1039 IV 1
HUSB: Christian Schouboe etatsraad & landsdommer (dod)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
=====================
Christian Frederich Holck kmhr Hofjaegerm. baron til Holchenhavn pg IV 2
WIFE: Amalie Margrethe Skeel i Gislev Praestgrd IV 329
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Karen Haurum enke i Krumstrup pg IV 63
HUSB: Mikkel Rasmussen Lange (dod)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Herman Frederich Beenfeldt generallieutn til Lammehave pg IV 107
WIFE: Ide Dorthe Gyldencrone II 577
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Birgitte Sophie Kaas i Skovgaard pg IV 108
HUSB: Henrich Christopher Pultz ritmester
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Henrich Christopher Pultz = Birgethe Sophie Kaas ritmester i Skovsgaard pg IV 108 160
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Adam Gottlob Moltke gehejmeraad greve til Bregentved-Glorup pg IV 133
WIFE: Sophie Hedevig Raben i Glorup XIII 79
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Ane Jensdtr i Rodme pg IV 156
HUSB: Rasmus Hoy
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Ane Jensdtr i Rodme pg IV 156
HUSB: Rasmus Ipsen Hoy
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Barbara Marie Hansdtr i Skaarupor pg IV 158
HUSB: Peder Hellesen
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Barbara Marie Hansdtr i Skaarupor pg IV 158
HUSB: Peder Hellesen
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Margrethe Marie de Falsen enke i Sobo pg IV 161 XI 2 139 162 168
HUSB: Johan Andreas Cramer universitets-kantsler & professor (dod VIII 243)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Malta Ulrik Engelsted cancelliraad i Rorbaek pg IV 193
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Marcus Fogh cancelliraad i Brobygaard pg IV 193
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Hans Nielsen Toftenaes moller i LIndvads Molle pg IV 194
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Jorgen Kastrup birkedommer i Gislevholme, Scheelenborg Birk pg IV 196
WIFE: Kirstine Marie Lund paa Rorbaek VIII 296
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Christian Leth cancelliassessor herredsfoged i Sunds-Gudme herred pg IV 209
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Holger Skeel gehejmeraad til Mullerup, stiftamtmand i Sjaelland pg IV 210
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Hans Rasmussen moller i Sonder Longelse pg IV 211
WIFE: Dorthe Hansdtr IV 268
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Marcus Andersen smed i Mullerup pg IV 214
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Hans Henningsen Hoeberg i Brudager pg IV 216
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Jorgen Hansen smed i Bovense pg IV 220
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Mette Jensdtr i Nordenhuse pg IV 256
STIFFAD: Iver Rasmussen
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Iver Malthe Frydendahl/Freudendahl forpagter i Sandholt-Sollerup pg IV 258 316
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Ditlev Clausen en med Koer rejsende person fra Sjaelland pg IV 259
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Lorents Frandsen snedker i Gislev pg IV 262
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Dorthe Hansdtr enke i Sonder Longelse pg IV 268
HUSB: Hans Rasmussen moller (dod)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Dorthe Hansdtr enke i Sdr Longelse pg IV 268
HUSB: Hans Rasmussen moller (dod)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Charlotte Sophie Christensen i Vinding, Biskopstarup pg IV 274
HUSB: Henrich Bus herredsfoged
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Mette Jespersdtr i Norre Longelse pg IV 279
HUSB: Christen Pryd or Christian Pryds VIII 146
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Joachim Daniel Tambsen oberstlieutn i Ravnholt pg IV 283
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Poul Henrich Schalck i Skovsbo, Langeland pg IV 283
WIFE: Birgethe Sophie Prag VI 268
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Karen Hansdtr enke i Eble Molle pg IV 284
HUSB: Otte Thomsen Monster (dod)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Hans Rasmussen Schmidt moller i Lindevads Molle pg IV 291
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Rasmus Ditlevsen i Skjerninge Balle pg IV 301
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Johan Frederich von Cicignon obertlieutn til Nakkebolle pg IV 304
WIFE: Erica Christine Holck II 573
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Armgott Ottonette Elisabeth v. Ronne i Stenstrup pg IV 305
HUSB: Georg Bredahl oberstlieutenant IV 410
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Margrethe Nielsdtr i Frorup pg IV 306
HUSB: Peder Hansen
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Adam Diderik von Grambow oberst pg IV 314
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Ove Juul generallieutenant i Ravnholt pg IV 314
WIFE: Sophie Hedevig Ctsse Friis VII 8
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Peter Pultz i Rygaard pg IV 315
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Casper Borman auctions-indkasserer i Horsens pg IV 318
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Ellen Christophersdtr Folmer i Hou pg IV 320 VI 145
HUSB: Gregers Rasmussen
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Jens Pedersen Uldrup i Hennetved pg IV 320
WIFE: Barbara Bulch VI 94
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Margrethe Hedevig Blender i Mullerup pg IV 322
HUSB: Henning Mouritsen hollaender
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Amalie Margrethe Skeel enke i Gislev Praestegrd pg IV 329
HUSB: Christian Frederich Holck baron til Holchenhavn, kmhr Hofjaegerm. (dod)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Johannes Albierg/Ahlberg forpagter i Mullerup pg IV 337
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Morten Rasmussen i Aunslev pg IV 345
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Peter Wilhelm logerende i Kogtvedgaard pg IV 347
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Christian Wogt moller i Vester Skerninge pg IV 348
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Carl Juel geh. confr.rd & stiftsbefalingsmd i Taasinge pg IV 349 V 247
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Mette Jensdtr i Nordenhuse pg IV 356
MODER: Maren Andersdtr enke (VI 293) = STIFFAD: Ivar or Iver Rasmussen
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Peder Lemming i Nyborg pg IV 356
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Sophie Charlotte Brockdorf enke i Nedergaard pg IV 356
HUSB: Christian Banner Kaas generalmajor (dod III 377 494)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Sophie Charlotte Brockdorff enke i Nedergaard pg IV 356
HUSB: Christian Banner Kaas generalmajor (dod)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Niels Stahr/Staer ridefoged & birkedommer i Egeskov pg IV 368
WIFE: Ane Cathrine Rifberg i Skovsgaard, Ollerup sogn VII 47
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Soren Nielsen i Skjerninge Balle pg IV 369
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Peder Sorensen Oustrup foged i Orebaeklunde pg IV 371
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Johan Just Clemmensen i Taarup, Frorup pg IV 377
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Karen Edvardsdr i Aunslev pg IV 378
HUSB: Gotfried Jorgensen Hartmann
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Frederikke Christiane Scharwing i Hellerup pg IV 379
HUSB: Salomon Lindegaard justitsraad III 836 IV 379
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Truels Pedersen i Hesselager pg IV 384
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Ane Cathrine Hansdtr i Illebolle pg IV 386
HUSB: Anders Braadt skomager
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Ane Marie Bockmann enke i Sandholt pg IV 387
HUSB: Hans Nobel justitsraad (dod)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Andreas Edvardsen Friis birkedommer i Raundrup pg IV 393
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Morten Madsen ungkarl i Hennetved pg IV 394
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Margrethe Lange enke i Flintholm pg IV 397
HUSB: Larsen (dod)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Rasmus Andersen bodker i Slaebaek pg IV 398
WIFE: Mette Pedersdtr (XII 213)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Oluf Jorgensen bager ungkarl hos ½BRO i Hesselager Praestegrd pg IV 401
½BRO: Herman Landt herr i Hesselager Praestegaard
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Balthazar von Obelitz major pg IV 407
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Margrethe Mogensdtr i Biskopstorp, Langeland pg IV 407
HUSB: Hans Christopher Hiortelund forpagter
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Georg Bredahl oberstlieutenant i Stenstrup gaard pg IV 410
WIFE: Armgott Ottonette Elisabeth v. Ronne IV 305
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Hans Larsen moller ved Rudkjobing pg IV 411 VIII 103
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Ane Margrethe von Holsten i Fjellebro pg IV 415
HUSB: Frederich Ludvig von Pentz conferentsraad VI 1
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Ane Marie Andersdtr i Urtehuset, Rorbaek myrdet pg IV 415
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
============================
Oluf Wilhelm ridefoged i Raschenberg pg V 1
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Wilhelm Pedersen ridefoged i Raschenberg pg V 1
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Niels Rasmussen i Trunderup pg V 70
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Ane Elisabeth Haman enke i Raschenberg pg V 73
HUSB: Jens Dreyer cancelliraad (dod III 176)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Ane Cathrine Kisbye enke i Heden pg V 177
HUSB: Wetsken (dod)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Hans Lunde i Aarslev pg V 185
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Ane Pedersdtr i Ullerslev pg V 245
HUSB: Hans Hansen Eibye
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Peder Hansen skytte hos overkmhr v. Plessen i Vester Haesinge pg V 252
WIFE: Else Larsdtr V 261
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Else Larsdtr i Vester Haesinge pg V 261
HUSB: Peder Hansen skytte hos overkmhr v.Plessen V 252
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Else Larsdtr i Vester Haesinge pg V 261
HUSB: Peder Hansen skytte
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Albrecht Christopher Schaffalitzky de Muckadell greve gehejmeraad pg V 266 XI 203 206 210 218
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Susanne Leth jomfru i Skaarup pg V 270
SVIGERINDE: Leth cancelliassessorinde i Skaarup
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Hans Mortensen Boyehauge i Vindeby pg V 280
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Hans Christopher Hansen ii Polleholm pg V 284
