HOME &
Probate List
Kronborg Rytter District, Frederiksborg, Probates index
Kronborg Rytter District, Frederiksborg, Probates index
1724-1749 index only done - film 48461
Index 1724-33
Peder Aagesen selvgmd i Gillebye 1733 pg 345
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Bendt Andersdtr i Asminderod 1729 pg 186
ENKEM: Peder Nielsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Bodil Andersdtr i Kaalsbech 1731 pg 257
ENKEM: Peder Jensen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ellen Andersdtr i Tulstrup 1731 pg 280
ENKEM: Peder Larsen hmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Karen Andersdtr i Overste Torp 1733 pg 358
ENKEM: Anders Jorgensen gmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Margrethe Andersdtr i Overste Torp 1729 pg 200
ENKEM: Peder Andersen gmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Anders Andersen skolemager i Langstrup 1732 pg 321
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Bendt Andersen i Skibstrup 1732 pg 337
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Hans Andersen i Bidstrup 1733 pg 379
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Hans Andersen gmd i Wejbye 1731 pg 260
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Harrild Andersen i Toelt 1727 pg 96
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jens Andersen i Dauloche 1727 pg 95
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Lars Andersen i Monge 1724 pg 8 35 47
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Niels Andersen i Asminderod 1729 pg 181
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Niels Andersen i Boland 1728 pg 141
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Niels Andersen i Fuglesingeshuset 1732 pg 339
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Niels Andersen i Garre 1729 pg 167
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Niels Andersen gmd i Hariidshoy 1732 pg 314
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Niels Andersen i Ramblose 1728 pg 157
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Niels Andersen ungkarl i Tikiob 1732 pg 330
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Andersen i Aalsgaard 1733 pg 381
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Per Andersen i Lille Esbonderup 1732 pg 341
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Saxse Andersen i Overup 1731 pg 282
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Bendtsdtr i Stenstrup 1732 pg 333
ENKEM: Niels Olsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Hans Bendsen i Rortang 1728 pg 103
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Bircherod i Nyrop, Tiekiob 1728 pg 120
HUSB: Benekop Bircherod (dod)
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Maren Biornsdtr i Soeborg 1730 pg 228
ENKEM: Peder Jensen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Bole i Hornebech 1730 pg 244
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Hans Christian Jochumsen Brandt i Ramblose 1720 pg 33
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Henning Borgesen i Bachebierg 1731 pg 258
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Niels Borgesen i Boropgaard 1728 pg 100
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Lars Caspersen gmd i Grested 1732 pg 294
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jorgen Christen i Bosserup 1724 pg 3
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ole Jensen Drage i Horsrod 1730 pg 246
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Kirsten Espensdtr i Molige 1727 pg 68
ENKEM: Anders Pedersen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Karen Gundersdtr i Orbye 1731 pg 270
ENKEM: Hans Hansen
1HUSB: Lars Larsen (dod)
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ane Hansdtr i Langstrup 1730 pg 217
ENKEM: Peder Sorensen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Birgethe Hansdtr i Halgistrop 1728 pg 119
ENKEM: Hans Hansen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ellen Hansdtr i Vogstrups Skovhus 1731 pg 255
ENKEM: Hans Larsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Gundel Hansdtr i Borsholm 1732 pg 289
ENKEM: Niels Jensen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Karen Hansdtr i Daugloche 1729 pg 183
ENKEM: Soren Jensen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Kirsten Hansdtr i Nybroe 1730 pg 222
ENKEM: Peder Jensen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Maren Hansdtr i Ramblose 1727 pg 84
ENKEM: Peder Larsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Sidsele Hansdtr i Soholmen 1731 pg 278
ENKEM: Joen Pedersen
1HUSB: Hans Jorgensen (dod)
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Bendt Hansen i Pleilt 1732 pg 314
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Hans Hansen i Bidstrup 1729 pg 188
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Hans Hansen i Toelt 1729 pg 193
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Lars Hansen i Weibye 1732 pg 298
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Morten Hansen i Salterop 1727 pg 63
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Niels Hansen i Langstrup 1728 pg 104
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Niels Hansen i Langstrup 1728 pg 119
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Niels Hansen i Smidstrup 1732 pg 325
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Hansen i Tikiob Skovhuse 1729 pg 191
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Rasmus Hansen i Blache Heide 1733 pg 342
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Anders Henrichsen i Langstrup 1728 pg 130
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Kirsten Ibsdtr i Paarop 1726 pg 53
ENKEM: Hans Madsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Maren Ibsdtr i Haagendrop 1725 pg 11 45
ENKEM: Niels Christensen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Margrethe Ibsdtr i Dragstrup 1733 pg 373
ENKEM: Per Olsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jep Ibsen i Kaalsbek 1727 pg 65
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Niels Ibsen i Graested 1726 pg 50
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Ibsen i Snechesten 1731 pg 288
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jens Ingmersen hmd i Nederstetorp 1731 pg 251
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ane Jensdtr i Harschoil 1729 pg 185
ENKEM: Jorgen Larsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Bol Jensdtr i Pleikt 1733 pg 324
ENKEM: Niels Nielsen hmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ellen Jensdtr i Asminderod 1733 pg 350
ENKEM: Svend Andersen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ingeborg Jensdtr i Ramblose 1727 pg 97
ENKEM: Niels Nielsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Inger Jensdtr i Hasserod 1729 pg 169
ENKEM: Peder Olsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Karen Jensdtr i Danstrop 1728 pg 135b
ENKEM: Niels Pedersen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Kirsten Jensdtr i Danstrup 1733 pg 353
ENKEM: Jens Bendtsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Kirsten Jensdtr i Langstrup 1728 pg 141
ENKEM: Jorgen Pedersen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Kirsten Jensdtr i Stenstrup 1729 pg 198
ENKEM: Niels Sorensen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Maren Jensdtr i Gorre 1732 pg 233
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Maren Jensdtr i Graested 1726 pg 48
ENKEME: Anders Nielsen hiulmand
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Bendt Jensen i Daugloche 1732 pg 318
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Eskild Jensen i Plielt 1729 pg 171
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Hans Jensen i Allume 1732 pg 291
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Hans Jensen i Haureholm 1732 pg 329
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Helle Jensen i Langstrup 1730 pg 221
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jens Jensen gmd i Ramblose 1728 pg 160
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jorgen Jensen i Langstrup 1728 pg 105
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Lars Jensen i Graested 1733 pg 389
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Lars Jensen i Langstrup 1733 pg 355
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Mogens Jensen i Gillebye 1730 pg 203
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ole Jensen i Endrop 1733 pg 351
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ole Jensen i Langstrop 1727 pg 92
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ole Jensen i Teilstrupshus 1729 pg 162
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Jensen i Asminderod 1728 pg 113
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Jensen i Gorre 1728 pg 136
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Jensen i Kaabsbech 1731 pg 257
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Soren Jensen i Hobing, Helsinge S. 1728 pg 155
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Sidse Jeppesdtr 1729 pg 198
ENKEM: Borge Borgesen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ane Joens i Sletten 1731 pg 252
ENKEM: Hans Jensen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Bodil Jorgensdtr i Bachebierg 1731 pg 254
ENKEM: Hermand Biornsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ingeborg Jorgensdtr i Daugloche Slet 1733 pg 386
ENKEM: Jacob Rudolsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Margrethe Jorgensdtr i Endrop 1727 pg 94
ENKEM: Peder Mouritsen hmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ole Jorgensen i Folehaughuset 1729 pg 201
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Jorgensen i Langerod 1729 pg 194
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Jorgensen i Langstrop 1728 pg 108
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Christopher Jorgensen i Wejbye 1725 pg 23
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Birdte Knudsdtr i Hornebye 1729 pg 190
ENKEM: Jorgen Marcusen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Borte Larsdtr i Graested 1732 pg 296
ENKEM: Claus Nielsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Inger Larsdtr i Hollose 1730 pg 230
ENKEM: Lars Ibsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Kirsten Larsdtr i Teilstrupshus 1729 pg 161
ENKEM: Niels Poulsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Hans Larsen i Monge 1731 pg 272
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Hans Larsen i Roekilde 1725 pg 20
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Mathis Larsen i Borsholm 1729 pg 178
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Niels Larsen i Botterup 1728 pg 107
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Niels Larsen i Donnevelde 1733 pg 370
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Niels Larsen i Willingerod 1730 pg 206
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Larsen i Horidshoy 1730 pg 225
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Niels Laursen i Hollose by 1725 pg 26
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Hans Madsen vaever i Graested Skovhus 1724 pg 7
(see also Vaever, Hans Madsen )
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jep Madsen i Paarup 1724 pg 2
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ole Mathisen i Horserod 1728 pg 145
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Mathisen i Bollerup 1732 pg 334
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ane Mauritsdtr i Wexboe 1728 pg 148
ENKEM: Hans Pedersen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Soren Michelsen i Dragstrup 1725 pg 41
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Johan Christian Moller i Gilldeye Molle 1732 pg 306
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Maren Nicolasdtr i Langstrup 1730 pg 218
ENKEM: Ole Asmusen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ane Nielsdtr i Allume 1726 pg 55
ENKEM: Anders Ibsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ane Nielsdtr i Udsholt 1730 pg 205
ENKEM: Peder Andersen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Bendt Nielsdtr i Sletten 1729 pg 197
ENKEM: Ole Gudmansen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Bodild Nielsdtr i Hintzhof 1726 pg 58
ENKEM: Rasmus Andersen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Inger Nielsdtr i Tolt 1729 pg 192
ENKEM: Anders Pedersen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Karen Nielsdtr i Tulstrup 1732 pg 290
ENKEM: Mogens Jensen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Kirsten Nielsdtr i Tiellingstrup 1733 pg 367
ENKEM: Ole Jensen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Kirsten Nielsdtr i Holte 1732 pg 302
ENKEM: Lars Nielsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Maren Nielsdtr i Cassemose 1725 pg 21
ENKEM: Hans Persen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Anders Nielsen i Saande 1733 pg 359
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Anders Nielsen hmd i Langstrup 1731 pg 249
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Bendt Nielsen i Hornebech 1732 pg 327
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Borge Nielsen i Rortang 1728 pg 132
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Hans Nielsen i Emdrop 1728 pg 117
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Hans Nielsen hmd i Langstrup 1732 pg 322
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jep Nielsen i Tiellingstrup 1730 pg 204
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Lars Nielsen gmd i Holt 1733 pg 375
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Niels Nielsen hmd i Pleilt 1733 pg 364
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Tulle Nielsen i Wexeboe 1729 pg 188
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Birthe Olsdtr i Asminderod 1727 pg 91
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ellen Olsdtr i Monge 1731 pg 268
ENKEM: Lars Jensen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Karen Olsdtr i Strand Biorstrup 1733 pg 365
ENKEM: Mads Hansen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Mette Olsdtr i Haurholm 1729 pg 178
ENKEM: Soren Larsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Mette Olsdtr i Hornbech 1728 pg 134
ENKEM: Eskild Jensen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Anders Olsen i Giaertid 1733 pg 377
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Biorn Olsen i Soeborg 1730 pg 240
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Hans Olsen i Tisvilde 1727 pg 75
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jacob Olsen i Orbye 1724 pg 37
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jens Olsen i Helsinge 1728 pg 146
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jorgen Olsen gmd i Lille Esbondrup 1733 pg 362
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Niels Olsen i Borsholm 1729 pg 163
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ane Pedersdtr i Gillellie 1726 pg 61
ENKEM: Jacob Nielsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Bendte Pedersdtr i Enderup 1730 pg 2226
ENKEM: Erik Hansen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Borte Pedersdtr i Ristrup 1732 pg 335
ENKEM: Turre Nielsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Karen Pedersdtr i Weybye 1725 pg 22
ENKEM: Ingemaer Ibsden
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Kirsten Pedersdtr i Haagendrup, Graested s. 1732 pg 391
ENKEM: Niels Larsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Malene Pedersdtr i Willingerod 1730 pg 211
ENKEM: Gregorius Hansen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Margrethe Pedersdtr i Underup 1731 pg 265
ENKEM: Bendt Pedersen
1HUSB: Jorgen Truelsen (dod)
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Anders Pedersen i Skotterup 1729 pg 196
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Bendt Pedersen skraeder i Hovenandoslet 1726 pg 59
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Bendt Pedersen i Underup 1732 pg 324
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Hans Pedersen i Paarup 1733 pg 396
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Hans Pedersen gmd i Ramblose 1728 pg 158
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Hans Pedersen i Weibye 1730 pg 229
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jens Pedersen i Borsholm 1729 pg 173
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Lars Pedersen i Orbye 1727 pg 71
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Niels Pedersen i Boerne 1730 pg 210
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Svend Pedersen 's hustru i Snechesten 1729 pg 209
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Bendt Persen i Hornebye 1729 pg 175
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jorgen Persen i Langstrup 1730 pg 220
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Niels Persen i Schibstrop 1728 pg 110
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Sidse Poulsdtr i Aalsgaard 1732 pg 338
ENKEM: Anders Jensen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Birgethe Rasmusdtr i Langstrop 1727 pg 89
ENKEM: Peder Andersen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Kirsten Rasmusdtr i Langstrup 1732 pg 319
ENKEM: Svend Persen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Rasmussen i Dragstrup 1727 pg 73
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Saxse Rasmussen i Soeborg 1730 pg 235
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Johan Daniel Rumph paa Slelten 1733 pg 345
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Else Scholes i O. Torp 1733 pg 388
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jens Sigfridsen i Gorre 1729 pg 168 200
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Birdte Simendsdtr i Udsholt 1730 pg 214
ENKEM: Peder Hansen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Kirsten Svendsdtr i Asminderod 1728 pg 143
ENKEM: Jep Pedersen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Kirsten Svendsdtr i Danstrop 1728 pg 139
ENKEM: Peder Larsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ingeborg Svendsdtr i Hornebech 1732 pg 332
ENKEM: Ole Andersen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Maren Svendsdtr i Hollose 1725 pg 30
ENKEM: Niels Jorgensen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Svendsen i Valdbye 1724 pg 14 31
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Gunder Syfnesen i Saunte 1729 pg 174
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Mette enke i Helsinge 1728 pg 150
HUSB: Per Soren (dod)
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Margrethe Sorensdtr i Neilinge 1727 pg 80
ENKEM: Jens Laursen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jens Sorensen i Munchevangshus 1727 pg 38
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Soren Sorensen i Weibye 1730 pg 231
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ane Thomasdtr i Asminderod 1728 pg 115
ENKEM: Thomas Hansen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Hans Tobisen i Asmindrup, Helsinge s. 1728 pg 153
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Mette Torstensdtr i Hollendropshus 1724 pg 6
ENKEM: Anders Andersen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Else Truelsdtr i Hornbech 1733 pg 353
ENKEM: Lars Hansen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Johan Otte Warnech i Skiere Molle 1733 pg 382
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ane Villumsdtr i Monge 1731 pg 261
ENKEM: Jorgen Larsen gmd
1HUSB: Niels Larsen (dod)
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jens Willumsen gmd i Hollose 1731 pg 275
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Hans Madsen Vaever i Graested Skovhus 1724 pg 7
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Mette enke gaardkone i Helsinge 1728 pg 150
HUSB: Per Soren (dod) ( Peder Sorensen)
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
////////////////////////////////////////
Index 1733-1737
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Anders Aagesen i Gillelose 1734 pg 92
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Birgethe Andersdtr i Asmindrod 1734 pg 67
ENKEM: Niels Christensen inds.
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Birthe Andersdtr i Joenstrup, Tikiob 1734 pg 77
ENKEM: Bendt Hellesen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Inger Andersdtr i Ageboe Skovhus 1736 pg 378
ENKEM: Ambiorn Svendsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Johanne Andersdtr i Soeborg 1736 pg 281
ENKEM: Lars Larsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Karen Andersdtr i Nyboe 1736 pg 228
ENKEM: Hans Jorgensen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Maren Andersdtr i Snechesteen 1736 pg 224
EnkEM: Peder Ibsen Vaever
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Hans Andersen i Aagerup 1737 pg 346
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Mads Andersen kroemand i Tikiob 1735 pg 205
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ane Arvedsdtr i Aalsgaard 1735 pg 191
ENKEM: Anders Jensen Nygaard
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Johanne Bendsdtr i Tuglesangerhuset, Tikob 1734 pg 79
ENKEM: Hans Pedersen
1HUSB: Niels Andersen (dod)
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Anders Bentsen i Tikiob 1733 pg 17
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jens Bendsen i Danstrup 1737 pg 333
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Niels Bentsen i Gilleleje 1733 pg 8
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Malene Marie Brandt provstinde i Ramlose 1736 pg 269
HUSB: Niels Fridtz (dod)
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Kirsten Borgesdtr i Kaalsbech 1736 pg 234
ENKEM: Lars Pedersen hmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Borge Borgesen i Snechesteen 1737 pg 357
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Else Christensdtr i Weybye 1735 pg 167
ENKEM: Peder Larsen hmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Rasmus Christensen hmd i Saunte 1737 pg 297
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Kirsten Christophersdtr i Tornebache 1734 pg 89
ENKEM: Hans Pedersen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Niels Christophersen i Haagendrop, Graested 1736 pg 274
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Pernille Davidsdtr i Soborg 1734 pg 86
ENKEM: Peder Larsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ane Margrethe Fosodtr i Pleielt 1735 pg 178
ENKEM: Henrich Lydersen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ana Gundersdtr i Ibtzbierg 1734 pg 88
ENKEM: Jorgen Larsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ane Hansdtr i Tiellingstrup 1734 pg 42
ENKEM: Niels Andersen gmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Birthe Hansdtr i Udsholt 1734 pg 51
ENKEM: Hans Jensen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Bodil Hansdtr i Plejelt 1735 pg 182
ENKEM: Jens Jorgensen
1HUSB: Jens Pedersen (dod)
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Inger Hansdtr i Horserod 1736 pg 236
ENKEM: Hans Jensen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Margrethe Hansdtr i Ramblose 1735 pg 199
ENKEM: Peder Larsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Frants Hansen i Endrup, Asminderod 1734 pg 46
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Gregorius Hansen i Willingerod 1735 pg 211
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jens Hansen i Borsholm 1734 pg 81
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jens Hansen i Horserod 1737 pg 308
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jens Hansen i Roland 1736 pg 260
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jens Hansen i Schierod 1737 pg 336
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Hansen i Endrup 1733 pg 19
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Hansen hmd i Langstrup 1734 pg 76
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Hansen i Waldbye 1736 pg 280
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Rasmus Hansen i Blachsheide 1736 pg 219
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Rasmus Hansen gmd i Langstrup 1734 pg 65
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ane Hellesdtr i Schierod 1737 pg 372
ENKEM: Morten Jensen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Hans Hellesen i Nachehoved, Soborg 1736 pg 214
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jens Hellesen i Snechesteen 1737 pg 349 355
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Maren Hemmingsdtr i Baadstrup 1737 pg 325
ENKEM: Niels Nielsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Maren Ibsdtr i Apperop 1735 pg 188
ENKEM: Ole Christensen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Borge Ibsen hmd i Ramlose 1737 pg 337
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Soren Ibsen i Graested 1734 pg 52
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jens Ingelsen i Hornebech Fiskerleje 1735 pg 184
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Lars Iversen i Soborg 1735 pg 163
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jens Jacobsen hmd i Pleielt 1736 pg 221
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ole Jacobsen hmd i Udsholt 1736 pg 233
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Margrethe Jensdtr i Plejelt 1733 pg 23
ENKEM: Hans Gudmandsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Sidse Jensdtr i Horserod 1737 pg 300
ENKEM: Gunder Poulsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Hans Jensen i Bachebierg 1737 pg 312
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Hans Jensen gl. i Udsholt 1737 pg 314
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Lars Jensen i Monge 1736 pg 226
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Lars Jensen 's hustrue gmd i Monge 1733 pg 37
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Niels Jensen i Hojelt 1736 pg 235
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ole Jensen i Roekilde 1736 pg 214
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Jensen gmd i HOllose 1734 pg 44
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Jensen i Nyboe 1735 pg 185
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Jensen i Raagleie 1735 pg 202
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Jensen aftakkel Land Dragon i Udsholt 1734 pg 256
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Soren Jensen i Tiesvilde 1733 pg 13
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Kirstine Jochumsdtr i Tipperup? 1733 pg 210 (entry inserted & hard to read)
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Karen Jorgensdtr i Pleielt 1736 pg 222
ENKEM: Lars Madsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Baltzer Jorgensen i Huusebye 1735 pg 196
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Jorgensen i Knorrenborghus, Asminderod 1734 pg 73
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Abelone Larsdtr i Weibye 1735 pg 172
ENKEM: Peder Pedersen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Else Larsen i Annise 1735 pg 239
HUSB: Willum Olsen (dod)
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Inger Larsdtr i Maarine 1733 pg 35
ENKEM: Christen Nielsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Inger Larsdtr i Sletten 1734 pg 75
ENKEM: Jens Jensen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Kirsten Larsdtr i Strand Esbonderup 1737 pg 366
ENKEM: Anders Nielsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Maren Larsdtr i Dragstrup 1736 pg 219
ENKEM: Peder Andersen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Maren Larsdtr i Paarop 1733 pg 11
ENKEM: Niels Andersen gmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Sidse Larsdtr i Hollose 1735 pg 118
ENKEM: Jens Larsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ture Larsdtr i Schibstrup 1737 pg 298
ENKEM: Jorgen Olsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Christopher Larsen i Tibirche 1734 pg 84
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Hans Larsen i Eilstrup, Maarme s. 1734 pg 61
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Hans Larsen gmd i Forsh, Waldbye 1733 pg 40
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Hans Larsen i Olsentervangshus, Graested 1734 pg 55
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jorgen Larsen gmd i Hoelt 1734 pg 49
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Lars Larsen i Pleielt 1737 pg 321
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ole Larsen i Annise 1737 pg 378
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ole Larsen i Ramlose 1737 pg 344
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Svend Larsen i Schierod 1737 pg 341
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Soren Larsen i Borsholm 1737 pg 301
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Birthe Madsdtr i Graested 1735 pg 170
ENKM: Christen Johansen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jens Madsen gmd i Soeholm, Asmindero 1733 pg 18
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jorgen Madsen hmd i Annise 1736 pg 295
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Inger Mathisdtr i Borsholm 1737 pg 304
ENKEM: Niels Jensen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Lars Mortensen hmd i Annisse 1737 pg 381
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Morten Mortensen i Alume 1737 pg 362
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ane Nielsdtr i Hoysager 1736 pg 242
ENKEM: Ole Nielsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ane Nielsdtr i Mordrup 1733 pg 60
ENKEM: Niels Jensen hmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Birthe Cathrine Nielsdtr i Nyrup 1737 pg 318
ENKEM: Ole Mouritsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Karen Nielsdtr i Wejbye 1735 pg 175
ENKEM: Jorgen Andersen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Mette Nielsdtr i Borsholm 1737 pg 301