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Hans Mortensen Boyehauge i Vindeby pg V 289
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Soren Larsen bysmed i Hoje pg V 310
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Dines Andersdtr i Kissendrup pg V 312
HUSB: Birthe Marie Jorgensdtr (VIII 207)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Dines Andersen i Kissendrup pg V 312
WIFE: Birthe Marie Jorgensdtr
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Maren enke i Gislev pg V 318
HUSB: Lorents (dod)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Kirsten Larsdtr Staal enke pg V 329
HUSB: Hans Christian Zeuthen (dod)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Jorgen Hansen = Ane Jensdtr Schioring inspecteur ved Grevskabet Langeland pg V 332
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Ulrica Augusta Gierne i Gislev pg V 335
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Kirstine Sophie von Pentz froken i Maare pg V 337
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Sophie Hansdtr Lund i Brolykke pg V 347
HUSB: Soren Jorgensen
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Ane Christensdtr i Hoje pg V 348
HUSB: Hans Pedersen
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Ane Christensdtr i Hoje pg V 348
HUSB: Hans Pedersen
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Jorgen Seiersen i Hoje pg V 350
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Carl Juel barn i Raschenberg pg V 352 435
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Ane Rasmusdtr i Skaarup pg V 356
HUSB: Morten Pedersen vaever
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Hans Hansen Schmidt pg V 357
FADER: Lindevads Moller
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Margrethe Johansdtr i Hennetved pg V 362
HUSB: Hans Pedersen
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Johanne Rasmusdtr i Ulbolle Strandhuse pg V 364
HUSB: Hans Rasmussen VI 168
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Christen Andersen i Hennetved pg V 369
WIFE: Birthe Clausdr Nagel
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Henrich Bielke Kaas generalmajor i Boltinggaard pg V 370
WIFE: Ane Wind von der Kuhla II 506
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Ane Margrethe von Halem enke i Klingstrup pg V 376
HUSB: Henning Christopher Valckendorff oberstlieutn (dod II 281)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Maren Jensdtr i Trunderup pg V 387
HUSB: Hans Rasmussen Lundsgaard
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Rasmus Ipsen Hoy i Rodme pg V 395
WIFE: Ane Jensdtr IV 156
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Ane Rasmusdtr i Hoje pg V 412
HUSB: Jens Nielsen
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Ane Cathrine Winterberg jomfru i Heden pg V 414
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Anders Rasmussen i Vester Skjerninge pg V 417
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Ane Benedicte Hansen i Lindevads Molle pg V 432 VI 43
HUSB: Jorgen Eriksen
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Ane Benedicte Hansen i Lindevads Molle pg V 432 VI 43
HUSB: Jorgen Eriksen
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Mads Rasmussen ungkarl i Lunde pg V 433
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
=====================
Frederich Ludvig von Pentz conferentsraad i Fjellebro pg VI 1
WIFE: Ane Margrethe von Holsten IV 415
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Riborg Sophie Erreboe i Svenborg pg VI 47
HUSB: Adrian Bekker cancelliraad
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Jens Christensen i Gislevholm pg VI 49
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Niels Hansen foged paa Orbaeklunde i Orbaek Praestegaard pg VI 52
WIFE: Mette Cathrine Broholm VIII 103 156
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Niels Krag i Mollegaard, Langeland pg VI 54 65
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Andreasine Marie Cathrine Hansdtr Lund i Hverringe pg VI 55 283
HUSB: Jens Eriksen forpagter
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Erik Poulsen i Sonder Broby pg VI 55
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Hans Davidsen i Slaebaek pg VI 55
WIFE: Ane Margrethe Andersdtr (VI 171)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Christen Laursen i Spodsbjerg pg VI 57
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Margrethe Jorgensdtr i Magleby pg VI 61
HUSB: Hans Nielsen
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Laurs Hansen i Lindelse pg VI 63
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Magdalene Haartzen i Rygaard pg VI 64
HUSB: Peter Ulrik Tietgen forpager
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Barbara Bulch enke i Hennetved pg VI 94
HUSB: Jens Pedersen Uldrup (dod IV 320)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Rasmus Rasmussen Kaarup skomager i Vester Aaby pg VI 122
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Lars Jensen Weibye strandcontroleur i Lindelse pg VI 124
CH: Jens Larsen Weibye i Hennetved pg VIII 13
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Jens Thyebjerg murmester i Brudager pg VI 137
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Jeppe Hansen i Trunderup pg VI 141
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Hans Christopher Hiortelund forpagter i Biskopstorp, Langeland pg VI 148
WIFE: Margrethe Mogensdtr IV 407
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Gregers Christian Juel gehejmeraad i Taschenberg pg VI 157
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Otto Ditlev Kaas generalmajor i Nedergaard pg VI 158
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Otto Lindegaard krigsraad i Lykkesholm pg VI 162
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Peder Juel gehejmeconferentsraad i Hverringe pg VI 162 170
WIFE: Berthe Cathrine Levetzau VIII 80
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Sophie Dorthe Wegner enke i Brobygaard pg VI 163
HUSB: Johan Jorgen Einfeldt hollaender (dod)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Sophie Dorthea Wegner enke i Brobygaard pg VI 163
HUSB: Johan Jorgen Einfeldt hollaender (dod)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Hans Rasmussen i Ulbolle Strandhuse pg VI 168
1WIFE: Mette Pedersdtr II 794
2WIFE: Johanne Rasmusdtr V 364
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Ane Margrethe Andersdtr enke i Slaebaek pg VI 171
HUSB: Hans Davidsen (dod VI 55)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Cathrine Hedevig Obenhausen i Allested pg VI 174
HUSB: Johan Henrich Puschel lieutenant VI 174
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Johanne Margrethe Henriette Einfeldt barn i Olstedgaard pg VI 175
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Godske Hansen i Vester Aaby pg VI 176
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Frederich Noragger aandssvag i Sandholt pg VI 179
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Ane Marie Castenschiold enke i Vejstrupgaard pg VI 180
HUSB: Andreas von Bergen justitsraad landsdommer
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Inger Sorensdtr Bredahl jomfru i Glorup pg VI 184
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Sophie Espensdr i Hoje pg VI 190
HUSB: Peder Sorensen smed
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Valborg Knudsen i Rorbaek-Risinge pg VI 195
HUSB: Otto Jacob Engelsted justitsraad
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Giertrud Fog enke i Stenstrup pg VI 197
HUSB: Offer Hansen (dod) &
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Christine Zumbildt enke i Hjortholm pg VI 200
HUSB: Dines Christian Krag consistorialraad III 4 VI 200
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Margrethe Andersdtr i Vester Skjerninge pg VI 202
HUSB: Rasmus Jensen
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Karen Andersdtr enke i Kissendrup pg VI 204
HUSB: Jorgen Dinesen Flock or Flykke (dod II 782)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Rasmus Jorgensen i Vesterby, Langeland pg VI 206
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Ole Hansen i Polleholm pg VI 208
STIFFAD: Christian Kier i Polleholm
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Rasmus Mortensen i Aunslev pg VI 211
STIFFAD: Hindse Rasmussen i Aunslev
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Jacob Nissen skraedder i Skaarup pg VI 212
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Lars Randrup skomager i Hennetved pg VI 219
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Jens Falck i Gislev pg VI 221
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Hans Hansen i Ullerslev pg VI 223
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Ide Margrethe Buchholt jomfru i Hesselagergaard pg VI 229
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Christen Andersen vaever i Hoje pg VI 231
WIFE: Ane Pedersdtr VII 110
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Rasmus Rasmussen i Gjestelev pg VI 233
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Hans Knudsen i Vindeby pg VI 236
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Ane Elisabeth Hansdtr i Longelse pg VI 238
HUSB: Lars Christensen Lollik
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Maren Hoyer i Krumstrup pg VI 241 VII 80
HUSB: Morten Moller krigsraad
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Jorgen Johansen = Karen Ibsdr i Kirkeby pg VI 247
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Claus Christian Christensen sosnider i Illebolle pg VI 259
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Claus Christian Christensen sosnider i Illebolle pg VI 259
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Pultz ritmesterine i Tiselholt pg VI 260
BRO: Frederich Gyldencrone baron
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Johanne Rasmusdtr i Haubolle pg VI 264
HUSB: Niels Hansen Lang/Land
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Bodil Jacobsdtr i Lindelse pg VI 267
HUSB: Jorgen Lange vaever
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Birgethe Sophie Prag enke i Skovsbo, Langeland pg VI 268
HUSB: Poul Henrich Schalck (dod IV 283)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Engel Magdalene Bagge enke i Charlottenlund, Hou pg VI 272
HUSB: Thomas Lyngbye praest (dod)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Henning Christiansen i Sallinge Lunde Molle pg VI 274
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Anders Hansen Fugl = Kirsten Rasmusdtr i Brudagergaard pg VI 282
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Maren Andersdtr enke i Norden Agetved Huse pg VI 293
HUSB: Ivar Rasmussen or Iver Rasmussen (dod)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Preben Brahe obertslieutenant til Hvedholm pg VI 294
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Christian Knudsen rogter i Sovertorp pg VI 302
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Maren Madsdtr Tolderlund i Ullerslev pg VI 303
HUSB: Hans Hansen Eibye
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Karen Hansdtr i Ullerslev pg VI 308