ENKEM: Soren Larsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Nille Nielsdtr i Sletten 1736 pg 263
ENKEM: Claus Mogensen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Anders Nielsen i Strand Esbonderup 1737 pg 366
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Christopher Nielsen i Boserup 1735 pg 204
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ejlert Nielsen i Lille Esbonderup 1737 pg 316
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Erik Nielsen i Harridhoj 1736 pg 219
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Lars Nielsen hmd i Gurre 1737 pg 323
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Lars Nielsen i Ramblose 1735 pg 197
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Lars Nielsen gmd i Schibstrup 1735 pg 194
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Lars Nielsen i Orbye 1736 pg 285
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Niels Nielsen kromand i Helsinge 1736 pg 255
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ole Nielsen i Hojsager 1737 pg 330
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Bente Olsdtr i Gurre 1737 pg 360
ENKEM: Niels Rasmusen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Inger Olsdtr i Tibiob 1735 pg 180
ENKEM: Hans Olsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Kirstine Olsdtr i Soborg 1734 pg 68
ENKEM: Lars Pedersen smed
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Lars Olsen gmd i Apperup 1733 pg 26
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Lars Olsen i Apperop 1735 pg 192
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Hans Olsen i Langstrup 1735 pg 176
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Hans Olsen i Paarup 1737 pg 369
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ane Pedersdtr i Ramlose 1737 pg 339
ENKEM: Ole Olsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Birthe Pedersdtr i Underup 1735 pg 241
ENKEM: Knud Andersen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Bodil Pedersdtr i Gurre 1737 pg 358
ENKEM: Peder Mortensen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Bodil Pedersdtr i Nyboe 1735 pg 190
ENKEM: Peder Bendsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Maren Pedersdtr i Bannebierg 1735 pg 93
ENKEM: Soren Ibsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Margrethe Pedersdtr i Graested 1734 pg 90
ENKEM: Peder Madsen
1HUSB: Jorgen Ibsen (dod)
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Margrethe Pedersdtr i Schollerup 1733 pg 2
ENKEM: Borge Larsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Anders Pedersen gmd i Allume 1733 pg 4
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Anders Pedersen i Pleielt 1735 pg 176
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Bendt Pedersen i Enderup, Asminderod 1734 pg 71
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Gregers Pedersen hmd i Laugoe 1733 pg 39
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Hans Pedersen hmd i Langstrup 1735 pg 232
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jorgen Pedersen gmd i Joenstrup, Tikiob 1733 pg 30
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Niels Pedersen gmd i Hollose 1733 pg 32
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ole Pedersen i Nederste Torp 1737 pg 327
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Torre Pedersen i Langstrup 1736 pg 267
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ane Rasmusdtr i Toelt 1736 pg 265
ENKEM: Christen Nielsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Gundel Rasmusdtr i Daugloche Sktte 1736 pg 230 or 330
ENKEM: Salomon Sorensen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Karen Rasmusdtr i Hornbech 1734 pg 87
ENKEM: Niels Mogensen hmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Hans Rasmussen i Bidstrup, Tikiob 1733 pg 28
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Bendsen Schoning i Haridshoj 1736 pg 222
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Sidse Sigfredsdtr i Graested Skovhus 1734 pg 59
ENKEM: Lars Pedersen
1HUSB: Jens Pedersen (dod)
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Niels Hansen Smed i Horserod 1734 pg 83
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jens Svendsen gmd i fochen af Rortang, Tikiob 1733 pg 22
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Svendsen hmd i Langstrup 1733 pg 2
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jens Sorensen i Strand Biorstrup 1736 pg 217
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Niels Sorensen i Monge 1736 pg 288
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Johanne Thoersdtr i Taagerup, Ramlose 1736 pg 245
ENKEM: Lars Andersen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Thomasen i Daugloche 1736 pg 256
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Sidsel Thogersdtr 1735 pg 231
ENKEM: Christopher Sorensen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Karen Torbensdtr i Haagendrup 1734 pg 56
ENKEM: Jacob Ibsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Mogens Tuulstrup forpagter og bergmandsdals Tiglvark i Nyrup, Tikiob 1734 pg 95
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Hans Jensen Waldbye i Hollose 1736 pg 292
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
/////////////////////////////////////////////////////////
Index 1737-41
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Cathrine Aagesdtr i Ellekilde, Tikiob 1737 pg 127
ENKEM: Ole Nielsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jens Aagesen i Aalsgaard 1739 pg 363
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ane Andersdtr ungpige i Bacheberg 1739 pg 498
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ane Andersdtr i Underup 1738 pg 213
ENKEM: Jorgen Hansen hmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ane Andersdtr i Orbye 1738 pg 186
ENKEM: Jacob Thomasen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Bodil Andersdtr i Ramlosse 1739 pg 379
ENKEM: Peder Nielsen gmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Christence Andersdtr i Hangabshuse 1737 pg 60
ENKEM: Borge Nielsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ingeborg Andersdtr i Ramlose 1741 pg 559
ENKEM: Peder Jensen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Karen Andersdtr i Soehuset, Tikiob 1737 pg 126
ENKEM: Carl Pedersen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Kirsten Andersdtr i Asminderod 1739 pg 325
ENKEM: Hans Nielsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Kirsten Andersdtr i Schibstrup 1737 pg 132
ENKEM: Bendt Andersen hmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Kirsten Andersdtr i Wejbye 1737 pg 40
ENKEM: Knud Andersen hmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Mette Andersdtr i Fredensborg 1738 pg 267
ENKEM: Ole Olsen Vaegter
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jens Andersen gmd i Ramlose 1740 pg 527
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jens Andersen hmd i Waldbye 1740 pg 457
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jorgen Andersen i Underup 1737 pg 159
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Lars Andersen i Taagerup 1738 pg 221
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Niels Andersen i Fiellingstrup 1737 pg 45
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Niels Andersen hmd i Langstrup 1739 pg 377
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Andersen i Apperup 1737 pg 135
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ane Bendsdtr i Huusebye 1737 pg 9
ENKEM: Anders Jorgensen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Inger Bendsdtr i Endrup 1738 pg 228
ENKEM: Ole Larsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Johanne Bendtsdtr i Soborg 1737 pg 50
ENKEM: Bendt Pedersen hmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Karen Bendsdtr i Gillebye 1739 pg 346
ENKEM: Peder Sorensen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Svend Bendsen gmd i Paarup 1740 pg 468
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Truels Bendsen i Gillebye 1739 pg 302
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Frederich Benjaminsen i Horserod 1737 pg 114
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Lars Biornsen i Aagerup 1739 pg 336
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Morten Biornsen enkemand i Gillebye 1739 pg 341
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Gundel Borgesdtr enke i Nederste Torp 1741 pg 568
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Karen Borgesdtr i Harridshej 1738 pg 293
ENKEM: Morten Olsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Svend Borgesen i Sneckesteen 1738 pg 292
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ane Marie Cancel i Salterup 1739 pg 315
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Dorthe Carlsdtr i Soehuset 1739 pg 395
ENKEM: Peder Olsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Niels Christensen i Toelt 1739 pg 323
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ane Christophersdtr i Nejlinge 1737 pg 20
ENKEM: Ole Pedersen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Margrethe Christophersdtr ungpige i Hangabshus 1740 pg 458
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jens Christophersen i Soeborg 1739 pg 372
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Cathrine Davidsdtr madam paa Boerupgaard, Tikiob 1740 pg 475
HUSB: Captain Schantz (dod)
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Eggertsen i Brejnerod 1738 pg 182
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Bente Eilersdtr i Leerhuset 1740 pg 448
ENKEM: Niels Pedersen hmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Bendt Erlandsen ungkarl i Eindrup 1740 pg 549
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Anders Eschildsen i Ramlose 1737 pg 35
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Berte Espensdtr i Helsinge 1740 pg 550
ENKEM: Jens Hansen inds.
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Johan Wilhelm Fredebech studiasus forh: Praeceptor: i Cronborg Ladegaard 1738 pg 327
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Birthe Gregoresdtr i Forhoj 1739 pg 369
ENKEM: Jorgen Nielsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jens Gudmandsen hmd i Nejlinge 1737 pg 15
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Gudmansen hmd i Tikiob 1740 pg 449
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Apolone Gundersdtr i Kaalsbech 1737 pg 91
ENKEM: Henrich Pedersen Skraedder
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Maren Gundersdtr i Gurre 1738 pg 180
ENKEM: Svend Jensen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Gundersen i Gillebye 1739 pg 300
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Carl Gustav ungkarl i Annisse 1738 pg 318
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
David Gulfeld closterfoged i N.Esserom 1738 pg 191
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Karen Haagensdtr i Langerod 1740 pg 525
ENKEM: Peder Jorgensen hmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ane Hansdtr i Maarine Tinghuse 1739 pg 385
ENKEM: Stephen Borgesen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Birthe Hansdtr i Annisse 1738 pg 190
ENKEM: Peder Olsen hmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Inger Hansdtr i Ramlose 1739 pg 278
ENKEM: Anders Pedersen hmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Karen Hansdtr i Annisse 1738 pg 189
HUSB: Poul Larsen smed (dod)
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Kirsten Hansdtr i Hornbech 1739 pg 398
ENKEM: Jens Jensen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Kirsten Hansdtr i Soeborg 1740 pg 542
ENKEM: Saxo Hansen hmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Margrethe Hansdtr i Smidstrup 1737 pg 66
ENKEM: Ingeman Ibsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Maren Hansdtr i Hoebierg 1737 pg 167
ENKEM: Rasmus Olsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Gregrius Hansen i Roekilde 1737 pg 48
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Hans Hansen i Orbye 1737 pg 31
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Hans Hansen hmd i Ortevangshusene, Graested 1739 pg 305
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Lars Hansen i Hornlbech 1737 pg 123
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Lars Hansen smed i Neilinge 1740 pg 553
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Mads Hansen i Asminderod 1739 pg 387
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Mikkel Hansen i Daugloche 1737 pg 52
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Niels Hansen i Gurre 1737 pg 138
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Hansen i Bollerup 1737 pg 144
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ane Hellesdtr i Seluerod 1737 pg 44
ENKEM: Morten Jensen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Johanne Hellesdtr i Helsinge By og sogn 1739 pg 294
ENKEM: Peder Tuesen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Bendt Hellesen i Jonstrup 1737 pg 147
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Carl Hellesen i Aagerup 1740 pg 562
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Holmegaard i Tikiob 1739 pg 429 449
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ellen Ibsdtr i Walbye 1740 pg 540
ENKEM: Lars Ibsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Kirsten Ibsdtr i Hoebierg 1737 pg 25
ENKEM: Peder Larsen hmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Anders Ibsen i Bechehus, Gamlose sogn 1738 pg 209
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jens Ibsen gmd i Ramlose 1740 pg 544
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Knud Ibsen i Monge 1737 pg 33
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Niels Ibsen i Maarine Tinghuse 1738 pg 206
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Niels Ibsen hmd i Soeborg 1740 pg 539
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ole Ibsen i Hoebierg 1737 pg 16
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jens Jacobsen i Daugloke 1739 pg 421
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ane Jensdtr i Laugoe 1737 pg 39
ENKEM: Hans Pedersen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ane Jensdtr i Paarop 1738 pg 172
ENKEM: Lars Larsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Birthe Jensdtr i Nakkehovedhuse 1740 pg 540
HUSB: Hans Hellesen (dod)
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Gundel Jensdtr i Helsinge 1740 pg 552
ENKEM: Bent Christensen hmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Gundel Jensdtr i Hornbech 1738 pg 287
HUSB: Ingel Olsen (dod)
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Johanne Kirstine Jensdtr i Alume bye, Graested 1739 pg 310
ENKEM: Jens Olsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Kirsten Jensdtr i Helsinge 1737 pg 18
ENKEM: Peder Gregersen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Kirsten Jensdtr i Saunte 1738 pg 280
ENKEM: Soren Jensen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Kirsten Jensdtr i Tusvilde 1738 pg 279