STIFFAD: Poul Hansen i Ullerslev
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
=========================
Rasmus Andersen foged i Hvedholm pg VII 1
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Sophie Hedevig Ctsse Friis enke i Ravnholt pg VII 8
HUSB: Ove Juul generallieutenant (dod IV 314)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Sophie Hedevig Friis fodt Comtesse enke i Ravnholt pg VII 8
HUSB: Ove Juul generallieutenant (dod)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Ane Cathrine Rifberg enke i Skovsgaard, Ollerup sogn pg VII 47
HUSB: Niels Stehr birkedommer & ridefoged (dod)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Peder Christensen Moller pg VII 62
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
David Jorgensen vaever i Ryslinge pg VII 64
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Gilius/Gelius pens lieutenant i Bjornemose pg VII 67
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Christopher Otto Schmit etatsraad i Hellerup pg VII 73
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Anton Erlow pensionist i Nedergaard pg VII 75
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Karen Hansdtr i Haubolle pg VII 77
HUSB: Niels Hansen Land
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Carl Leopold von Scherewien conferentsraad & landsdommer i Sobo pg VII 81
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Johan Jochum Bierrum ridefoged i Hverringe pg VII 83
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Ane Pedersdtr i Hoje pg VII 110
HUSB: Christen Andersen vaever
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Johan Christian Pingel etatsraad i Skaarup pg VII 114
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Peder Henrich Lindegaard skipper i Rodkilde pg VII 133
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Peter Ditlev From i Gislev pg VII 145
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Hannibaline Bredahl froken i Stenstrup pg VII 147
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Sophie Amalie Ivarsen i Thorseng pg VII 151
HUSB: Andreas Toftgaard birkedommer
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Anna Barbara Graff i Skaarup pg VII 153
HUSB: Nicolai Leibholts
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Hans Jorgensen i Brolykke pg VII 365 IX 169
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
=====================
Johan Jorgen Daniel Einfeldt i Gjelskov pg VIII 2
STIFFAD: Rasmussen hollaender i Gjelskov
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Marie Kirstine Hansdtr i Nordenhuse pg VIII 3
HUSB: Jens Ivarsen/Iversen VIII 310
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Marie Kirstine Hansdtr i Nordenhuse pg VIII 3
HUSB: Jens Iversen
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Henrich Bus herredsfoged i Vinding m.fl.herreder i Biskopstaarup pg VIII 10
WIFE: Charlotte Sophie Christensen IV 274
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Jens Larsen Weibye i Hennetved pg VIII 13
FADER: Lars Jensen Weibye strandcontroleur i Lindelse VI 124
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Johan Schneidewind/Snedeving i Sollerup pg VIII 15
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Hans Rasmussen i Trunderup pg VIII 17
(? Hans Rasmussen Lundgaard)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Johanne Olsdtr i Vesterby, Langeland pg VIII 21
HUSB: Mads Rasmussen
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Hans Pedersen i Rodme pg VIII 22
WIFE: Johanne Ibsdr XI 153 165 185
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Anders Nielsen i Herslev, Langeland pg VIII 23
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Ane Cathrine Rasmusdtr i Ullerslev pg VIII 26
HUSB: Rasmus Jacobsen
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Rasmus From skovrider & strandcontroleur i Nyborg pg VIII 29 69
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Niels Andersen Moller i Trunderup pg VIII 30
WIFE: Ane Marie Larsdtr XIII 10 14
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Birthe Clausdr Nogel i Hennetved pg VIII 31
HUSB: Mads Madsen
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Martha Nobel enke i Sandholt pg VIII 33
HUSB: Christian Noragger cancelliraad (dod)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Hans Vilhelm von Romer capitain i Ulbolle pg VIII 72
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Berthe Cathrine Levetzau enke i Hverringe pg VIII 80
HUSB: Peder Juel gehejmeconferentsraad (dod VI 162)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Jens Jegsen forpagter i Boltinggaard pg VIII 101
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Mette Cathrine Broholm enke i Orbaek Praestegaard pg VIII 103 156
HUSB: Niels Hansen foged paa Orbaeklunde (dod)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Mette Cathrine Broholm enke i Orbaek Praestegrd pg VIII 103 156
HUSB: Niels Hansen foged (dod)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Andreas Hansen Kierumgaard rokkedrejer i Hesselager pg VIII 109
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Lars Nielsen ungkarl i Trunderup pg VIII 120
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Cecilie Cathrine von Wurkern jomfru i Lammehave pg VIII 121
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Hans Jensen i Hennetved pg VIII 122
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Mathias Frederich von Ronnebeck afsk premierlieutenant i Tojstrup pg VIII 123
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Sophie Juel enke i Egeskov pg VIII 126
HUSB: Niels Krag etatsraad (dod)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Hans Jacob Hansen ungkarl i Polleholm pg VIII 142
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Christian Pryds i Longelse pg VIII 146
WIFE: Mette Jespersen IV 279
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Albret Hansen i Statene pg VIII 152
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Hans Bendixen forpagter i Fjellebro pg VIII 156
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Hans Bendixen forpagter i Fjellebro pg VIII 156
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Jens Kier/Kiaer ridefoged ii Norskov pg VIII 167
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Marie Margrethe Fatin i Boltinggaard pg VIII 167
HUSB: Hans Thune
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Niels Noragger i Sandholt pg VIII 173
BRO: Hans Nobel Noragger justitsraad
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Hans Frederichsen sadelmager i Skrobelev Hede pg VIII 175
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Johan Leemann gartner i Hjortholm pg VIII 178
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Hans Hansen i Gislevholme pg VIII 181
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Henrich Gartner Schroder i Stenstrup pg VIII 186
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Karen Hansdtr i Illebolle pg VIII 190
HUSB: Lars Hansen
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Christian Frederich Fabricius forpagter i Brolykke pg VIII 191
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Johanne Pedersdtr i Lundeborg pg VIII 193
HUSB: Jens Rasmussen
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Johanne Snitker i Brudager pg VIII 193
HUSB: Niels Leth Schouboe overauditeur VIII 250
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Kirsten Jensdtr i Hoje, Tugthusfange, Odense pg VIII 195
HUSB: Jorgen Danielsen bodker
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Karen Hansdtr i Longelse pg VIII 197
HUSB: Hans Christophersen moller
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Karen Hansdtr i Longelse pg VIII 197
HUSB: Hans Christophersen moller
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Eiler Flyborg ridefoged i Broholm pg VIII 202
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Birthe Marie Jorgensdtr i Kissendrup pg VIII 207
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Birthe Marie Jorgensdtr enke i Kissendrup pg VIII 207
HUSB: Dines Andersen (dod)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Birthe Marie Jorgensdtr enke i Kissendrup pg VIII 207
HUSB: Dines Andersdtr (dod V 312)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Anders Pedersen i Slaebaek pg VIII 217
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Rasmus Sorensen dreng i Heden pg VIII 217
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Christian Sehestedt Juul gehejmeraad i Ravnholt pg VIII 219
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Regitse Margrethe Wind jomfru i Gislev pg VIII 220
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Sophie Magdalene Kaas froken i Nedergaard pg VIII 221
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Ane Marie Nielsdtr i Ullerslev pg VIII 237
HUSB: Erik Nielsen
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Rasmus Hansen i Aaskov pg VIII 242
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Johan Andreas Cramer universitets-kantsler & professor i Sobo pg VIII 243
WIFE: Margrethe Marie de Falsen (IX 161 XI 2 139 162 168)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Anders Rasmussen Graae i Vester Skjerninge pg VIII 246
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Erik Pedersen = Kirsten Hansdtr i Taarup pg VIII 248
HUSB: Erik Pedersen
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Frederikke Christiane Lund i Vester Aaby pg VIII 249
HUSB: Michel Pilegaard
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Joachim Frederich Urne capitain i stenstrup pg VIII 249
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Niels Leth Schouboe overauditeur i Brudager pg VIII 250
WIFE: Johanne Snitker VIII 193
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Niels Juel kammerherre i Taasinge & Sophie Amalie Parsberg obersts enke pg VIII 252
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Oluf Gabrielsen Holmer = Kirstine Pedersdtr Naeraae i Oster Skjerninge Balle pg VIII 254
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Frederich Blankholm forvalter i Hvedholm pg VIII 255
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Niels Mikkelsen i Trunderup pg VIII 291
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Johan Christopher Korbitz oberstlieutn i Lammehave pg VIII 294
HUSB: Eleonore Elisabeth Bennefeldt XI 197
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Kirstine Marie Lund enke i Rorbaek pg VIII 296
HUSB: Jorgen Kastrup birkedommer i Scheelenborg birk, Gislevholme (dod IV 196)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Henrich Bille Brahe stiftsbesalingsmand geh conferents pg VIII 298
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Hans Rasmussen barn i Gjetelev pg VIII 299
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Hans Rasmussen barn i Gjestelev pg VIII 299
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Apollone Mikkelsdtr or Abelone Mikkelsdtr i Refsore pg VIII 300
HUSB: Rasmus Jensen Laerckw
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Rasmus Rasmussen ungkarl i Gjestelev pg VIII 303