ENKEM: Jens Pedersen hmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Malene Jensdtr i Maarine Tinghuse 1737 pg 70
ENKEM: Gunder Rasmusen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Maren Jensdtr i Dragstrup 1739 pg 344
ENKEM: Lars Jorgensen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Maren Jensdtr i Hustzehov 1737 pg 153
ENKEM: Lars Rasmusen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Marie Jensdtr i Annisse 1740 pg 501
ENKEM: Anders Pedersen hmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Bunde Jensen i Hoyelt 1739 pg 418
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Borge Jensen i Nederste Torp 1737 pg 56
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Hans Jensen materialkusk i Fredensborg 1737 pg 174
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Hans Jensen i Langstrup 1739 pg 357
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Lars Jensen i Daugloke 1739 pg 419
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Lars Jensen i Pannehaugehus 1737 pg 157
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Lars Jensen i Ramlose 1738 pg 209
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Marcus Jensen i Salterup 1739 pg 404
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Morten Jensen i Havreholm 1737 pg 117
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Morten Jensen i Schierod 1741 pg 559
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Niels Jensen i Gillebye 1739 pg 301
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ole Jensen hmd i Kaalsbek 1740 pg 543
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Jensen hmd i Soeborg 1740 pg 538
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Jensen hmd i Taagerup 1739 pg 519
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Jensen i Tulstrop 1737 pg 84
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Karen Joensdtr i Monge 1739 pg 352
HUSB: Jens Larsen (dod)
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Lars Joensen i Knusenborghus 1740 pg 459
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ane Jorgensdtr i Nederste Torp 1737 pg 108
ENKEM: Lars Jorgensen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ane Jorgensdtr i Wejbye 1738 pg 212
ENKEM: Soren Pedersen Smed
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Kirsten Jorgensdtr i Udsholt 1740 pg 441
ENKEM: Lars Gundersen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Anders Jorgensen enkemand og sognefoged i Annisse 1740 pg 502
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Anders Jorgensen hmd i Overste Torp 1740 pg 526
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jens Jorgensen 's hustru i Nellerod 1739 pg 464
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Lars Jorgensen i Strand Esbonderup 1737 pg 87
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Jorgensen i Tibirke 1739 pg 424
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Niels Pedersen Kildermand kgl mayste material kudsk i Jaegersborg 1738 pg 285
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Maren Knudsdtr i Helssinge 1739 pg 410
ENKEM: Tue Olsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Margrethe Knudsdtr i Tibirke 1739 pg 424
ENKEM: Peder Jorgensen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Georg Ferdinant Laqvai gartner og urtegaardmand i N.Cronborg Lyst.hauge 1738 pg 247
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Barbara Larsdtr i Borsholm 1737 pg 121
ENKEM: Lars Nielsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Birthe Larsdtr i Bechehus, Ramlose 1738 pg 209
ENKEM: Anders Ibsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Giertrud Larsdtr i Ejlstrup 1738 pg 202
ENKEM: Hans Hansen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Karen Larsdtr i Boeland 1739 pg 381
ENKEM: Ole Nielsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Karen Larsdtr i Hollose 1738 pg 184
ENKEM: Niels Olsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Kirsten Larsdtr i Tibirche 1737 pg 111
ENKEM: Mads Larsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Margrethe Larsdtr i Annisse 1737 pg 2
ENKEM: Anders Jorgensen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Margrethe Larsdtr i Schierod, Ramlose 1739 pg 300
ENKEM: Lars Nielsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Nille Larsdtr i Maarine Tinghuse 1740 pg 535
ENKEM: Jorgen Sorensen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Anders Larsen i Slettelt 1739 pg 391
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Bent Larsen hmd i Helsinge 1739 pg 316
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Christen Larsen i Taagerup 1739 pg 425
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Hans Larsen i Esbonderup Skouhuse 1739 pg 411
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Hans Larsen i Hollose 1739 pg 349
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jens Larsen i Hollose 1737 pg 162
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jens Larsen i Monge 1737 pg 150
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jorgen Larsen i Monge 1739 pg 360
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Lars Larsen i Paarup 1739 pg 406
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Lars Larsen i Wejbye 1738 pg 242
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Mads Larsen hmd i Annisse 1740 pg 499
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Niels Larsen hmd i Dragstrup 1741 pg 569
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Niels Larsen i Orbye 1740 pg 437
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Larsen i Graested 1738 pg 176
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Rasmus Larsen i Ovstrupshus 1739 pg 363
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Rasmus Larsen i Tiisvilde 1739 pg 416
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Margrethe Licht i K.Esbonderup 1740 pg 506
HUSB: Henrich Licht (dod)
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jens Hansen Loch i Boerne, Tikiob 1737 pg 137
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Bente Madsdtr i Gillebye 1740 pg 433
ENKEM: Hans Pedersen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Karen Madsdtr i Holterup 1739 pg 348
ENKEM: Thomas Hansen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Margrethe Madsdtr i Rortang 1737 pg 140
ENKEM: Lars Jensen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Simon Madsen i Borsholm 1738 pg 283
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Malene Marcusdtr i Ellekilde, Tikiob 1737 pg 130
ENKEM: Peder Jensen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Truels Mathiasen i Wejbye 1737 pg 28
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Trine Margrethe i Maarine Tinghuse 1739 pg 474
HUSB: Tage Mendtzer
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Catrine Margrethe Michelsdtr i Maarine Tinghuse 1739 pg 384
ENKEM: Thader Mindsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ingeborg Mogensdtr i HOlgistrup 1738 pg 178
ENKEM: Niels Jacobsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Kirsten Mogensdtr i Ropholmshus 1738 pg 274
ENKEM: Jacob Jensen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Gunder Mogensen i Bolandshuse 1739 pg 412
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Mogensen i Annisse 1737 pg 5
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Gudmand Mortensen i Udsholt 1739 pg 311
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Christian Moller i Esbonderup 1741 pg 555
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ane Sophie Nielsdtr i Boerupgaard, Tikiob 1740 pg 482
ENKEM: Niels Nielsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ane Nielsdtr i Hollose 1738 pg 254
ENKEM: Niels Nielsen hmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ane Nielsdtr i Saunte 1739 pg 396
ENKEM: Bendt Knudsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Bodil Nielsdtr i Nellerod 1737 pg 79
ENKEM: Erik Thomasen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Dorthe Nielsdtr i Helsinge 1737 pg 97
ENKEM: Lars Jensen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ellen Nielsdtr i Glarborghus 1739 pg 415
ENKEM: Peder Olsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Janeke Nielsdtr i Gurroe 1740 pg 530
ENKEM: Gudmand Pedersen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Karen Nielsdtr i Snekkesteen 1740 pg 446
ENKEM: Peder Ibsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Maren Nielsdtr i Walbye 1738 pg 277
ENKEM: Baltzer Pedersen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Biorn Nielsen i Overste Torp 1739 pg 320
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Christen Nielsen enkemand i Langstrup 1741 pg 546
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jens Nielsen gmd i Hollose 1740 pg 464
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jep Nielsen i Hoyelt 1739 pg 416
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Lars Nielsen hmd i Aagerup 1739 pg 340
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Lars Nielsen i Raagebye 1739 pg 355
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Niels Nielsen i Baadstrup 1738 pg 230
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ole Nielsen i Willingerod 1737 pg 73
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Nielsen i Aalsgaard 1738 pg 289
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Nielsen hmd i Boserupshus 1740 pg 533
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ane Olsdtr i Helsinge 1737 pg 27
ENKEM: Ole Andersen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ane Olsdtr i Ramlose 1738 pg 295
ENKEM: Niels Jensen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Birthe Olsdtr i Haregabshuse 1738 pg 276
ENKEM: Lars Svendsen hmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Karen Olsdtr i Boerne 1739 pg 401
ENKEM: Svend Jorgensen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Kirsten Olsdtr i Olsentrups Koppel 1738 pg 272
ENKEM: Hans Pedersen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Mette Olsdtr i Helsinge 1739 pg 464
ENKEM: Peder Sorensen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Anders Olsen i Hornebech 1737 pg 116
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Hans Olsen i Gillebye 1740 pg 434
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Hans Olsen i Steenstrup 1739 pg 393
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Hans Olsen i Tikiob 1739 pg 330
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jens Olsen i Daugloke 1739 pg 420
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jens Olsen i Smidstrup 1739 pg 313
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Mads Olsen i Joenstrup 1738 pg 291
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Niels Olsen hmd i Aagerup 1737 pg 38
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Niels Olsen i Haregabshuse 1740 pg 534
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Niels Olsen ungkarl i Paaerup 1738 pg 232
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Olsen i Annisse 1737 pg 110
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Olsen i Kaalsbek 1740 pg 444
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Olsen ungkarl i Laugoe 1738 pg 235
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Olsen i Nylinge 1738 pg 237
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ane Pedersdtr i Borringholmshuse 1740 pg 536
ENKEM: Simon Hartmand
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ane Pedersdtr i Esbonderup 1738 pg 256
ENKEM: Peder Holmegaard
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ane Pedersdtr i Hollose 1738 pg 240
ENKEM: Jens Jensen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ane Pedersdtr i Holt 1739 pg 408
ENKEM: Jens Nielsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ane Pedersdtr i Mauge 1738 pg 218
HUSB: Hans Larsen (dod)
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Birthe Pedersdtr i Walbye 1737 pg 157
ENKEM: Rasmus Marcusen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ingeborg Pedersdtr i Laugoe 1737 pg 63
ENKEM: Peder Jensen Smed
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Inger Pedersdtr i Bolandshus 1739 pg 314
ENKEM: Hans Larsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Inger Pedersdtr i Neilinge 1737 pg 164
ENKEM: Lars Nielsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Karen Pedersdtr i Helsinge 1737 pg 19
ENKEM: Anders Sorensen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Karen Pedersdtr i Kathey 1739 pg 334
ENKEM: Lars Larsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Kirsten Pedersdtr i Annisse 1737 pg 5
ENKEM: Peder Mogensen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Lucie Pedersdtr i Gilleleye 1740 pg 341
ENKEM: Peder Bendsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Maren Pedersdtr i Donnevilde, Graested 1739 pg 308
ENKEM: Christen Jensen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Mette Pedersdtr i Kircheledshus 1737 pg 100
ENKEM: Hans Borgesen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Sidse Pedersdtr i Walbye 1740 pg 523
ENKEM: Peder Knudsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Sidsel Pedersdtr i Schibstrup 1738 pg 288
ENKEM: Joen Andersen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Anders Pedersen dod paa Vesterbro udenfor Kiobenhaun 1739 pg 445
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Christopher Pedersen i Nyrup 1739 pg 388
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Hans Pedersen hmd i Gillebye 1740 pg 439
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Hans Pedersen i Langerod 1737 pg 102
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Hans Pedersen enkemand i Wexeboe 1741 pg 565
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jens Pedersen i Soeholm 1737 pg 105
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jorgen Pedersen i Walbye 1740 pg 435
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Lars Pedersen i Botterup 1738 pg 289
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Lars Pedersen i Graested 1739 pg 306
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Lars Pedersen i Hoyelt 1740 pg 443
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Niels Pedersen inds i Dragstrup 1738 pg 234
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ole Pedersen hmd i Horserod 1737 pg 119
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ole Pedersen i Laugoe 1737 pg 12
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Poul Petersen strandrider i Gilleleje 1737 pg 95
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Rasmus Pedersen materialkudsk i Fredensborg 1737 pg 59
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Throne Rasmusdtr i Maarine Molle 1738 pg 200
ENKEM: Lars Olsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jorgen Rasmussen i Hogsager 1740 pg 474
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Lars Rasmussen hmd i Annisse 1740 pg 500
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Niels Rasmussen smed i Laugoe 1737 pg 26
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Rasmussen i Boringholmshus 1739 pg 516
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Rasmussen hmd i Nejlinge bye, Helsinge 1739 pg 304
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Rasmussen hmd i Nellerod 1738 pg 208
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Rasmussen i Pleyelt 1740 pg 531
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Rasmus Rasmussen skovfoged i Hoebierg 1737 pg 170
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Soren Rasmussen i Asminderod 1740 pg 547
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Charlotte Amalia Roderiqvitz i Esbonderup by og s. 1740 pg 459
ENKEM: Christian Licht chirugus
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Siufnesen i Borsholm 1739 pg 402
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Jensen Skaaning i Neilinge 1737 pg 171
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Svenborg Svendsdtr i Helssinge 1739 pg 410
ENKEM: Peder Madsen Norbere
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jorgen Svendsen i Willingerod 1738 pg 269
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Lars Svendsen hmd i Haureholm 1738 pg 287
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Svendsen i Esbonderup Skouhuse 1739 pg 414
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Willum Svendsen i Gilleleye 1739 pg 303
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Sorensen i Helsinge 1739 pg 464
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Johan Jensen Tanjberg inds i Schibstrop 1738 pg 286
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Birthe Theisdtr i Bonderup 1739 pg 374
ENKEM: Peder Holgersen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Erik Thomasen i Nellerod 1737 pg 79
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Cathrine Margrethe Tilbergs i Esseroms Molle 1740 pg 451
ENKEM: Peder Seerup moller
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Hans Tobiasen 1739 pg 464
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
David Truelsen hmd i Annisse 1737 pg 8
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jorgen Truelsen i Hoebierg 1737 pg 22
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Truelsen i Roekilde 1737 pg 92
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jens Truelsen 1741 pg 554
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
..... i Boringholmshus 1740 pg 554
ENKE: Birthe Andersdtr
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
///////////////////////////////////////////////////
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Index 1741-5
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Birgethe Andersdtr i Soeborg 1744 pg 412
ENKEM: Jorgen Erlandsen
1HUSB: Lars Iversen (dod)
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Birgethe Andersdtr i Orbye 1745 pg 504
ENKEM: Lars Willumsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Bodil Andersdtr i Orbye 1744 pg 234
HUSB: Niels Jensen (dod)
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Kirsten Andersdtr i Orbye 1741 pg 37
HUSB: Lars Nielsen (dod)
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Maren Andersdtr i Allese bye paa Fyen 1744 pg 374
HUSB: Jorgen Andersen Rytterbonde (dod)
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Maren Andersdtr i Lienbraenderhuset, Esbonderup 1744 pg 321
ENKEM: Toer Jensen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Anders Andersen hmd i Annisse 1743 pg 219
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Helle Andersen i Hojelt 1745 pg 567
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jens Andersen i Haureholm 1741 pg 69
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jens Andersen i Soeborg 1742 pg 130
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Niels Andersen i Munchegaard 1744 pg 315
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Margrethe Arvidsdtr i Haureholm 1742 pg 145
ENKEM: Soren Nielsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ole Asmusen i Langstrup 1744 pg 326
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Erik Axilsen smed i Hornbech 1745 pg 481
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Johanne Bendsdtr i Udsholt 1742 pg 153
ENKEM: Jens Pedersen hmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Herman Biorn i Bachhebierg 1742 pg 115
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ane Bodelsdtr i Nederste Torp 1744 pg 249
ENKEM: Lars Jorgensen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Marie Lucia Brauns i Gilleleie 1742 pg 95
HUSB: Poul Pedersen strandrider (dod)
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Hans Pedersen Bryde i Endrup 1741 pg 41
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Birthe Borgesdtr i Waldbye 1743 pg 185
HUSB: Ole Hansen (dod)
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Margrethe Caspersdtr i Donnevilde 1743 pg 165
ENKEM: Peder Hansen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Gundel Christensdtr i Nellerod 1744 pg 330
ENKEM: Soren Knudsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Karen Christensdtr i Aminderup 1744 pg 395
ENKEM: Lars Pedersen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Johan Christensen i Orbye 1742 pg 111
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ole Christensen inds enkemand i Apperup 1742 pg 146
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Hans Christophersen sognefoged i Ramlose 1742 pg 91
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Marie Clausdtr i Asminderod 1743 pg 176
HUSB: Anders Hansen (dod)
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Hans Clemensen hmd i Weybye 1741 pg 34
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ole Eilersen ungkarl i Leerhuset, Tikiob 1741 pg 30
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ane Eriksdtr i Kaalsbech 1742 pg 82
ENKEM: Jens Hansen gmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Lars Larsen Esmarch ved Fredensborg 1741 pg 38
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ane Hansdtr i Bachebierg 1744 pg 258
ENKEM: Ole Larsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ane Hansdtr i Kidstruphuset 1745 pg 431
ENKEM: Ole Nielsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ane Hansdtr i Udsholt 1742 pg 113
ENKEM: Jens Pedersen hmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Barbara Hansdtr i Esbonderup Skovhuse 1744 pg 322
HUSB: Peder Larsen (dod)
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Gundel Hansdtr i Truedstrup 1745 pg 460
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Inger Hansdtr i Tiisvilde Leie 1742 pg 112
ENKEM: Poul Jensen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Karen Hansdtr i Annisse 1743 pg 222
ENKEM: Peder Larsen hmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Karen Hansdtr i Tisvilde 1744 pg 325
ENKEM: Gunder Jensen Skaaning
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Kirsten Hansdtr i Asminderod 1742 pg 136
ENKEM: Anders Hansen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Kirsten Hansdtr i Tikiob 1744 pg 231
ENKEM: Peder Nielsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Maren Hansdtr ved Fredensborg 1742 pg 102
ENKEM: Jorgen Larsen klockestiller
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Marie Hansdtr i Haridshej 1741 pg 22
ENKEM: Svend Jorgensen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Anders Hansen i Asminderod 1743 pg 163
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Hans Hansen i Eilstrup 1745 pg 426
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Hans Hansen i Plejelt 1742 pg 77
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ingemann Hansen hmd i Tisvilde 1742 pg 87
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jens Hansen i Asminderod 1745 pg 491
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jorgen Hansen 1744 pg 338 400
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Lars Hansen i Esbonderup 1744 pg 246
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Niels Hansen hmd i Asminderup 1744 pg 252
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Niels Hansen i Borsholm 1741 pg 15
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Niels Hansen i Heslsberg, Blidstrup 1744 pg 406
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ole Hansen i Schierod 1745 pg 515
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Hansen i Asmindrup 1742 pg 121
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Soren Hansen materialkudsk ved Fredensborg 1743 pg 200
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Willum Hansen hmd i Monge 1741 pg 35
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Borge Henningsen i Bachebierg 1744 pg 257
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Holmegaard 1741 pg 43
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jens Ibsen hmd i Smidstrup 1742 pg 84
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Lars Ibsen i HOllose 1745 pg 501
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Mikkel Isselsen hmd i Tiisvilde 1745 pg 532
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Gabriel Iversen kroemand i Tikiob Kroe 1745 pg 439
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Maren Jacobsdtr i Alume 1741 pg 25
ENKEM: Peder Olsen hmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ole Jacobsen i Graested 1744 pg 251
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ane Jensdtr i Allume 1743 pg 165
ENKEM: Mogens Jensen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Bodil Jensdtr i Helsinge 1744 pg 401
ENKEM: Peder Madsen hmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ellen Jensdtr i Nachehoved 1744 pg 422
ENKEM: Bent Pedersen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Gundil Jensdtr i Tiisvilde 1742 pg 85
ENKEM: Jens Bundesen hmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Inger Jensdtr i Asminderod 1743 pg 192
ENKEM: Peder Jensen hmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Johanne Jensdtr i Ludshoj 1742 pg 114
ENKEM: Niels Andersen hmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ken Jensdtr i Maarme 1745 pg 511
ENKEM: Rasmus Jorgensen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Kirsten Jensdtr i Harridshej 1743 pg 190
ENKEM: Jonas Pedersen hmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Kirsten Jensdtr i Wejbye 1743 pg 227
ENKEM: Jens Larsen
1HUSB: Lars Larsen (dod)
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Margrethe Jensdtr i Soeborg 1744 pg 368
ENKEM: Bent Bentsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Maren Jensdtr i Schiaerod 1741 pg 31
ENKEM: Peder Svendsen hmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Methe Jensdtr i Wexeboe 1745 pg 489
ENKEM: Mikkel Jensen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Sidse Jensdtr i Asminderod 1741 pg 46
ENKEM: Peder Pedersen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Anders Jensen i Ludshoj 1745 pg 527
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Hans Jensen ved Fredensborg 1742 pg 107
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jens Jensen hmd i Aggeboe 1742 pg 81
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jens Jensen hmd i Ammendrup 1744 pg 399
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jens Jensen hmd i Langerod 1743 pg 194
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jens Jensen i Langstrup 1742 pg 136
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jens Jensen ugift i Maarme 1743 pg 173
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Niels Jensen hmd i Annisse 1744 pg 376
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Niels Jensen i Dauglache Slette 1744 pg 421
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Niels Jensen i Noddeboe 1744 pg 321
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Niels Jensen i Soeborg 1741 pg 71
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Niels Jensen i Orbye 1743 pg 170
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ole Jensen i Fuglefengerhusene 1743 pg 197
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Oluf Jensen i Helsinge 1741 pg 50
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Jensen i Ellekilde 1741 pg 65
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Jensen i Helsinge 1741 pg 44
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Jensen inds i Helsinge 1744 pg 255
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
.... enke i Helsinge 1743 pg 212
HUSB: Peder Jensen (dod)
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Birgethe enke i Nejlinge 1743 pg 214
HUSB: Peder Jensen (dod)
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Jensen i Pleielt 1745 pg 477
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Jensen i Schierod 1744 pg 331
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Soren Jensen i Kidstrupshus 1742 pg 104
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Soren Jensen hmd i Saunte 1743 pg 154
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Thoer Jensen i Lienbranderhuset 1744 pg 385
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Willum Jensen i Kaagerup 1741 pg 63
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Lars Jespersen i Underup, Wejbye 1744 pg 379
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Inger Joensdtr i Riisbye 1744 pg 243
ENKEM: Stephen Hansen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jorgen Joensen i Esbonderup by og Sogn 1742 pg 104
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Anders Johansen i Ramlose 1741 pg 58
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Lars Johansen paa Fredensborg 1744 pg 371
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Bente Jorgensdtr i Taagerup 1745 pg 554
ENKEM: Lars Nielsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Bodil Jorgensdtr i Langstrup 1741 pg 39
ENKEM: Peder Poulsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ellen Jorgensdtr i Orbye 1742 pg 110
ENKEM: Rasmus Christophersen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Gundel Jorgensdtr i Tisvilde 1745 pg 498
ENKEM: Hans Pedersen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Karen Jorgensdtr i Waldbye 1744 pg 259
ENKEM: Lars Larsen hmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Kirsten Jorgensdtr i Marchegaard 1742 pg 78
ENKEM: Jens Jensen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Maren Jorgensdtr i Tikiob 1741 pg 7
ENKEM: Gabriel Iversen kromand
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Christen Jorgensen i Graested Skovhuse 1741 pg 26
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jens Jorgensen i Fiellingstrup 1744 pg 415
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jens Jorgensen i Nellerod 1741 pg 63
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jep Jorgensen i Orbye 1744 pg 236
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jorgen Jorgensen i Gilleleye 1741 pg 63