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Sidsel Hansdtr pige i Polleholm pg VIII 303
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Ane Cathrine Johansdtr i Trunderup pg VIII 306
HUSB: Bonne Johansen
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Ane Cathrine Johansdtr i Trunderup pg VIII 306
HUSB: Bonne Johansen
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Christen Hansen = Karen Pedersdtr i Tullebolle pg VIII 309
HUSB: Christen Hansen
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Jens Ivarsen/Iversen i Nordenhuse pg VIII 310
WIFE: Marie Kirstine Hansdtr VIII 3
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Kirstine Poulsdtr i Kissendrup pg VIII 318
HUSB: Jorgen Dinesen Flocke/Flykke
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Ane Elisabeth Brahe froken i Hvedholm pg VIII 319
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Jens Haar i Lysemose pg VIII 332 352
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Karen Pedersdtr i Ulemosegaard pg VIII 333
HUSB: Laurits Landt
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Maren Jorgensdtr i Bovense pg VIII 335
HUSB: Peder Andersen
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Frederich Bagger etatsraad til Julskov pg VIII 337
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Soren Jorgensen i Brolykke pg VIII 346 IX 116
WIFE: Sophie Hansdtr Lund V 347
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Charlotte Marie van Halem froken til Klingstrup pg VIII 348 IX 121
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Johanne Ibsdr i Lojes Molle, Sjaelland pg VIII 348
HUSB: Hans Weigaard
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Ole Faxoe forpagter i Fjellebro pg VIII 354 IX 127
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Mette Pedersdtr i Kvaerndrup pg VIII 355
HUSB: Hans Jorgensen (X 69)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Ole Pedersen moller i Sallinge Lunde pg VIII 355 363
CH: Nicoline Olufsdr XIII 33
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Zacharias Nielsen i Kogtved pg VIII 356
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Mariane Rasmusdtr i Aunslev pg VIII 359
HUSB: Gotfred Jorgensen
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Jacob Christian Diderik Duch forpagter i Raschenberg pg VIII 361
WIFE: Lucie Elisabeth Bakker i Ullerslev (XIII 15 16 19)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Dorothea Ebbesen i Julskov pg VIII 362
HUSB: Laurits Lindegaard justitsraad
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
=====================================
Jens Lange i Rodkilde pg IX 1 - bilag 2 bind
WIFE: Maren Tonder III 382
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Niels Bang Olsen i Gudme pg IX 118
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Christian Ahlefeldt-Laurvigen generalmajor greve til Langeland pg IX 131
WIFE: Elisabeth Juel til Lundsgrd Bjornemose
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Kirsten Rasmusdtr pige i Gislev pg IX 135
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Marie Andersdtr i Vester Skjerninge pg IX 137
HUSB: Rasmus Andersen Graae
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Niels Rasmussen i Oster Skjerninge pg IX 145
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Hans Jensen i Gislevholme pg IX 147
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Theodorus Jensen i Gislevholm pg IX 147
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Ane Rasmusdtr i Trunderup pg IX 149
HUSB: Henrich Rasmussen
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Margrethe Marie de Falsen enke i Sobo pg IX 161 XI 2 139 162 168
HUSB: Johan Andreas Cramer universitetskantsler (dod)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
===========================
Niels Jensen i Hesselager pg X. 1
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Eleonore Frederikke Christiane Jensen i Bogebjerg pg X. 17
HUSB: Claus Duch forpagter (X.i 243)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Niels Andersen Smed i Lyndelse pg X. 23
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Otto Henrich Terkel fh agende postforer Khvn-Hamborg, i Ny Molle, Elleste pg X. 41
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Maren Hansdtr i Hoje pg X. 53
HUSB: Christopher Svendsen smed
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Hans Jorgensen i Kvaerndrup pg X. 69
WIFE: Mette Pedersdtr (VIII 355)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Maren Nielsdtr i Hoje pg X. 73
HUSB: Peder Jensen
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Maren Jensdtr Bredahl jfru i Dyrehaugegaard pg X. 89
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Elisabeth Brandt i Hverringe pg X. 97 X.I 197
HUSB: Soren Bekken forpagter
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Rasmus Nielsen Bruus i Statene pg X. 105 XI 197
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Ane Marie Hansdtr enke i Ryslinge pg X. 109 121
HUSB: Niels Espensen (dod)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Niels Espensen = Ane Marie Hansdtr enke i Ryslinge pg X. 109 121
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Jens Larsen i Ryslinge pg X. 113 125
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Anders Rasmussen i Vester Haesinge pg X. 117
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Jens Madsen i Svanninge pg X. 129
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Peder Hellesen i Skaarupor pg X. 137
WIFE: Barbara Marie Hansdtr IV 158
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Ane Rasmusdtr i Jordlose pg X. 153
HUSB: Hans Jensen
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Christen Hansen i Slaebaek pg X. 161
WIFE: Kirsten Olsdtr XII 139
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Dorthe Nielsdtr enke i Ryslinge pg X. 169
HUSB: Hans Larsen (dod)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Hans Larsen i Ryslinge pg X. 169
WIFE: Dorthe Nielsdtr
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Birthe enke i Vejstrup pg X. 177
HUSB: Rasmus Mollegaard (dod)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Lars Pedersen Moller i Horne pg X. 181
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Margrethe Pedersdtr i Jordlose-Tranderup pg X. 185
HUSB: Hans Eriksen
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Ellen Hansdtr i Gudme pg X. 193
HUSB: Jens Nielsen Krag
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Ane Christine Larsdtr i Ryslinge pg X. 197
HUSB: Mikkel Rasmussen
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Niels Thomsen skomager i Kvaerndrup pg X. 201
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Andreas Jacobsen smed i Gislevholme pg X. 209
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Kirsten Rasmusdtr i Vormark pg X. 217
HUSB: Peder Rasmussen
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Elisabeth Hansdtr i Hoje, Tugthusfange, Odense pg X. 221
HUSB: Jorgen Danielsen bodker
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Jorgen Danielsen bodker i Hoje, Tugthusfange i Odense pg X. 221
1WIFE: Kirsten Jensdtr (VIII 195)
2WIFE: Elisabeth Hansdtr (X. 221)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Bodstrup Lund faergekarl i Vindeby pg X. 229
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Niels Andersen Smed i Lyndelse pg X. 233
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Johanne Hansdtr enke i Svanninge pg X. 237
HUSB: Rasmus Jorgensen (dod)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Rasmus Steenore i Bjerreby pg X. 241
WIFE: Bodil Jensdtr XII 229
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Jens Larsen i Vemmenaes pg X. 249
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Sidsel Kirstine Jensdtr enke i Gislev pg X. 261
HUSB: Niels (dod)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Peder Maegaard i Refsore pg X. 265
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Jens Mathiasen i Lille Bogebjerg pg X. 273 XII 1
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
=======================
Ane Helvig Nielsdtr i Gislev pg XI 124
HUSB: Rasmus Andersen
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Ane Cathrine Rasmusdtr i Kvaerndrup pg XI 137
HUSB: Niels Hansen Falle
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Frick pg XI 149
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Johanne Ibsdr enke i Rodme pg XI 153 165 185
HUSB: Hans Pedersen (dod)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Johanne Ibsdr enke i Rodme pg XI 153 165 185
HUSB: Hans Pedersen (dod VIII 22)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Jens Mortensen Schousgaard i Lunde pg XI 159
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Hans Jensen i Hojrup pg XI 190 198
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Bagge Bierregaard birkedommer i Hesselager pg XI 197
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Eleonore Elisabeth Beenfeldt enke i Lammehave pg XI 197
HUSB: Johan Christopher Korbitz oberstlieutenant (dod VIII 294)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Hans Jensen i Trunderup pg XI 197
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Jorgen Nielsen i Lorup pg XI 197
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Laurits Lindegaard justitsraad i Julskov pg XI 197
WIFE: Dorothea Ebbesen VIII 362
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Mette Valborg Jorgensdtr i Sallinge Lunde Molle pg XI 199
HUSB: Jens Rasmussen
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Rasmus Rasmussen skraedder i Taarup pg XI 205
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Kirsten Pedersdtr enke i Bovense pg XI 207
HUSB: Rasmus Cortsen (dod X. 61)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Mikkel Madsen i Gislevholme pg XI 211
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Ane Helvig Nielsdtr i Gislev pg XI 214
HUSB: Rasmus Andersen
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Ane Sophie Amalie v. Romer enke i Ulbolle pg XI 222
HUSB: Morup procurator i Haderslev
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Peder Hansen Moese i Ollerup pg XI 227
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Maren Madsdtr enke i V.Haesinge pg XI 231
HUSB: Erik (dod)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Sara Larsdtr enke i Snarup pg XI 233 235 242 247
HUSB: Christen Clausen (dod)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Frederich Christian Skeel gehejmeraad i Mullerup pg XI 234 236 251
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Claus Duch forpagter i Bogebjerg pg XI 243
WIFE: Eleonore Frederikke Christiane Jensen (X 17)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Abel Svitzer jomfru i Horne pg XI 249 259
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Jens Jensen Haar dreng i Lysemose pg XI 253
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Jorgen Olsen dreng i Sallinge Lunde Molle pg XI 255
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Ane Margrethe Christensdtr i Gislevholme pg XI 257
HUSB: Peder Bertelsen