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Soren Jorgensen i Annisse 1742 pg 118
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Soren Jorgensen 's hustru 1742 pg 136
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Johanne Knudsdtr i Engelsvang 1745 pg 437
ENKEM: Rasmus Jensen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Niels Knudsen hmd i Botterup 1743 pg 191
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ane Larsdtr i Hoebierg 1742 pg 95
ENKEM: Hans Rasmusen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ane Larsdtr i Nederste Torp 1745 pg 537
ENKEM: Jens Jensen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Bodil Larsdtr i Esbonderup 1741 pg 28
HUSB: Knud Olsen hmd (dod)
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Johanne Larsdtr i Ammindrup 1744 pg 253
ENKEM: Soren Jensen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Karen Larsdtr i Hullerod 1741 pg 2
ENKEM: Rasmus Sorensen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Karen Larsdtr i Ramlose 1745 pg 552
ENKEM: Bent Pedersen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Kirsten Larsdtr i Bidstrup 1744 pg 319
ENKEM: Peder Torkildsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Kirsten Larsdtr i Esbonderup 1743 pg 202
ENKEM: Lars Hansen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Maren Larsdtr i Weybye 1741 pg 24
HUSB: Jorgen Jensen (dod)
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Sidse Larsdtr i Hollose 1742 pg 108
ENKEM: Lars Larsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Anders Larsen i Graested bye 1745 pg 493
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Anders Larsen ungkarl i Guroe 1741 pg 27
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Biorn Larsen i Aagerup 1741 pg 53
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Hans Larsen i Ferhoj 1742 pg 133
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jacob Larsen i Hesleberg 1744 pg 411
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jens Larsen i Hornebye 1742 pg 140
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jorgen Larsen klokkestiller paa Fredensborg 1745 pg 555
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Lars Larsen i Ludshoy 1745 pg 519
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Lars Larsen i Rortang 1742 pg 129
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ole Larsen hmd i Kiederup 1745 pg 526
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ole Larsen i Schibstrup 1744 pg 317
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ole Larsen tingmand i Weybye 1744 pg 383
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Larsen hmd i Esbonderup 1741 pg 31
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Larsen i Hoeberg 1745 pg 524
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Larsen i Nellerod 1741 pg 61
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Larsen i Orbye 1743 pg 210
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Larsen i Ramlose (see Tisvilde, Peder Larsen )
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Truels Larsen ungkarl i Danstrup 1742 pg 99
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Soren Larsen i Annise 1743 pg 221
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Soren Larsen i Holmegaard 1742 pg 152
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Niels Jensen Lind i Pibe Molle 1743 pg 270
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ane Madsdtr i Breignerod 1744 pg 419
ENKEM: Jens Larsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jorgen Madsen inds i Annise 1743 pg 217
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Henrich Mejer i Esbonderup Skovhus 1742 pg 107
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Bodil Mogensdtr i Underup, Wejbye 1744 pg 379
ENKEM: Lars Jespersen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Niels Mogensen i Hornbech 1741 pg 68
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Mogensen i Ramlose 1741 pg 56
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Bodil Mortensdtr i Trudstrup 1745 pg 519
ENKEM: Lars Pedersen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Kirsten Mortensdtr i Neilinge 1742 pg 94
ENKEM: Peder Olsen hmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Lars Mortensen i Maarine Ringhuse 1743 pg 226
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Birthe Nicolaisdtr i Endrup 1743 pg 160
ENKEM: Jens Pedersen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Biorn Nikolajsen i Toelt 1743 pg 159
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Bodil Nielsdtr i Nyrup 1743 pg 187
ENKEM: Hans Hansen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Dorthea Nielsdtr i Steenholtshuset 1744 pg 523
ENKEM: Jacob Anthonisen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Dorthea Nielsdtr i Tisvildeleje 1744 pg 335
ENKEM: Poul Jensen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ellen Nielsdtr i Lauge 1744 pg 392
ENKEM: Lars Jensen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Johanne Cathrine Nielsdtr i Plejelt 1743 pg 189
ENKEM: Anders Pedersen skoemager
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Karen Nielsdtr i Saunte 1744 pg 328
ENKEM: Lars Pedersen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Anders Nielsen i Gilleleye 1744 pg 404
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Henrich Nielsen i Annisse 1743 pg 215
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Henrich Nielsen inds i Tiibirke 1743 pg 163
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jens Nielsen i Danstrup 1743 pg 195
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jens Nielsen i Horserod 1741 pg 64
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jens Nielsen i Wejbye 1742 pg 135
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Joen Nielsen hmd i Hojelt 1745 pg 522
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ole Nielsen hmd i Fugelsang 1745 pg 564
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ole Nielsen hmd i Heslebierg 1741 pg 6
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Nielsen i Holmegaard 1745 pg 534
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Nielsen i Munkehuset 1742 pg 105
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Svend Nielsen i Hornebech 1742 pg 148
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Soren Nielsen hmd i Ramlose 1742 pg 120
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ane Olsdtr i Boelochen 1744 pg 239
ENKEM: Henrich Olsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ane Olsdtr i Ramlose 1745 pg 553
ENKEM: Ole Hansen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Helene Olsdtr i Locherup 1744 pg 361
ENKEM: Nicolai Rasmussen Flensborg i Locherup
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Karen Olsdtr i Haurehoom 1742 pg 143
ENKEM: Mads Hansen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Karen Olsdtr i Willingerod 1743 pg 165
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Kirsten Olsdtr i Annisse 1744 pg 376
ENKEM: Niels Jensen hmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Kirsten Olsdtr i Daugloche Slette 1743 pg 260
ENKEM: Jorgen Nielsen kroemand
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Maren Olsdtr i Wejbye 1741 pg 23
ENKEM: Jens Pedersen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Haagen Olsen i Hojelt 1742 pg 116
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ingermann Olsen i Marine Tinghuse 1742 pg 116
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jens Olsen i Haureholm 1744 pg 329
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Lars Olsen enkemand i Marine Molle 1743 pg 223
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Niels Olsen hmd i Hornbech 1741 pg 14
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Niels Olsen hmd i Slettelt 1744 pg 259
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ole Olsen smed i Hollose 1743 pg 167
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Olsen i Apperup 1743 pg 177
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Olsen i Glarborghus 1745 pg 431
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Soren Olsen 's hustru hmd i Truedstrup 1742 pg 121
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Thor Olsen i Sandhuset ved Aalsgaard 1744 pg 238
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Bente Olufsdtr paa Frendsborg 1744 pg 348
ENKEM: Johan Bors kgl. tommermaester
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ane Pedersdtr i Soeborg 1741 pg 61
ENKEM: Niels Jensen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Berte Pedersdtr i Annisse 1743 pg 168
ENKEM: Henrich Nielsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Birgethe Pedersdtr i Fugelsang 1745 pg 564
ENKEM: Ole Nielsen hmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Bodil Pedersdtr i Salterup, Esbonderup 1745 pg 473
ENKEM: Ole Marchesen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ellen Pedersdtr i Haumanslet 1744 pg 244
ENKEM: Ole Jensen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ellen Pedersdtr i Tibirche 1741 pg 29
ENKEM: Lars Jorgensen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Inger Pedersdtr i Kiechrup 1744 pg 388
ENKEM: Truels Jorgensen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Inger Pedersdtr i Tvelt 1743 pg 196
ENKEM: Hans Michelsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Kirsten Pedersdtr i Esbonderup Skovhuse 1742 pg 123
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Kirsten Pedersdtr i Knurenborghuse 1745 pg 487
ENKEM: Soren Jensen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Kirsten Pedersdtr i Tiisvildeleje 1741 pg 36
ENKEM: Poul Jensen hmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Maren Pedersdtr i Alume 1741 pg 25
ENKEM: Jens Hansen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Margrethe Pedersdtr i Pleielt 1745 pg 464
ENKEM: Jens Gudmandsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Sidse Pedersdtr i Aalsgaard 1741 pg 67
ENKEM: Ole Jensen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Anders Pedersen hmd i Hullerod 1741 pg 2
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Anders Pedersen 1745 pg 549
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Bent Pedersen hmd i Soeborg 1744 pg 402
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Hans Pedersen skovfoged i Horserod 1745 pg 451
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ingel Pedersen inds i Hornebye 1742 pg 140
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jens Pedersen hmd i Udsholt 1744 pg 257
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jens Pedersen i Haestehaugehuset, Ellekilde 1744 pg 320
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jens Pedersen i Wejbye 1741 pg 23
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Knud Pedersen i Torupshus 1745 pg 540
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Lars Pedersen i Orbye 1743 pg 207
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Niels Pedersen ungkarl i Rortang 1741 pg 20
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Niels Pedersen hmd i Plejelt 1742 pg 76
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Niels Pedersen i Tomlinghuset 1745 pg 462
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Niels Pedersen i Overste Torp 1742 pg 138
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ole Nielsen i Steenstrup 1741 pg 66
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Nielsen hmd i Donnevelde 1743 pg 166
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Rasmus Pedersen gmd i Underup 1742 pg 87
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Soren Pedersen i Haestehaugehuset, Ellekilde 1744 pg 320
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Soren Pedersen i Soeholm 1742 pg 100
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Niels Poulsen skovfoged i Teilstruphuset 1745 pg 505
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ane Rasmusdtr i Gurroe 1742 pg 79
ENKEM: Jorgen Jensen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ellen Rasmusdtr i Ramlose 1745 pg 496
ENKEM: Jorgen Poulsen smed
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Sidse Rasmusdtr i Nachhehovindshuset 1742 pg 98
ENKEM: Jens Nielsen hmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Anders Rasmussen i Rokilde 1743 pg 205
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Christian Riirchenfeld i Neilinge 1741 pg 50
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Johan Ramph 1742 pg 82
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Hans Adam Rautenkrands i Haregalshuse 1741 pg 60
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Soren Sonnesen Rugaard i Nyrup 1744 pg 338
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Carl Skraeder i Tikiob Skovhus 1745 pg 476
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Margrethe Steensdtr i Willingerod 1741 pg 58
ENKEM: Jens Pedersen hmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Bente Svendsdtr i Porup 1742 pg 124
ENKEM: Niels Larsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Bodil Svendsdtr i Snekkesteen 1742 pg 74
ENKEM: Peder Nielsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Inger Svendsdtr i Waldbye 1744 pg 323
ENKEM: Gudman Joensen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Johanne Svendsdtr i Haurholm 1745 pg 484
ENKEM: Niels Tuesen skovfoged
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Nelle Svendsdtr i Holt 1742 pg 126
ENKEM: Jorgen Larsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Lars Svendsen i Gilleleje 1742 pg 97
ENKEM: Peder Svendsen hmd i Schierod 1741 pg 31
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jens Sorensen i Neilinge 1741 pg 46
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ole Sorensen enkemand i Wejbye 1743 pg 156
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Sorensen hmd i Ramlose 1745 pg 518
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Larsen Tisvilde i Ramlose 1743 pg 179
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Anders Torbensen i Taagerup 1742 pg 89
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Bendt Truelsen i Helsinge 1745 pg 530
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Lars Truelsen hmd i Esbonderup Skovhuse 1745 pg 542
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Niels Truelsen i Esbonderup 1745 pg 545
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Anders Tuesen i Hornebye 1744 pg 241
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jens Tuesen skovfoged i Tikiob bye 1745 pg 479
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Eiler 1739 pg 43
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Hans Christian smed i Kaalsbech 1744 pg 256
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
//////////////////////////////////////////
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Indes 1745-9
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Lacris Abelsdtr i Nyrup bye, Tikiob 1748 pg 439
ENKEM: Niels Adriansen inds.
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Angenette Andersdtr i Overstetorp 1746 pg 52
ENKEM: Niels Jensen hmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Karen Andersdtr i Annisse 1746 pg 52
ENKEM: Jorgen Madsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Kirsten Andersdtr i Hoyelt 1747 pg 398
ENKEM: Peder Jensen hmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Maren Andersdtr paa Cronborg amt 1745 pg 48
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Margrethe Andersdtr i Huusebye, Annisse 1748 pg 410
ENKEM: Jeppe Larsen rytterbonde
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Margrethe Andersdtr i Olsentervangshus, Graested 1748 pg 481
ENKEM: Soren Nielsen landsoldat
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Sidse Andersdtr i Annisse bye og sogn 1748 pg 510
ENKEM: Lars Pedersen inds.
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Anders Andersen i Huussebye 1747 pg 330
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Knud Andersen i Overstetorp 1747 pg 382
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Mogens Andersen inds i Hojelt 1748 pg 507
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Rasmus Andersen hmd i Ammindrup 1746 pg 92
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Soren Andersen hmd i Hoebierg bye, Helsinge 1748 pg 519
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Niels Arvidsen hmd i Tuulstrup 1746 pg 130
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Bodil Bendsdtr i Breigenrod 1747 pg 327
ENKEM: Peder Madsen gmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Pernelle Bendsdtr i Tibirche 1747 pg 339
ENKEM: Mogens Nielsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Hans Bendsen i Laugeo bye, Helsinge 1747 pg 337
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Mogens Bendsen hmd i Harridshoj bye, Tikiob 1748 pg 455
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Niels Bendsen ungkarl i Borsholm, Tikiob 1747 pg 365
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Bendsen inds i Gilleleje bye, Soeborg 1748 pg 445
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Mons Bengtson's hustru i Tikiob Skovhuse 1747 pg 355
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Thor Biergboes bitler i Saunte 1748 pg 448
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Trued Bodelsen i Pleielt 1746 pg 65
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Petter Nielsen Boerup i Esbonderup Denbolig 1746 pg 60
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jorgen Byrgesen i Roeland, Asminderod 1746 pg 59
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ane Borresdtr i Asminderod bye & sogn 1748 pg 424
ENKEM: Peder Nielsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Birthe Boerresdtr i Rortang, Tikiob 1748 pg 436
ENKEM: Svend Jensen rytterbonde
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Niels Christensen hmd i Waldbye 1746 pg 48
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Karen Christiansdtr i Slettelt, Waldbye 1748 pg 484
ENKEM: Peder Sorensen hmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jens Clemensen i Ammindrup, Helsinge 1748 pg 402
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jeppe Christophersdtr inds i Willingebech 1748 pg 471
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Niels Eilersen inds i Munchegaard, Tikiob 1748 pg 443
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Erlandsen hmd i Wejbye 1745 pg 41
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Margrethe Eschildsdtr i Horserod 1746 pg 186
ENKEM: Jens Olsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Espensen i Truidstrup 1747 pg 344
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jorgen Hansen Fynboe i Eudrup 1746 pg 216
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Anna Helena GAbrielsen i Tikiob Kroe 1746 pg 141
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Iver Gabrielsen i Tikiob Kroe 1746 pg 141
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
... Gierdt smed inds. i Saunte 1748 pg 452
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Karen Gundersdtr i Skierod, Ramlose 1748 pg 525
ENKEM: Niels Andersen hmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Inger Haagensdtr i Helsinge bye & sogn 1748 pg 515
ENKEM: Peder Gregersen hmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ane Hansdtr i Harnebech 1746 pg 180
ENKEM: Niels Christensen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ane Hansdtr i Langstrup 1747 pg 387
ENKEM: Svend Pedersen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ane Hansdtr i Nyrup 1747 pg 356
ENKEM: Niels Olsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ane Hansdtr i Soeholm 1747 pg 247
ENKEM: Ole Rasmussen gmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Bente Hansdtr i Slettelt 1748 pg 399
ENKEM: Peder Pedersen hmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Giertrud Hansdtr i Soeborg 1748 pg 534
ENKEM: Anders Truelsen hmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ingeborg Hansdtr i Saunte bye, Tikiob 1748 pg 449
ENKEM: Soren Pedersen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Inger Hansdtr i Underup, Weybye 1748 pg 493
ENKEM: Lars Svendsen inds
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Johanne Hansdtr ved Fredensborg 1747 pg 307
ENKEM: Johan Samuel Keller
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Maren Hansdtr i Wexeboe, Asminderod 1746 pg 210
ENKEM: Niels Jorgensen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Margrethe Hansdtr i Hoeberg 1746 pg 219
ENKEM: Jens Hansen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Nielle Hansdtr enke i Asminderod bye & sogn 1748 pg 537
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Sidse Hansdtr i Daugloche 1747 pg 379
ENKEM: Ole Pedersen rytterbonde
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ebbe Hansen i Langerod 1747 pg 384
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Hans Hansen unge i Eilstrup 1746 pg 151
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Hans Hansen hmd i Monge, Weybye 1748 pg 485
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Hans Hansen i Ejbye 1745 pg 19
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jens Hansen gmd i Hojelt 1747 pg 274
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jens Hansen i Kaalsbech 1747 pg 390
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jens Hansen i Langstrup, Asminderod 1746 pg 143
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jens Hansen rytterbonde i Saunte, Tikiob 1749 pg 556
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Johan Hansen gmd i Endrup? 1747 pg 249 (very dim - added in)
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jorgen Hansen i Skovfogedhuset, Tikiob 1747 pg 243
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Niels Hansen = Inger kvaeghyrde i Ramlose Bechhus 1746 pg 161
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ole Hansen hmd i Mareme Tinghus 1747 pg 346
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ole Hansen rytterbonde i Willingerod, Esbonderup 1748 pg 463
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Willum Hansen hmd i Tibirche bye og sogn 1748 pg 498
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peter Hartigann i Maarme Tinghuse 1747 pg 342
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Hans Henrichsen inds i Tiisvilde, Tibirche 1748 pg 499
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Niels Hetting hmd i Pleielt 1747 pg 253
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Birthe Ibsdtr i Hollose 1747 pg 299
ENKEM: Lars Nielsen hmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Else Ibsdtr i Paarup 1746 pg 133
HUSB: Svend Bendsen (dod)
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ingeborg Ibsdtr i Underup, Weybye 1748 pg 491
ENKEM: Niels Nielsen rytterbonde
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Karen Ibsdtr i Soeborg bye & sogn 1748 pg 531
ENKEM: Niels Ibsen rytterbonde
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Anders Ibsen rytterbonde i Allume, Graested 1748 pg 464
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Hans Ibsen hmd i Haagendrup, Graested 1748 pg 482
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Niels Ibsen hmd i Waldbye 1748 pg 400
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Sidse Ibsen i Fuglesang 1746 pg 237
ENKEM: Jens Larsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Kirsten Jacobsdtr ved Fredensborg 1746 pg 104
ENKEM: Peder Holbech skoemager
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Hans Henrichsen Jacobsen kgl. skovrider i Helsing bye 1746 pg 93
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ane Jensdtr i Graested bye & sogn 1748 pg 472
ENKEM: Peder Madsen rytterbonde
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ane Jensdtr i Monge 1745 pg 6
ENKEM: Hans Pedersen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ane Jensdtr i Neilinge 1746 pg 84
ENKEM: Morten Mortensen hmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ane Elisabeth Jensdtr i Saane, Tikiob 1746 pg 138
ENKEM: Lars Michelsen Skaefter
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ane Jensdtr i Tisvilde 1747 pg 199
ENKEM: Ingemand Hansen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Bendt Jensdtr i Willingebech 1746 pg 198
ENKEM: Ole Jensen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Birthe Jensdtr i Langerod, Asminderod 1748 pg 541
HUSB: Jens Jensen (dod)
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Bodil Jensdtr i Tiisvilde 1747 pg 271
ENKEM: Jens Bunde hmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Dorthe Jensdtr i Dragstrup 1746 pg 227
ENKEM: Hans Andersen gmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Karen Jensdtr i Nakkehovedhuse 1747 pg 329
ENKEM: Gudmand Andersen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Karen Jensdtr i Udsholt 1747 pg 394
ENKEM: Jens Larsen hmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Karen Jensdtr i Willingerod 1746 pg 193
ENKEM: Niels Rasmusen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Kirsten Jensdtr i Raagebye 1747 pg 272
ENKEM: Ingel Gudmandsen hmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Kirsten Jensdtr i Tikiob Skovhuse 1747 pg 351
ENKEM: Mogens Bendsen hmd
1HUSB: Anders Bendsen (dod)
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Maren Jensdtr i Ammindrup 1746 pg 75
ENKEM: Truels Hansen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Maren Jensdtr i Taagerup, Ramloe sogn 1747 pg 316
ENKEM: Jens Hansen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Margrethe Jensdtr i Langerod 1746 pg 174
ENKEM: Bendt Mogensen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Sidse Jensdtr i Endrup 1746 pg 216
ENKEM: Jorgen Hansen Fynboe
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Sidse Jensdtr i Hesleberg 1746 pg 239
ENKEM: Peder Willumsen gmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Sidse Jensdtr i Waldbye 1746 pg 230
ENKEM: Anders Borgesen rytterbonde
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Hans Jensen i Apperup 1746 pg 81
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Hans Jensen gl. i Ludshoy 1746 pg 165
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jens Jensen i Hollose 1746 pg 166
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Lars Jensen rytterbonde enkemand i Laugoe, Helsinge 1748 pg 520
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Lars Jensen hmd i Willingerod 1748 pg 467
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Niels Jensen i Boesseruphuset 1746 pg 47
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Jensen hmd i Hollose 1747 pg 364
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Jensen gmd i Borsholm 1747 pg 279
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ellen Jepsdtr i Asminderod 1747 pg 389
ENKEM: Elias Stieen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Sidse Jeppesdtr i Graedsted Skovhuse 1745 pg 30
ENKEM: Truels Truelsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Sidse Johansdtr i Nyrup Jaegergaardshus 1747 pg 357
ENKEM: Rasmus Nielsen inds
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Johan Johansen gmd i Endrup 1747 pg 249
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jens Jonsen ungkarl i Neflinge 1747 pg 358
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Joensen landsoldat i Kibstrup? 1746 pg 45
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Niels Juuel enkemand snedker ved Fredensborg 1747 pg 282
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Inger Jorgensdtr i Allume 1746 pg 131
ENKEM: Anders Pedersen hmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Karen Jorgensdtr i Langstrup 1746 pg 171
ENKEM: Niels Jensen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Anders Jorgensen hmd i Kaalsbech 1747 pg 277
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Bendt Jorgensen i Daustrup, Asminderod 1748 pg 416
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Bendt Jorgensen i Wexeboe 1746 pg 56
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Lars Jorgensen rytterbonde i Nederste Torp, Asminderod 1748 pg 417
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Niels Jorgensen i Wexeboe 1746 pg 210
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ole Jorgensen i Foellehaugehuset 1745 pg 10
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Jorgensen gmd i Lille Esbonderup 1747 pg 245
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Jorgensen hmd i Ramlose bye & sogn 1748 pg 500
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jeremias Kiorner sandvogter i Sandhuset ved Hornebech 1746 pg 184
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Bendte Knudsdtr i Nellerod 1748 pg 483
ENKEM: Lars Larsen inds.