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Ane Margrethe Christensdtr i Gislevholm pg XI 257
HUSB: Peder Bertelsen
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Hilleborg Sophie Kaas enke i Steensgaard-Egelykke pg XI 265
HUSB: Carl Frederich Steensen oberstlieutenant (dod)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
====================
Jochum Brandt i Refsvindinge pg XII 5
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Jens Hansen skytte i Fjellebro pg XII 9
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Lisbeth Larsdtr i Brudager pg XII 21
HUSB: Niels Jorgensen
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Niels Christensen i Slaebaek pg XII 25
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Margrethe Jorgensdtr i Kvaerndrup pg XII 29
HUSB: Niels Jensen snedker XII 81
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Adolphine Leth i Vejlegaard pg XII 37
HUSB: Michael Fabritius Tengnagel kammerherre
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Rasmus Jorgensen i Nemmehus pg XII 57
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Pedernille Pedersdtr i Lunde pg XII 65
WIFE: Knud Christensen skraedder
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Ane Andersdtr i Stevnings hus pg XII 69
HUSB: Peder Sorensen
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Ane Andersdtr i Stevningshus pg XII 69
HUSB: Peder Sorensen
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Lars Hansen Piil i Vormark pg XII 73
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Niels Knudsen i Ryslinge pg XII 77
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Niels Jensen snedker i Kvaerndrup pg XII 81
WIFE: Margrethe Jorgensdtr XII 29
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Marie Vibeke Ludvigsdr i Svanninge pg XII 89
HUSB: Jens Nielsen
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Rasmus Rasmussen i Oure pg XII 93
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Philip Rasch funden dod i Nybolle pg XII 97
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Karen Andersdtr enke i Gultved pg XII 109
HUSB: Thomas Jorgensen (dod)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Jorgen Nielsen i Gudme pg XII 113
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Mikkel Mogensen i Haastrup pg XII 117
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Karen Hansdtr i Horne pg XII 121
HUSB: Jens Hansen Stage
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Maren Henrichsdtr i Midskov pg XII 123
HUSB: Peder Jensen
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Ingeborg Sophie Frederichsdtr i Kvaerndrup pg XII 131
HUSB: Jorgen Ritz skraedder
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Ane Christine Rasmusdtr i Strarup pg XII 135
HUSB: Henning Hansen skraeder
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Kirsten Olsdtr enke i Slaebaek pg XII 139
HUSB: Christen Hansen Christen 161
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Berthe Justdr or Birthe Justdr i Saaderup pg XII 143
HUSB: Dines Danielsen
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Birthe Justdr i Saaderup pg XII 143
HUSB: Dines Danielsen
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Jacob Hansen i Herrested pg XII 147
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Jacob Hansen i Herrested pg XII 147
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Karen Nielsdtr i Millinge pg XII 159
HUSB: Jens Jorgensen
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Maren Hansdtr i Osterby pg XII 167
HUSB: Jacob Knudsen
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Giertrud Hansdtr i Hesselager pg XII 171
HUSB: Erik Andersen
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Giertrud Hansdtr i Hesselager pg XII 171
HUSB: Erik Andersen
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Giertrud Hansdtr i Hesselager pg XII 171
HUSB: Erik Andersen
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Peder Jensen i Vormark pg XII 173
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Maren Hansdtr i Aunslev pg XII 177
HUSB: Hans Stephensen
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Claus Larsen i Langtved pg Xii 185
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Hans Pedersen ungkarl i Lorup pg XII 189
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Jens Jacobsen skomager i Lorup pg XII 193
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Karen Jensdtr i Ullerslev pg XII 201
HUSB: Niels Christiansen
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Ane Rasmusdtr i Norre Broby pg XII 205
HUSB: Lars Jensen hjulmand
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Mette Pedersdtr enke i Slaebaek pg XII 213
HUSB: Rasmus Andersen bodker (IV 398)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Lars Jensen i Norre Broby pg XII 217
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Lars Jensen i Norre Broby pg XII 217
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Jorgen Rytter i Svanninge pg XII 221
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Ane Rasmusdtr i Svanninge pg XII 225
HUSB: Hans Nielsen
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Ane Rasmusdtr i Svanninge pg XII 225
HUSB: Hans Nielsen
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Bodil Jensdtr enke i Bjerreby pg XII 229 or 299
HUSB: Rasmus Stenore
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Peder Pedersen i Illum pg XII 233
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Jorgen Christensen i Maale pg XII 249
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Lars Jensen hjulmand i Norre Broby pg XII 257
WIFE: Ane Rasmusdtr XII 205
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Johanne Marie Larsdtr i Lunde pg XII 267
HUSB: Rasmus Svendsen
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
Marie Johansdtr enke i Millinge pg XII 275
HUSB: Hans (dod)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; FHL film 52617]
////////////////////////////////////////
Book 13 1799-1811
Peter Ulrik Tietgens forpagter i Faaborg/Rygaard 1 Jun 1799 pg XIII 1 27 29 31 40 41
WIFE: Magdalene Haartzen VI 64
CH: Johan Henrich Tietgens svaghed i hiemme
Frederich Tietgens handels comtair i Khvn
Christian Tietgens gartner i Lolland
Henriette Tietgens = Claus Henrich Qvade i Skaeldbeckgaard, Holbech, Sielland
Ulriche Tietgens ugift i Glorup
Cathrine Tietgens ugift i Ryegaard
Sophie Tietgens = Biornlund sr. i Ankoff
? Mads Pedersen ladefoged (dod)
guard: Moller forvalter i Moltkenberg
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; Book 13 1799-1811; FHL film 52617]
Henriette Schaffer frue v.Holten i Faaborg/Langaa Praestegaard 3 Jun 1799 pg XIII 5 8 11 18
23 25
HUSB: Christian Ludvig von Holten/Holsten oberst
MODER: Schimmelmann generalinde frue (? Caroline Adilaur v. Schimmelman frue)
½BRO: Ernst Schimmelmann
SIS: ... = Walterdorff kammerjuncker i Glykstad
½SIS: ... = Baron Senpf de Pilzack preiiesisk minister i Khvn
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; Book 13 1799-1811; FHL film 52617]
Hans Hansen forvalter forpager i Lundegaard 3 Jul 1799 pg XIII 6
CH: Adolph Hansen forvalter forpagter i Holstenshuus
Ane Hansdtr = Henrich Moller forpagter i Ugerslefgaard
Christiane Hansdtr = Cornelius Ploug kiobmand i Faaborg
Else Cathrine Hansdtr (dod) = Hans Rasmussen herr ejer af Knappesholm, Jylland
3CH: 2 sons & 1 dau
Adolphine Hansdtr = Scheebye residerende cappellan i Osloffe/Ostofte, Loeland
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; Book 13 1799-1811; FHL film 52617]
Sara Pedersdtr enke hos Henrich Hansen gmd i Trunderup, Eggeschou gods 9 Aug 1799 pg XIII 7
HUSB: Niels (dod)
CH: Peder Nielsen 38 tien i Ravnholt
Jens Nielsen i Kogsbolle Molle (dod)
CH: Frederikke Jensdtr 8
Ane Nielsdtr = Conrad/Conradt/Conrat Nellemann gmd i Qverndrup
Elisabeth Nielsdtr = Anders Moller i Lille Molle, Holckenhaun
Apolona Nielsdtr = Peder Smed selv i Hoye
Sara Nielsdtr = Henrich Hansen Tange gmd i Trunderup
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; Book 13 1799-1811; FHL film 52617]
Rasmus Sorensen selv i Lysemosegaard 26 Aug 1799 pg XIII 9
WIFE: Ane Cathrine Dinesdr
CH: Dines Rasmussen 6½
WIFE.CH: Ane Marie Nielsdtr
Niels Nielsen
Christen Nielsen
Jens Jensen Haar (dod 27 Aug 1798)
WIFE.BRO: Jorgen Dinesen Flokke
guard: Henrichsen sr selv i Strandskov gaarden
wgd: Ivar Bang skoeleholder i Bagense Bye
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; Book 13 1799-1811; FHL film 52617]
Ane Marie Larsdtr enke i Trunderup 26 Aug 1799 pg XIII 10 14
HUSB: Niels Andersen Moller (dod) (testament 28 Jun 1782)
BRO.CH: Ane Marie ... (dod) = Niels Buch skomager i Odense
4CH: Johannes Buch 28
Lars Buch 25
Henrich Buch 23 skoemagersvend i Haderslev
Sophie Buch ugift tiene i Odense
SIS: Kirsten Nielsdtr (dod)
CH: Peder Friis skraeder i Erroeskiobing (dod)
CH: Niels Andersen Friis 16 i Odense Frues Kirke
Ane Christine Friis 14
guard: A. Petersen procurator i Faaborg
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; Book 13 1799-1811; FHL film 52617]
Niels Baggesen commerceraad i Hesselagergaard 21 Sep 1799 pg XIII 12 16 21 25 27 28 30 37
(testament 18 May 1796)
BRO.CH: Lauritz Baggesen mynstorskriver (dod)
CH: Karen Frideriche Baggesen 11½ i Christiania
Gregorius Baggesen klokker i Stromsoe, Norge
Sussanna Baggesen = Wittus Berring sognepraest i Ulslev/Alslev, Jylland
Hermann Baggesen procurator i Saedlund, Nestved
Ollegaard Baggesen enke = afg Lundegaard assistent i Frederichsberg
Regine Baggesen = Nitseke farver i Horsens
Inger Margrethe Baggesen jomfrue i Riibe
Jens Baggesen studiosus i Khvn
Ollegaard Baggesen jomfrue i Serritzlevgaard ved Horsens, Jylland
Frederich Roe Bagesen sognepraest i Ouri
SIS: Susanne sl. praesident Ussings i Riibe
herr Friis
? Winding herr i Hesselager
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; Book 13 1799-1811; FHL film 52617]
Jens Hansen selv i Langeskov, Ullerslev 25 Oct 1799 pg XIII 15
WIFE: Abelone/Apellone Olufsdr XIII 41 43 44 45 53
CH: Ole Jensen 14
Karen Jensdtr 10
guard: Jens Jensen selv i Langeschou
wgd: Lars Hansen Julmand i Mullerup
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; Book 13 1799-1811; FHL film 52617]
Lucie Elisabeth Bekker enke dod hos Knudsen degn i Ullerslev 7 Oct 1799 pg XIII 15 16 19
HUSB: Jacob Christian Diderik Duch hollaender forpagter paa Raschenberg (dod VIII 361)
CH: Wilhelm Jacob Buch 31 i Raeskilde
Casten Henrich Duch 26 i Juelsberg (? Henrich Duch)
Jacob Christian Diderich Duch 23
Claus Diderich Duch 19 kleinsmedsvend i Nyborg
Ane Margrethe Duch = Andreas Christian Moller i Kalundborg, Selland
Elisabeth Cathrine Duch 23 tien i Nyborg
Hedevig Sophie Duch enke = afg Rasmus Madsen i Nyborg
? Christian Frederich Duch hollaender i Klingstrup
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; Book 13 1799-1811; FHL film 52617]
Kirsten Hansdtr enke almiss i Aastrup, Nachebolle gods 30 Dec 1799 pg XIII 22
by: H. Rasmussen
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; Book 13 1799-1811; FHL film 52617]
Mette Pedersdtr i Syltegaarden, Wester Skierninge sogn 25 Jan 1800 pg XIII 24
2HUSB: Frands Hansen Gammelgaard gmd
1HUSB: Jorgen ...