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Margrethe Knudsdtr i Hoyelt 1747 pg 395
ENKEM: Anders Larsen rytterbonde
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jens Knudsen tjenestekarl i Sanute 1749 pg 553
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Sara Krogs i Nyrup, Tikiob 1748 pg 544
ENKEM: Johan Pauli Gotlieb von Seuter
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ane Larsdtr tjenestepige i Aagerup, Ramlose 1748 pg 523
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Birthe Larsdtr i Monge, Weybye 1748 pg 488
ENKEM: Esben Andersen rytterbonde
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ellen Larsdtr i Pleielt 1746 pg 181
ENKEM: Niels Jensen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Gundel Larsdtr i Huusebye 1746 pg 158
HUSB: Bent Nielsen (dod)
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Inger Larsdtr i Hoebierg 1746 pg 73
ENKEM: Peder Jensen hmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Karen Larsdtr i Aagerup 1746 pg 123
ENKEM: Hans Hansen gmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Karen Larsdtr i Annisse bye & sogn 1748 pg 526
ENKEM: Anders Larsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Karen Larsdtr i Hollose 1745 pg 43
ENKEM: Niels Jorgensen hmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Karen Larsdtr i Hollose 1746 pg 169
HUSB: Hans Larsen (dod)
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Kirsten Larsdtr i Munchegaard, Tikiob 1748 pg 440
ENKEM: Peder Olsen rytterbonde
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Kirsten Larsdtr i Muncherupshus 1748 pg 529
ENKEM: Peder Larsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Kirsten Larsdtr i Neilinge, Helsinge 1748 pg 521
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Maren Larsdtr i Lauge 1746 pg 88
ENKEM: Svend Larsen hmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Mathias Larsdtr i Soeborg 1745 pg 34
ENKEM: Anders Pedersen hmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Margrethe Larsdtr i Tiisvilde 1746 pg 106
ENKEM: Jens Madsen gmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Anders Larsen i Hollose 1746 pg 147
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Borge Larsen i Hojelt 1746 pg 163
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Hans Larsen rytterbonde i Kaalsbech, Blidstrup 1748 pg 505
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Hans Larsen gmd i Ramlose 1747 pg 324
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jens Larsen rytterbonde i Bregnerod, Soeborg 1748 pg 469
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jens Larsen rytterbonde i Tiisvilde, Tibirche 1748 pg 404
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jorgen Larsen i maarme Tinghuse 1745 pg 11
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Lars Larsen i Fiellingstrup 1746 pg 62
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Mads Larsen gmd i Tibirche 1747 pg 269
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Niels Larsen hmd i Annisse bye & sogn 1748 pg 510
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ole Larsen i Underup 1746 pg 110
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Larsen rytterbonde i Salterup 1745 pg 12
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Larsen rytterbonde i Smidstrup, Blidstrup 1748 pg 503
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Karen Laursdtr i HOldt, Graested 1748 pg 478
ENKEM: Jens Nielsen rytterbonde
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jorgen Marchusen inds enkemand i HOrnbech 1749 pg 565
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ane Mortensdtr enke ved Fredensborg 1747 pg 365
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ane Mortensdtr i Helsinge 1746 pg 89
ENKEM: Arvid Jorgensen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Karen Mortensdtr i Allumme 1748 pg 477
ENKEM: Gudmand Andersen hmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Mortensen i Gilleleie 1746 pg 192
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Mortensen gmd i Salterup 1746 pg 233
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Bendte Nielsdtr i Muncheruphuse, Soeborg 1748 pg 460
ENKEM: Jens Nielsen hmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Birthe Nielsdtr i Esbonderup Skovhuse 1747 pg 324
ENKEM: Peder Olsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Bodil Nielsdtr i Guroe 1746 pg 136
ENKEM: Hans Pedersen hmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Bodil Nielsdtr i Helsinge 1747 pg 334
ENKEM: Mads Pedersen hmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Karen Nielsdtr i Maarme 1746 pg 116
ENKEM: Peder Larsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Karen Nielsdtr i Orbye, Wejbye 1748 pg 536
ENKEM: Ole Christophersen rytterbonde
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Kirsten Nielsdtr i Maarme Tingehuse 1747 pg 273
ENKEM: Jens Joensen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Kirsten Nielsdtr i Nachehovedshuse, Soeborg 1748 pg 462
ENKEM: Joen Laursen hmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Margrethe Nielsdtr i Alume, Graested 1748 pg 511
HUSB: Niels Larsen (dod)
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Margrethe Nielsdtr i Wexeboe, Asminderod 1748 pg 416
ENKEM: Hans Pedersen hmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Sidse Nielsdtr i Riisbye, Tikiob 1748 pg 446
ENKEM: Rasmus Hansen hmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Susanne Nielsdtr i Schibstrup, Tikiob 1748 pg 456
ENKEM: Niels Arvedsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Anders Nielsen hmd i Wejbye 1745 pg 40
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Bendt Nielsen hmd i Huusebye 1745 pg 16
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Christen Nielsen forh. gmd i Uglerup 1747 pg 323
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Claus Nielsen hmd i Graested bye & song 1748 pg 535
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Isach Nielsen forh. closterfoged paa Esserom 1747 pg 258
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Kield Nielsen i Eielstrup 1746 pg 202
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Lars Nielsen rytterbonde i Hojelt, Blidstrup 1748 pg 508
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Niels Nielsen gmd i Hoeberg 1747 pg 324 341
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Niels Nielsen hmd i Willingerod 1748 pg 465
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ole Nielsen hmd i Weybye bye & sogn 1748 pg 495
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Nielsen landsoldat & inds i Annisse 1747 pg 332
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Nielsen i Endrup 1746 pg 176
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Nielsen i Glarborg 1746 pg 152
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Peder Nielsen i Graedsted Skovhuse 1745 pg 33
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Poul Nielsen hmd i Ramlose 1746 pg 127
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Thure Nielsen rytterbonde i Reerstrup, Tikiob 1748 pg 432
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Birgethe Olsdtr i Saande 1745 pg 2
ENKEM: Anders Pedersen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Bodil Olsdtr i Kaalsbech 1746 pg 168
ENKEM: Hans Pedersen hmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Giertrud Olsdtr i Ramlose 1747 pg 312
ENKEM: Villum Andersen hmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Gundel Olsdtr i Maarine Tinghuse 1746 pg 206
ENKEM: Jens Villadsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Inger Olsdtr i Langstrup, Asminderod 1748 pg 421
ENKEM: Christen Jorgensen rytterbonde
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Margrethe Olsdtr i Kiederup 1746 pg 220
ENKEM: Ole Tuesen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Clemend Olsen i Kilderup 1746 pg 86
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Hans Olsen hmd i Monge, Weybye 1748 pg 486
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Henrich Olsen i Boelschen, Tikiob 1747 pg 310
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jens Olsen hmd i Sletten i Asminderod 1746 pg 55
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jorgen Olsen i Aggeboe Schovhuse 1746 pg 49
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Niels Olsen inds i Nyrup 1748 pg 514
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Rasmus Olsen i Hoeberg 1746 pg 223
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Margrethe Olufsdtr i Ludshey 1746 pg 242
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ane Pedersdtr enke i Gurroe bye 1749 pg 554
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ane Pedersdtr i Underup 1746 pg 110
ENKEM: Ole Larsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ane Pedersdtr i Waldbye 1747 pg 323
ENKEM: Hans Pedersen gmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ane Pedersdtr i Orbye, Weybye 1748 pg 494
ENKEM: Niels Olsen rytterbonde
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Bendte Pedersdtr i Harridshey, Tikiob 1748 pg 453
ENKEM: Niels Pedersen hmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Birgethe Pedersdtr i Saunte 1746 pg 189
ENKEM: Mogens Mogensen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Birthe Pedersdtr i Danstrup, Asminderod 1748 pg 539
ENKEM: Rasmus Tulesen rytterbonde
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Bodil Pedersdtr i Biorstrup, Maarme 1746 pg 70
ENKEM: David Mogensen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Gundel Pedersdtr i Tisvilde 1746 pg 129
ENKEM: Peder Andersen hmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Inger Pedersdtr tjenestepige i Riisbye, Tikiob 1749 pg 554
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Karen Pedersdtr i Willingebech, Esbonderup 1748 pg 528
ENKEM: Lars Nielsen hmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Kirsten Pedersdtr i Aggeboe Schouhuse 1746 pg 49
ENKEM: Jorgen Olsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Kirsten Pedersdtr i Slettelt 1746 pg 201
ENKEM: Jorgen Larsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Maren Pedersdtr i Tiisvilde 1745 pg 18
ENKEM: Niels Involdsen hmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Margrethe Pedersdtr i Udsholt, Blidstrup 1748 pg 502
ENKEM: Peder Svendsen inds
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Susanne Pedersdtr i Schierod 1747 pg 313
HUSB: Svend Larsen (dod)
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Sidse Pedersdtr i Orbye 1746 pg 115
ENKEM: Rasmus Mortensen hmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Hans Pedersen inds enkemand i Hornebye, Tikiob 1749 pg 562
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ib Pedersen rytterbonde i HOeberg, Helsinge 1748 pg 516
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jens Pedersen sognefoged i Treboegaard, Graested 1745 pg 22
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jens Pedersen i Hornebye 1746 pg 78
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jorgen Pedersen i Weibye 1747 pg 363
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Lars Pedersen rytterbonde, Tikiob bye Andreasdtr sogn 1748 pg 428
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ole Pedersen hmd i Kaalsbech 1747 pg 393
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Svend Pedersen inds i Aggeboe, Graested 1748 pg 485
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ane Poulsdtr i Langerod 1746 pg 177
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Giorield Poulsdtr i Strand, Biorstrup 1745 pg 36
ENKEM: Jorgen Gregorisen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Erik Poulsen i Hoysager, Asminderod 1748 pg 415
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Lars Poulsen smed i Soeborg 1747 pg 347
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Soren Rasmussen inds i Saunte 1749 pg 561
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Ane Schaanings enke i Pleielt 1747 pg 353
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Gunder Jorgensen Skaaning inds enkemand i Wejbye bye & sogn 1748 pg 496
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Bodil Svendsdtr i Willingebech 1746 pg 197
HUSB: Hans Nielsen (dod)
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Inger Svendsdtr i Soehuset, Tikiob 1749 pg 564
ENKEM: Carl Pedersen hmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Sidse Svendsdtr i Jonstrup 1747 pg 255
ENKEM: Peder Hansen gmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Borge Svendsen hmd i Tikiob sogns skovhuse 1749 pg 552
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jens Svendsen inds i Ramlose bye & sogn 1748 pg 501
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Niels Svendsen hmd i Rierstrup, Tikiob 1748 pg 434
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Bodil Sorensdtr i Willingerod 1747 pg 303
ENKEM: Niels Hansen gmd
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jorgen Sorensen i Marme Tinghuse 1747 pg 359
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Lars Sorensen i Helsinge 1747 pg 335
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Kirsten Thuesdtr i Schibstrup, Tikiob 1748 pg 457
ENKEM: Niels Jensen rytterbonde
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Pernelle Torbensdtr ved Fredensborg 1745 pg 37
ENKEM: Arved Arvedsen
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Bendt Torkildsen i Langstrup 1746 pg 54
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Truels Truelsen i Graedsted Skouhuse 1745 pg 30
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Hans Jensen Sonderold forh. Substitut i Tikiob 1747 pg 368
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Jens Villadsen i Maarme Tinghuse 1746 pg 206
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
Lars Villumsen i Orbye 1745 pg 42
[Kronborg Rytter District, Frederiksborg; 1724-1749; FHL film 48461]
//////////////////////////// END OF INDEX ////////////////////////////////