CH: Mads Jorgensen Smed/Smand i Osterskierninge
Peder Jorgensen selv.gmd i Wenegaarden ved Krumstrup/Kyslinge sogn
Hans Jorgensen gmd i Slebech
Jorgen Jorgensen bmd i Lieutved/Lientved gods
Lars Jorgensen tiene enkemanden
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; Book 13 1799-1811; FHL film 52617]
Maren Kirstine Roeholdt jomfru i Kullerup, Faaborg 28 May 1800 pg XIII 30 32 35
SIS: Petronille Dorthe Roeholt enke = afg Backmann selv i Kullerup
CH: ... = Rieper foralter i Lykkesholm
BRO: Frands Testrup Roehalt i Helsingoer
Peder Herslev Roehalt (dod)
CH: Lovisa Elisabeth Pedersdtr i Nyeborg
Jacob Peter Roehalt (dod)
2CH:
SIS: Pauline Marie Roehalt (dod) = Bernhalt forvalter i Borgvaerk
8CH: alle i Norge
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; Book 13 1799-1811; FHL film 52617]
Rasmus Hansen inds i Vester Aaby, Nachebolle gods 28 May 1800 pg XIII 30 32 36 40
CH: Hans Rasmussen i Westindien (dod?) (?fod 24 May 1753)
BRO.CH: Hans Madsen sognefoged i Westeraaby
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; Book 13 1799-1811; FHL film 52617]
Johanne Hansdtr i Ollerup 6 Aug 1800 pg XIII 32 34
2HUSB: Jens Nielsen selv
CH: Karen Jensdtr 3/4 aar
1HUSB: Poul ...
CH: Ane Marie Poulsdtr 8 (received from Karen Poulsdtr = Peder Hyrde )
BRO: Mads Hansen Moller hmd i Slaagerup
REL: Ditlev Nielsen gmd i Staagerup
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; Book 13 1799-1811; FHL film 52617]
Nicoline Olufsdr i Sallinge Lunde 6 Aug 1800 pg XIII 33
FADER: Ole Pedersen moller i Sallinge Lunde (dod 3 May 1793 - VIII 355 363
MODER: Mette Walborg Jorgensdtr (dod - 21 Feb 1797)
STIFFAD: Jens Rasmussen moller i Sallingslunde Molle
SIS: Ane Cathrine Olufsdr
?BRO: Lars Olsen
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; Book 13 1799-1811; FHL film 52617]
Abelone Olufsdr or Apolone Olufsdr enke i Langeskov, Faaborg 12 Nov 1800 pg XIII 41 43 44 45
53
HUSB: Jens Hansen selv (dod XIII 15)
CH: Ole Jensen 14
Karen Jensdtr 10
ILLEG.CH: Rasmus Larsen tien i Steysted, Paarup sogn
guard: Jens Jensen selv bmd i Langeschov
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; Book 13 1799-1811; FHL film 52617]
Karen Christensdtr i Hoye, i Giestelev sogn 29 Nov 1800 pg XIII 42
HUSB: Casper Hansen
2 CH: Christen Caspersen 1½
Maren Caspersdr 4
guard: Peder Madsen gmd i Giestelev
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; Book 13 1799-1811; FHL film 52617]
Dorthe Hansdtr i Norre Broby 12 Jan 1801 pg XIII 43 44
HUSB: Lars Larsen sognefoged selv.gmd laegdsmand
CH: Rasmus Larsen 18 on 29 May
Karen Larsdtr 8
guard: Rasmus Larsen gmd i Wittinge, Lundegaards gods
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; Book 13 1799-1811; FHL film 52617]
Johan Ludvig Reventlow kammrherre greve til Brahetrolleborg 2 Mar 1801 pg XIII 45
(testament 19 Feb 1801)
WIFE: frue enke grevinde Reventlow
CH: Ditlev Reventlow
BRO: ... guhnime-raad & staats minister greve af Reventlow
SVOGER: kammerherre greve af Stolberg
by: baroniet Brahetrolleborg
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; Book 13 1799-1811; FHL film 52617]
Hans Andersen bmd i Gierslev 2 May 1801 pg XIII 46
WIFE: Mette Marie Smidt
CH: Anders Hansen
Niels Hansen
Willadine Hansdtr
Ellen Kirstine Hansdtr
BRO: Jorgen Andersen hmd i Kullerup
wgd: Rasmus Nielsen
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; Book 13 1799-1811; FHL film 52617]
Rasmus Poulsen eller Bylov = Maren Nielsdtr inds i Nyby, Thorseng 2 May 1801 pg XIII 46
53 59 63
HIS.½SIS: Ane Jorgensdtr ugift enke = afg Johan Jorgen inds i Westeraabye/Fridericia
CH: dau 30-40 i Naerheden ved Odense
HER.CH: Niels Jorgensen hmd i Nybye
Peder Jorgensen hmd i Bierkemark
Jens Jorgensen hmd i Nybye
guard: Molmark herr
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; Book 13 1799-1811; FHL film 52617]
Niels Krogstrup studiosus i Valdemars/Thorsinge Slot 2 May 1801 pg XIII 46 53 59 64 65
BRO: Andreas Krogstrup sogndegn i Hove-Wordlunde, Lolland (dod - ?25 Nov 1775)
CH: Hans Christian
Johanne Pemine/Tomine
Ane Birthe
Nicoline Christine
?fra: Madm Krogstrup i Horslunde, Lolland
guard: Malmark commissionair
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; Book 13 1799-1811; FHL film 52617]
Mogens Frederich Anton Iver Holck baron til Holchenhavn 9 May 1801 pg XIII 47 55 58 59 62 64
65 69 74 75 80 81 85 88 96 150 152 155 163 Bilag: 2 Bind
WIFE: S.M. Halch sal Holck (testament)
BRO: Holger Rosenkrantz Holck lietenant i Sor Etaten
Frederich Conradt Holch baron
MODER: Holck baronese i Kogsbolle gaard
BRO: Fritz Holck baron
SIS: Holck baronesse ugift (= (forlov) Hapt Lausen capitaien
? Kirstine Klud sadelmager enke i Odense
curator: Lindegaard
guard: Toftgaard birckedommer i Svendborg
wgd: Halch forvalter
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; Book 13 1799-1811; FHL film 52617]
Lars Hansen i Faaborg qvittering 27 Jun 1801 pg XIII 54
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; Book 13 1799-1811; FHL film 52617]
Rasmus Larsen i Faaborg afkald 27 Jun 1801 pg XIII 54
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; Book 13 1799-1811; FHL film 52617]
Johan Christopher Larsen ungkarl i Boltinggaards Enemaerker, Faaborg 29 Jun 1801 pg XIII 54 62 66
ILLEG.CH: Henrich Johansen , son of Maren Senecasdr or Karen Senecasdr (datters datter af Poul Andersen )
MODER: Karen Jacobsdtr
guard: Peder Nielsen Hoy i Mortridor? (for his sisters datter)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; Book 13 1799-1811; FHL film 52617]
Johanne Frederichsdtr i Steenstrup 29 Jun 1801 pg XIII 55 57
2HUSB: Rasmus Knudsen inds
CH: Jorgen Rasmussen 37
1HUSB: Jorgen ...
CH: Niels Jorgensen 48
Karen Jorgensdtr 54
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; Book 13 1799-1811; FHL film 52617]
Ane Nielsdtr i Ollerup 10 Aug 1801 pg XIII 60 62
HUSB: Marqver Rasmussen selv.bmd
BRO: Anders Nielsen inds i Regbierg
SIS:
? Jens Nielsen gmd i Ollerup, Molleren Bergs vegne
Marcus Nielsen
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; Book 13 1799-1811; FHL film 52617]
Hans Henrich von Eickstedt oberkammerherer til Boltinggaard 14 Aug 1801 pg XIII 60
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; Book 13 1799-1811; FHL film 52617]
Frederikke Noragger frue Lindam enke i Sandholt 28 Dec 1801 pg XIII 67
HUSB: Soren Lindam cancelliraad (dod)
1 CH: Martha Lindam jomfr
REL: Nobel von Noragger major
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; Book 13 1799-1811; FHL film 52617]
Ole Jensen dreng i Langeskov, Ullerslev 12 Jan 1802 pg XIII 68
SIS: Karen Jensdtr
½BRO: Rasmus Larsen
FADER: Jens Hansen (dod 25 Oct 1799)
MODER: Apelone lufsdr
guard: Knudsen sognedegn i Ullerslev / Jens Jensen selv i Langeschov
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; Book 13 1799-1811; FHL film 52617]
Henrich Thomsen inds i Espe 12 Jan 1802 pg XIII 69
MODER: Maren Henrichsdtr i Espe (dod - 12 Jan 1802 pg XIII 69)
SIS: ... Thomasdtr = Jens Pedersen snedker i Espe
BRO: Wilhelm Waever (dod) = ...
CH: Erik Wilhelm
guard: A. Petersen procurator i Faaborg
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; Book 13 1799-1811; FHL film 52617]
Niels Hansen selv i Jensgaard, Steenstrup 25 Feb 1802 pg XIII 72
WIFE: Maren Andersdtr
CH: Hans Nielsen 15
Karen Nielsdtr 17
Marie Nielsdtr 12
Mette Nielsdtr 10
Johanne Nielsdtr 8
Kirsten Nielsdtr 5
Ane Nielsdtr 3
guard: Christen Frandsen selv.gmd i Steenstrup
wgd: Hans Andersen selv.gmd i Steenstrup
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; Book 13 1799-1811; FHL film 52617]
Rasmus Larsen hestehandler ungkarl i Wemmenes, Thorsinge, Faaborg 17 Mar 1802 pg XIII 73 74 77
ILLEG.CH: Karen Rasmusdtr 12 or 13 hos Morten Jensen hmd i Knudsbolle, Thorsinge
½BRO: Lars Larsen inds i Langaae bye
SIS: Kirsten Larsdtr = Rasmus Hansen Banke/Banche bmd eller hmd i Lille Leiitved/Lieutved
Maren Larsdtr = Jorgen Mortensen i Troense, Thorsinge
½SIS: Johanne Larsdtr = Rasmus Hansen inds i Svindinge
Cathrine Larsdtr = Morten Andersen inds i Gialberg, Gudme sogn
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; Book 13 1799-1811; FHL film 52617]
Knud Hansen selv.gmd i Heeden 17 Mar 1802 pg XIII 74 92
CH: Hans Knudsen 28
Christen Knudsen 18 hos Erik Mathiasen i Grevskabet Biaheprinde? gods
Karen Knudsdtr = Jacob Larsen
guard: Erik Marchusen
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; Book 13 1799-1811; FHL film 52617]
Peder Knudsen selv.gmd i Ollerup, Faaborg 20 May 1802 pg XIII 75 77 84
2WIFE: Karen Rasmusdtr (=2. Jens Olsen )
CH: Knud Pedersen 11
Ane Pedersdtr 9
Sara Pedersdtr 7
Karen Pedersdtr 3/4 aar
1WIFE: Ane Jespersdtr (dod 15 Jun 1789) (no children)
1WIFE.CH: Peder Rasmussen myndig
2WIFE.BRO: Rasmus Rasmussen gmd i Aggerup gaarden, Epe sogn, Fjellebroe gods
guard: Rasmus Pedersen selv i Ollerup
wgd: Jens Nielsen selv.gmd i Ollerup
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; Book 13 1799-1811; FHL film 52617]
Ane Kirstine Rasmusdtr i Ollerup 20 May 1802 pg XIII 76
HUSB: Mads Jorgensen selv.gmd
CH: Rasmus Madsen 17 wks
MORBRO: Peder Rasmussen ungkarl ??
guard: Hans Rasmussen
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; Book 13 1799-1811; FHL film 52617]
Magnus Nicolai Blach i Forhaabningslund 8 Jun 1802 pg XIII 77 83
WIFE: (testament 25 Apr 1801)
MORFAD: Niels Jensen Wadum af Aalborg (dod)
2CH: Jens Overvad Wadum / Jens Ovald Wadum kiobmand i Randers
Johanne Wadum = Christen Schaarup Blach/Black
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; Book 13 1799-1811; FHL film 52617]
Sophie Hedevig Raben frue enke i Glorup 9 Jul 1802 pg XIII 79
HUSB: Adam Gottlob Moltke gehejmeraad greve til Bregentved-Glorup IX 133 (testament 26 Sep 1795)
?BRO: Otte Moltke stiftamtmand
Gebhard Moltke kammerherre stiftamtmand & greve
Carl Moltke greve
Jochum Gotsche Moltke geheime raad & greve
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; Book 13 1799-1811; FHL film 52617]
Hans Nielsen selv.gmd i Ullerslev 25 Aug 1802 pg XIII 81
WIFE: Ane Olufsdr
1 CH: Niels Hansen 8 wks
guard: Niels Larsen gmd i Ullerslev
wgd: Hans Nielsen
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; Book 13 1799-1811; FHL film 52617]
Hans Christiansen selv.hmd i Froerup 25 Aug 1802 pg XIII 82
WIFE: Maren Poulsdtr
CH: Poul Hansen 3
Margrethe Hansdtr 8
BRO: Knud Christiansen gmd i Froerup
til: Hans Poulsen, Peder Poulsen & Rasmus Poulsen alle ungekarl i Genteved?
wgd: Hans Andersen
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; Book 13 1799-1811; FHL film 52617]
Mette Jensdtr i Galtved 6 Sep 1802 pg XIII 85 86
HUSB: David Nielsen selv.gmd
CH: Jens Davidsen 9
Johanne Davidsdr 5
Frederikke Davidsdr 3
Karen Davidsdr 15 wks
guard: Poul Christophersen gmd i Heeden
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; Book 13 1799-1811; FHL film 52617]
Hans Hansen Moller = Ane Knudsdtr i Frorup 30 Sep 1802 pg XIII 87 89 92
HIS.1WIFE:
HIS.CH: Jens Hansen gmd i Brudagger, Biornemose gods
Hans Hansen i Svendborg (dod)
CH: Ane Elisabeth Hansdtr 8
Niels Hansen selv i Frorup
Maren Hansdtr = Jesper Christensen huulmanad i Herrested
Edel Kirstine Hansdtr = Samuel Larsen bmd i Refsore/Revsore
HER.BRO: Christian Knudsen or Christen Knudsen hmd inds i Westerhaesinge
Jesper Knudsen inds i Sandholts Lyndelse
buard: Sorensen degn i Frorup
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; Book 13 1799-1811; FHL film 52617]
Thomas Andersen selv i Boltheskov, Faaborg 30 Sep 1802 pg XIII 87
WIFE: Birthe Kirstine Andersdtr (signed: Birthe Kirstine Thomasdtr )
CH: Anders Thomasen 29
Peder Thomasen 18
Dorthe Thomasdtr 24
Apolone Thomasdtr 110
guard/REL?: Jorgen Jorgensen gmd i Balthschov
wgd: Jens Madsen gmd i Boltheschov
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; Book 13 1799-1811; FHL film 52617]
Ollegaard Margrete Baggesen i Dyrehaugegaard 23 Sep 1802 pg XIII 88 92 94 186
HUSB: Johannes Frederich Friis overkrigscommissair (testament )
HEIR: Gregorius Baggesen klokker i Stromsoe, i Norge
Susanna Baggesen = Witus Berring sognepraest i Hesselagger
Lauritz Baggesen skriver (dod)
CH: Karen Frederikke Baggesen jomfrue i Sidahl, Aggerhuus stift i Norge
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; Book 13 1799-1811; FHL film 52617]
Niels Andersen Kudsk selv.hmd i Ronnehuset, Lunde sogn 25 Nov 1802 pg XIII 89
WIFE: Karen Olufsdr
CH: Ane Marie Nielsdtr under 18
guard: Anders Marchusen bmd i Lunde (signed: Anders Marqvarsen)
wgd: Jorgen Clausen
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; Book 13 1799-1811; FHL film 52617]
Niels Jensen ungkarl i Hundstrup 8 Dec 1802 pg XIII 90 93
ILLEG.CH: Jens Nielsen 7, son of Cathrine Mogensdtr, sis of Hans Mogensen gmd i Dyrebierggaarde, Hundstrup
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; Book 13 1799-1811; FHL film 52617]
Peder Nielsen Hoyh/Hough i Rodme 27 Nov 1802 pg XIII 90
(testament 13 Nov 1795)
CH: ... Pedersdtr = Rasmus Pedersen selv.gmd
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; Book 13 1799-1811; FHL film 52617]
Elisabeth Juel or Stine Juel enke grevinde Ahlefelt Laugervig til Lundsgrd-Bjornemose 24 Jan 1803 pg
XIII 95 96 150 154 155 157 177 187
HUSB: Christian Ahlefeldt-Laurvigen generalmajor greve til Langeland (dod)
Bilag: 4 Bind - Hans commissionsosk 1793;
CH: Frederich Ahlefeldt Laurvig general major grev til Grevskabet langeland
Jens Juul Ahelfeldt Laurvig i Slesvig (dod)
CH: Christian Ahlefeldt Laurvig 14
Frands Ahlefeldt Laurvig 11
Carl Ahlefeldt Laurvig 9
Ferdinant Ahlefeldt Laurvig grevi Lybeck
Christian Ahlefeldt Laurvig major grev
Ide Birgethe Ahlefeldt comtesse (dod) = Peter Sehuussen/Seehusen i Holsten
CH: 2 umyndige
Marie Elisabeth Ahlefeldt Laurvig comtesse = Brochdorff lieutenant/capitain i Rendsborg
Marie Antionette Ahlefeldt von Laugervig comtesse i Ydensens Kloster (= Schomdt capitain)
Ane Margrethe Ahlefeldt Laurvig = Erik Heedemann capitain i Langeland (dod)
CH: Fridtz Eriksen 3
Lovise Eriksdtr 7 (surnames assumed)
Kirstine Dorthea Ahlefeldt Laurvig comtesse = Zidsler/Sitzler lieutenant i Rendsborg
Sophie Caroline Ahlefeldt Laurvig comtesse = Erik von Hedemann capitain i Langeland (above)
? Christian Johan Frederich Ahlefeldt-Laurvigen gehejmeconferentsraad greve til Langeland - Kmhr, Oberst 1856, 2
Bind
signed by: Maria Lovise Loche/Lykke
guard: Toftgaard birkedommer procurator i Svendborg & Bager byeskriver i Svendborg
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; Book 13 1799-1811; FHL film 52617]
Hans Hansen Eibye selv i Ullerslev 16 Feb 1803 pg XIII 96
WIFE: Grethe Eybye
1WIFE: Ane Pedersdtr (V 245)
2WIFE: Maren Madsdtr Tolderlund (VI 303)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; Book 13 1799-1811; FHL film 52617]
Jens Poulsen sognefoged selv i Stenstrup 16 Apr 1803 pg XIII 153
WIFE: Ane Marie Offersdr
CH: Offer Jensen 15½
Anders Steen Jensen 13
Johan Jensen 3
SVOGER: Lars Jensen skomager i Espe
REL: Johan Poulsen i Friderichsborg i Sielland
wgd: N. Wille forvalter i Steenstrup
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; Book 13 1799-1811; FHL film 52617]
Mette Jensdtr i Skaarup, Biornmoese gods 24 Nov 1801/2 pg XIII 175
HUSB: Hans Jensen inds
CH: Ane Hansdtr 4
SIS: ... Jensdtr = Jens Pedersen vaever i Schaarup
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; Book 13 1799-1811; FHL film 52617]
Hans Pedersen Holm i Vester Skjerninge 29 Jun 1801/8 Mar 1806 pg XIII 210
WIFE: Ane Sorensdtr
CH: Maren Hansdtr
Karen Hansdtr
WIFE.½BRO: Soren Hansen i Oster Schierninge
guard: Peder Hansen Smed i Westerschierninge
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; Book 13 1799-1811; FHL film 52617]
Severine Marie Siersted jomfru i Beierholm, Illerup sogn, Sunds-Gudum herred 25 Apr 1806 pg XIII 211
(testament)
SIS: Eleonore Siersted jomfrue i Faaborg
BRO: Christian Siersted sognepraest i Huusbye
MODER: Elisabeth Ane Elisabeth Wadege (dod? 24 Jul 1795) = Niels Siersted told & consumtions kasserer i Faaborg
(dod)
signed also by: Cathrine Kiertmann & Helene Lindemann
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; Book 13 1799-1811; FHL film 52617]
Morten Frandsen vaever i Vester Skjerninge 20 Dec 1809 pg XIII 212
WIFE: Kirsten Andersdtr
CH: Frands Mortensen 50 hmd i Lilbolle
Anders Mortensen 48 hmd i Aastrup
Niels Mortensen ugift hiemme
Marie Mortensdtr ugift tien i Svendborg
Maren Mortensdtr = Anders Rasmussen hmd i Vester Skjerninge
wgd: Simon Mortensen bodker hmd i Vester Skjerninge
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; Book 13 1799-1811; FHL film 52617]
Johanne Jorgensdtr i Vester Skjerninge 29 Sep 1810 pg XIII 213
2HUSB: Niels Henningsen hmd
1HUSB: Christopher Rasmussen (dod)
CH: Rasmus Christophersen 51
Jorgen Christophersen 46
Hans Christophersen 42
Poul Christophersen 34
Anders Christophersen 30
Johanne Christophersdtr = Soren Mortensen hmd i Ollerup
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; Book 13 1799-1811; FHL film 52617]
////////////////////////////////////////END BOOK 13 ////////////////////////////////////////
Book 14
Lars Michelsen 72 proprietaer i Skovsgaard 20 Feb 1797 pg XIV 3 73 103 108 166 178 190 219 258
WIFE: Kirstine Marie Aagaard XIV 152 166 178 190 219 258
CH: Hans Larsen fuldmyndig proprietair i hiemme (signed: Hans Lauridtzen)
Rasmus Larsen ejendoms staed i Lolland
Michel Larsen (dod) = ... i Brandsbyegaard, sis of Hans Jensen gmd i Herslev
CH: Lars Michelsen 16 hos MORBRO Hans Jensen gmd i Herslev
Rasmus Michelsen 11 i Hiortholm
Stine Michelsdtr conditionerende hos Unger herr i Bostrup
Jesper Larsen vanvittig hos aeldste bro Hans Larsen
Mette Cathrine Larsdtr = Goth inspektor i Katrineberg
BRO.CH: Hans Rasmussen selv i Longelse
guard: Michel Rasmussen selv i Hennetved / Mogensen prokurator i Broelykke, Westergaard & Toftgaard birkedommer
i Svendborg
guard: Toftgaard birkedommer i Svendborg / Orsted apothequer
wgd: Moller herr af Rudkiobing
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; Book 14; FHL film 52617]
Morten Hansen inds i Egemose, Illebolle, Nedergaard gods 11 Mar/1 Jul 1797 pg XIV 71 102
WIFE: Bodil Christensdtr
CH: ... dobt & livet 25 wks & dod/begrav i Lindelse Kirke by 24 Feb 1798
WIFE.BRO: Morten Christensen hmd i Illebolle, Schousboe gods (ELDEST BRO)
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; Book 14; FHL film 52617]
Karen Hansdtr i Herslev 15 Mar 1798 pg XIV 106
HUSB: Lars Pedersen inds i Peder Larsen Egemoses gaard
HUSB.Ch: Peder Larsen Egemose gmd i Herslev
probably others
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; Book 14; FHL film 52617]
Karen Christiansdtr i Osterby 15 Feb 1799 pg XIV 143
HUSB: Niels Rasmussen Bodker selv
CH: ... Nielsdtr = Hans Madsen i hiemme
Rasmus Nielsen 25
Hans Nielsen 22
Christian Nielsen 12
HUSB.BRO: Claus Rasmussen Bodker i Vesterbye
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; Book 14; FHL film 52617]
Ingeborg Marie Mogensen i Fuglsbolle 23 Mar 1799 pg XIV 145 151 157
HUSB: Hans Hansen Qvindebierg selv.
CH: Maren Goth Hansdtr 1 (or Maren Godt Hansdtr )
BRO: Mogensen prokurator i Vestergaard
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; Book 14; FHL film 52617]
Johanne Margrethe Poulsdtr enke ind i Hennetved 27 Mar 1799 pg XIV 148
HUSB: Christen Nielsen (dod)
CH: Kirsten Marie Christensdtr
Povelline Christensdtr
guard: Rasmus Rasmussen hmd i Longelse
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; Book 14; FHL film 52617]
Kirstine Marie Aagaard enke i Skovsgaard 11 Jan 1800 pg XIV 152 166 178 190 219 258
HUSB: Lars Michelsen (dod)
CH: Hans Larsen herr (signed: Hans Lauridzen)
Rasmus Larsen herr
... = Goth inspektor
?til: madm Gothart Hansen i Flendsborg (guard: Toftgaard birkedommer i Svendborg)
guard: Michel Rasmussen & Hans Rasmussen
guard: Mogensen prokurator
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; Book 14; FHL film 52617]
Kirsten Rasmusdtr i Laekkeby 14 Jul 1800 pg XIV 158
HUSB: Hans Hansen inds
CH: Ane Hansdtr 1½
? Ellen Rasmusdtr
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; Book 14; FHL film 52617]
Maren Andersdtr i Polleholms grund, Illebolle/Alfeldte 18 Oct 1800 pg XIV 160
HUSB: Lars Hansen hmd
CH: Anders Larsen 14
Hans Larsen 11
Lars Larsen 5
SIS: ... Andersdtr = Christian Hansen hmd i Fugsbolle
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; Book 14; FHL film 52617]
Hans Rasch selv. i Lindelse 4 Nov 1800 pg XIV 163 168
WIFE: Ane Marie Hansdtr
CH: Hans Hansen Rask 7
Christen Hansen Rask 4
Johannes Hansen Rask 1½
FADER: Hans Rask skoeleholder i Nordenbroe/Maglebye
BRO: Christen Rasch skoleholder i Rudkiobing
WIFE.FAD: Hans Stephensen i Lindelse
WIFE.BRO: Stephen Hansen skoemager i Lindelse
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; Book 14; FHL film 52617]
Johanne Hansdtr i Vindeby 11 Feb 1801 pg XIV 172
HUSB: Rasmus Hansen
CH: Hans Rasmussen 3½
HUSB.BRO: Andreas Hansen selv i Vindebye
? Hans Mortensen selv i Vindebye
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; Book 14; FHL film 52617]
Karen Pedersdtr i Hennetved 22 May 1801 pg XIV 175
HUSB: Christen Christensen Degn Skraeder
CH: Hans Christopher Christensen 24 i Khvn
Christen Christensen 18
Giertrud Marie Christensdtr 25 = Rasmus Jorgensen raadforer i Rudkiobing
Sophie Dorothea Charlotte Christensdtr 27
guard: Lars Rasmussen sognef
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; Book 14; FHL film 52617]
Jesper Larsen ungkarl i Skovsgaard 26 Nov 1801 pg XIV 188 250
BRO: Hans Larsen herr i Schousgaard
Rasmus Larsen herr i Vindebye
Michel Larsen (dod)
CH: Lars Michelsen
Rasmus Michelsen
Stine Michelsdtr
SIS: Mette Cathrine Larsdtr = Goth inspecteur
FADER: Lars Michelsen proprietair (dod)
guard: Orsted apothequer
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; Book 14; FHL film 52617]
Ivar Nielsen tjenestekarl i Lindelse Praestegrd 11 Feb 1802 pg XIV 211
SIS: Marie Nielsdtr hos Hans Hansen 's enke i Frellesvig, Tullebolle (? Maren Nielsdtr i Trellesvig)
Helvig Nielsdtr = Niels Eriksen selv.gmd i i Vindebye sogn, Laaland
½SIS: Marthe Nielsdtr tiene i Bischopstorp
Johanne Nielsdtr begge hos deres MODER & STIFFAD Frederich Christian Gotfredsen i Schoubolle, Kiobelev
sogn, Laaland
MODER: ... = STIFFAD: Frederich Christian Gotfredsen i Schoubolle, Kiobelev sogn, Laaland
? Mads Madsen gmd i Devidebye & bro Hans Madsen gmd i Trellesvig
guard: Hans Jensen gmd
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 15; Book 14; FHL film 52617]
////////////////////////////////////////END BOOK 14 ////////////////////////////////////////
Book 16 1713 Svendborg Amt (Nyborg-Tranekaer)
Sigvart Uhrne i Juelskov d.1712/29 Mar 1713 pg 1
CH: Sigvart Uhrne obrist lieutenant i Billishaug
Knud Uhrne Roedsteen or Knud Rodsteen Uhrne major (dod)
CH: Johanne Sedonna Uhrne 12 jomfrue
Helvig Elisabeth Uhrne = Ulfelt capietain i Raschenberg
guard: Georg Wilhelm von Pogrell capietain i Lammehauge
[Nyborg-Tranekaer-Svendborg Amt skpr; Book 16; FHL film 52617]
////////////////////////////////////////END OF FILM ////////////////////////////////////